PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=97112}

Rzeka tajemnic

Mystic River
7,7 184 549
ocen
7,7 10 1 184549
7,8 33
oceny krytyków
Rzeka tajemnic
powrót do forum filmu Rzeka tajemnic

Bardziej historia kryminalna, czy jednak bardziej dramat psychologiczny? Trudno orzec, ale nietrudno zauważyć, że na schodach pierwszego Eastwood lekko się potknął, a na szosie drugiego wpadł w poślizg. Najpierw kwestia kryminalnej akcji. Może się mylę, ale przesłuchanie taśmy z nagranym zgłoszeniem domniemanej zbrodni zostało absurdalnie daleko odsunięte w czasie, choć logicznie rzecz biorąc powinno było stanowić jedną z pierwszych policyjnych czynności po wszczęciu dochodzenia. Dlatego nagłe odkrycie krótkiego, ale jakże znaczącego słówka „her” nie robi porywającego wrażenia przełomu w śledztwie, o jakie reżyserowi prawdopodobnie chodziło. W istocie rzeczy wrażenie jest żadne. Jednak zdecydowanie bardziej, niż wymienione, maleńkie przecież słówko drażni mnie naciągnięta psychologia dwójki z tercetu bohaterów, czyli Jimmy’ego i Seana. Nie czepiłabym się jej wcale a wcale, gdyby nie zdanie, które wypowiada Sean o tym, że wszyscy trzej są nadal jedenastoletnimi chłopcami zamkniętymi w piwnicy. Un momento. W piwnicy na pewno pozostał prześladowany wspomnieniami Dave, ale rozszerzanie skutków tego koszmaru na przyczyny problemów Jimmy’ego (działalność przestępcza i śmierć ukochanych osób) czy Seana (kryzys w małżeństwie) wydaje mi się przesadą. Dlatego to mające zapadać w pamięć zdanie o chłopcach zamkniętych w piwnicy nie bardzo do mnie przemawia. Jest taka scena, w której Jimmy’emu po zidentyfikowaniu zwłok córki na siłę wepchnięto w usta pytanie o to, co by było, gdyby to on, a nie Dave odjechał samochodem z pedofilami. Przepraszam, ale mało jest to dla mnie prawdopodobne, by zakochany w swej córce ojciec tuż po ujrzeniu jej zimnego ciała, chciał sięgać pamięcią w przeszłość i analizować, co by było gdyby. Nie przekonuje mnie ten aspekt filmu, ponieważ „piwnica z wilkami” to koszmar Dave’a, podczas gdy i Jimmy, i Sean mają swoje wilki, które szarpią im pamięć i serca. Paradoksalnie, w ostatecznym rozrachunku Dave stanie się wspólną „mystic river” dwu dawnych przyjaciół i ten właśnie pomysł uważam za jeden z najbardziej udanych w filmie Eastwooda.

Chciałoby się jeszcze porównać ten film do „Uśpionych” Barry’ego Levinsona, ale oba mają jedynie zbliżony punkt wyjścia. Jak w „Uśpionych” ostatecznie triumfuje zadośćuczynienie krzywd w iście „hrabiomontechristowym” stylu, tak w „Rzece tajemnic” żaden z pierwszoplanowych bohaterów nie znajduje ocalenia przed wilkami. Niejaką szansę otrzymuje jedynie Sean, lecz otwartą kwestią pozostaje, jak ją wykorzysta.

Doceniam role męskie: Tim Robbins na skraju szaleństwa, opętany rozpaczą Sean Penn i skryty, dystansowany Kevin Bacon stworzyli niemal równorzędne, dobre, choć niekoniecznie wybitne występy, dlatego wstrzymywałabym się z wyróżnianiem któregokolwiek Warte uwagi są również kobiety: Laura Linney jako oddana na dobre i na złe żona Jimmy'ego, prawdziwa opoka, typ "Hilary Clinton” oraz Marcia Gay Hayden stanowiąca jej „negatyw'”, zagubiona, sparaliżowana strachem, który doprowadza ją do popełnienia judaszowego uczynku wobec małżonka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones