PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=751}

Rejs

7,5 130 213
ocen
7,5 10 1 130213
7,6 36
ocen krytyków
Rejs
powrót do forum filmu Rejs

Film nierówny, posklejany (czasem na siłę) z mniej lub bardziej kiepskich pomysłów. Nawet Himilsbach i Maklakiewicz w sumie nie mieli co w nim zagrać...no i te dłużyzny powypełniane niezbyt ciekawymi dialogami. Porażka.

ocenił(a) film na 2
Cineman_filmweb

Zgadzam się! Bzdety takie, że szok!

ocenił(a) film na 5
Marko_k2

dla pokolenia urodzonego przed rokiem 1980 to genialny film, dla urodzonych po 5/10.

ocenił(a) film na 6
MaX_20

Nie zgadzam sie, rowniez dla osob urodzonych przed tym rokiem, ten film to gniot.
I naprawde nie rozumiem zachwytu nad tym filmem :X.

ocenił(a) film na 10
Parnassus

W takim razie chyba koledze przypadkiem wcisnęło się "ulubiony".

ocenił(a) film na 8
Parnassus

...A dla niektórych urodzonych po tym roku to wciąż znakomity film.

ocenił(a) film na 10
MaX_20

Jestem rocznik 1988. Film oceniam 10/10. Zapewne nie jestem wyjątkiem, więc na przyszłość staraj się mówić tylko i wyłącznie za siebie, proszę cię o to.

ocenił(a) film na 6
MaX_20

Urodzony w 1979, ocena - 6/10. Moja matka zaśmiewała się nad tym do łez, ja nie wiedziałem, i do dzisiaj nie wiem, z czego. Z kolei na filmach Barei bywało dokładnie odwrotnie.

Apostle_Viljar

a ja się śmieję i tu, i tu. :D

ocenił(a) film na 8
MaX_20

Ja rocznik 88 i film zdecydowanie 8 nawet wpadający miejscami w 9. Ale to trzeba załapać i lubić tego typu humor. Moje określenie to - szczero-chłopsko buraczane mordy + pseudo inteligencja PRL, no i przechlane mordy Himilsbacha i Maklakiewicza...

użytkownik usunięty
Cineman_filmweb

Film na tym przykładzie ma pokazywać obraz społeczeństwa z czasów PRL, dlatego składa się z tysiąca absurdów, dialogi też są absurdalne. Za pierwszym razem kiedy go oglądałam w niektórych momentach był nudny, ale za drugim razem dopiero go zrozumiałam i uważam że to jeden z lepszych, polskich filmów.

ocenił(a) film na 4

Prawie cały film sprawia wrażenie stworzonego na kolanie - a jeżeli ukazuje absurdy PRL, to aż strach sobie wyobrazić co mógłby nam dziś pokazać :)))

użytkownik usunięty
Cineman_filmweb

Dzisiaj jest zupełnie inaczej, a kiedyś to co teraz nam się wydaje śmieszne było na prawdę, wystarczy spojrzeć na polska kronikę filmową albo na filmy Barei - one właśnie pokazują absurdalne życie w PRL, które wtedy dla tych ludzi było normalne. Rzeczywiście mam takie wrażenie jakby było coś nie tak z montażem,ale myślę że film jest dopracowany pod względem nagrania czy też treści.

ocenił(a) film na 4

Zycie w PRL nie było absurdalne jak chcieli by nowocześni pseudo historycy - było dużo prostsze niż teraz.

Cineman_filmweb

było prostsze i absurdalne po trosze

ocenił(a) film na 8
Cineman_filmweb

Dzisiaj jest chyba bardziej absurdalne. Ten film pasuje do współczesności.

ocenił(a) film na 10

Pozdrawiam wszystkich, którzy filmy Barei traktują jak dokumenty.

użytkownik usunięty
pan_dziejaszek

Trudno powiedzieć czy życie w PRL było prostsze niż jest teraz. Na pewno nie było łatwe. Stanie całymi dniami w kolejkach, puste półki w sklepach, propaganda, cenzura. Każdy miał pracę itd. może i wtedy życie było prostsze dla zwykłych robotników i dla ludzi podporządkowanych władzy ale myślę że najważniejsza jest wolność. Nie traktuję filmów Barei jak dokumenty. Fabularne filmy nie pokazują prawdziwych zdarzeń, to jednak nie znaczy że są to tylko bajki i zmyślone historie. Opierają się one, w mniejszym lub większym stopniu na rzeczywistości, dlatego możemy też coś z nich wywnioskować i mogą one na nas jakoś wpłynąć. Tak więc filmy Barei to obraz przerysowanej rzeczywistości, mimo to mogę chyba użyć ich jako przykład do określenia życia w PRL, bo pokazują problemy i sytuacje ludzi w tych czasach, które są dodatkowo podkreślone przez ich wyolbrzymienie tak aby każdy je dostrzegł.

ocenił(a) film na 4

Gdyby dzisiaj Bareja chciał kręcić podobne komedie o naszej rzeczywistości to zapewne powychodziły by mu horrory :)

ocenił(a) film na 8
Cineman_filmweb

Tak właśnie mogłoby być. Teraz jest więcej absurdu niż w tamtych czasach jak mi się wydaje. Zresztą Smarzowski przekazał to w ''Weselu''.
Przede wszystkim musimy nauczyć się śmiać z samych siebie :)
Europa już dawno to robi .... mam na myśli wyśmiewanie naszych stereotypów i absurdów.

ocenił(a) film na 10
Cineman_filmweb

Kto lubi absurd i abstrakcję na film "Rejs" się załapie, a kto nie lubi to sie nie załapie. Proste.

ocenił(a) film na 10
fifth_element

I nie ma tu znaczenia data urodzenia, a wiedza historyczna tylko w nikłym stopniu, ale nie wszyscy są w stanie to zrozumieć.

pan_dziejaszek

Ci, którzy tego filmu nie kupują są najczęściej Mamoniami :) I tyle na temat.

pan_dziejaszek

Do pan_dziejaszek
Brawo - lepszego komentarza nie można sobie wyobrazić...

Wystarczy tylko odrobina wiedzy historycznej, wyobraźni w mózgownicy i chęci, żeby zrozumieć ten film. Sporo tekstów jest do dziś cytowanych, a monolog Mamonia o polskich filmach przyrównując do współczesności i do obecnej doby polskich "(nie) komedii (nie) romantycznych", jakże aktualny...
Plus dla filmu właśnie za absurd w niemal każdej scenie i za zabawne dialogi, które są po dzień dzisiejszy używane niekiedy też w mowie potocznej.

ocenił(a) film na 1
EM_DE_KE_AS

gratulacje dla ludzi którzy do trwali do konca rejsu bo ja nie wytrzymałem 40 minut i koniec dalej nie było sensu ogladac bo i tak nic by nie wniosó iu zdania na ten film bym nie zmienił ,straszna kaszanka co za rozczarowanie myslałem ze to klasyka kultowy film smieszny i wciagający ,a tu taka tandeta/ oglądałem wiele polskich starych filmów które uwielbiam do dzis ale tego nie trawie/

konrii_2

:-) wierzę bo jak oglądałam ten film jako chyba 14 albo 15 latka to też go nie zrozumiałam. Uważałam tak samo jak piszesz: że nudny film, bez sensu. I na jedno się nie dziwię bo można go tak odebrać. Teraz (po wielu latach od pierwszego oglądnięcia) obejrzałam "Rejs" niedawno (z lekką dozą niepewności) i mogę stwierdzić zupełnie inaczej Cóż, chyba do niego trzeba dorosnąć, dojrzeć. Cały film jest absurdem, wyśmiewa czasy PRL. Najlepiej ten film zrozumieją nasi rodzice, owszem. Ale przy dobrych chęciach każdy mógłby go zrozumieć:-)
A sceny które kiedyś mi się wydawały wręcz beznadziejne (z głosowaniem na tym promie/stateczku w sprawie tego jak wykorzystać wolny czas) są dla mnie teraz przekomiczne.

Moja rada: poczytać "Folwark zwierzęcy", "Rok 1984" (obie Orwella), trochę historii czasów PRL, poczekać z 10 lat i obejrzeć "Rejs" ponownie.

ocenił(a) film na 10
EM_DE_KE_AS

Ja bym raczej radził odpuścić sobie "Rejs" i obejrzeć coś innego, nic na siłę. Bo mój ojciec zna doskonale historię PRL, czytał Orwella, a "Rejsem" się nie jara, więc twoja rada może zdać się psu na budę, chociaż kto wie?

pan_dziejaszek

Jest jeszcze kwestia gustu.

ocenił(a) film na 8
konrii_2

Więc po co oceniasz jak nie oglądałeś w całości, Nie podoba mi się , nie oceniam.

ocenił(a) film na 7
djrav77

Inaczej: nie podoba się -> oceniaj! Nie obejrzałeś -> nie oceniaj. Ocenianie bez obejrzenia jest nonsensem.

ocenił(a) film na 8
egghead

Zgadza się. Masz rację. Na szybkiego źle to sformułowałem.
Nie podoba się więc nie oglądaj do końca. Nie obejrzałeś więc nie podejmuj się oceny, bo jak sam piszesz, jest to nonsens, absurdem.
pozdro

ocenił(a) film na 8
Cineman_filmweb

Film ma specyficzny klimat, ale jest w swej istocie genialny. A dialogi? Prześwietne, wspaniała satyra na tamte czasy, na ludzką mentalność. Scena 'Ja w ogóle nie lubię chodzić do kina' - mistrzostwo :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones