PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=655486}

Sąsiedzi Boga

Ha-Mashgihim
6,4 688
ocen
6,4 10 1 688
Sąsiedzi Boga
powrót do forum filmu Sąsiedzi Boga

świetny film

ocenił(a) film na 8

Żywy, iskrzący się od gry aktorskiej
Pokazujący jak wygląda męska przyjaźń.
Warty polecenia i wyróżnienia.

Takie religijne społeczeństwo, zbudowało państwo Izrael od podstaw, które jest dzisiaj potęgą regionalną. My kupujemy od Izraela uzbrojenie, które jest tak zaawansowane, iż poza naszymi możliwościami.

ocenił(a) film na 5
nawieczor

Film zbyt etniczny przez co nie do końca zrozumiały dla przeciętnego europejczyka. No i z pewnością nie przedstawia całego społeczeństwa Izraela a tylko jego mały fragment tzw. ortodoksów.

nawieczor

Kolego nawieczor, chyba nie znasz zbyt dobrze historii Izraela? Tak się składa, że Izrael został stworzony przez mało religijnych Żydów, wręcz socjalistów. Prawdziwie religijni Żydzi są przeciwnikami państwa żydowskiego :)

ocenił(a) film na 8
bandonavajo


Kolego film pokazuje czasy współczesne i to jak przenika się w Izraelu sacrum z profanum.

Pokazuje jak religijne motywy wpływają na życie wszystkich i nie jest to określane jako religijne oszołomstwo tylko "ekstremizm". Teraz odnieś to do polskiej rzeczywistości.

Twierdzenie iż wszyscy prawdziwie religijni Żydzi są przeciwnikami państwa Izrael jest kłamstwem.
Są tacy ale w wyraźnej mniejszości.

nawieczor

Kolego, nie chce mi się wdawać w agresywną "dyskusję", bo widzę że brak Ci elementarnej wiedzy na temat judaizmu. Jest obszerna literatura na ten temat, udaj się do biblioteki i poczytaj. Powiem tylko tyle, że państwo Izrael nie jest państwem wyznaniowym i dla religijnego żyda jest ono nie do przyjęcia, również z przyczyn doktrynalnych leżących w judaizmie, a wynikających z historii tego narodu. Mówi o tym jeden z rabinów: "Pozwólcie mi przede wszystkim złożyć kategoryczną deklarację, że judaizm i syjonizm nie są kompatybilne. Są diametralnym przeciwieństwem."

bandonavajo

Może jeszcze jeden cytat: "Ideologia syjonistyczna nie polega na oddaniu się boskiej opatrzności lecz na wzięciu Prawa w swoje ręce i dążeniu do celu jakim jest Państwo. Wszystko to jest sprzeczne z pojmowaniem stosunku do wygnania, które nasza Tora nakazuje nam zachować, tak jak zostało nam to przekazane przez naszych wielkich przywódców religijnych."
P.S. Wiem co "film pokazuje", bo go obejrzałem :)

ocenił(a) film na 8
bandonavajo


Powtarzasz te bzdury jakoby wszyscy ortodoksyjni Żydzi byli przeciwnikami państwa Izrael. Po co skoro nawet wikipedia twierdzi inaczej? Nieładnie też imputować w dyskusji czegoś co wcale nie padło.

"Żydzi ultraortodoksyjni nie stanowią jednej grupy. Niektóre grupy są bardziej liberalne, a inne bardzo konserwatywne. Różnią się także w podejściu do państwa Izrael. Niektóre grupy bardzo je popierają, chociaż chciałyby mu nadać charakter żydowskiego państwa wyznaniowego, a inne całkowicie je odrzucają, twierdząc, że narusza ono Boży plan dziejów."

Gdzie napisałem, iż Izrael jest państwem wyznaniowym? Tym niemniej skoro są w Izraelu jedyną formą małżeństwa dla Żydów jest małżeństwo wyznaniowe to coś jest jednak na rzeczy.

Powtórzę raz jeszcze, iż Izrael jest udaną mieszanką sacrum i profanum jak również rola rabina w prowadzeniu mężczyzn przez meandry współczesnego świata jest również godna pozazdroszczenia.

Gdyby księża katoliccy tacy byli zagłądałbym do kościoła.

nawieczor

Szanowny Kolego, w swoim zacietrzewieniu zapomniałeś czego dotyczyła moja odpowiedź na Twój pierwszy post. Otóż tego fragmentu: "Takie religijne społeczeństwo, zbudowało państwo Izrael od podstaw," Kto to napisał, czy aby nie Ty? Moja riposta zasadza się na na twierdzeniu, że to NIE RELIGIJNE społeczeństwo zbudowało Izrael. A co do zwanej "wikipedii" to zalecam ostrożność w braniu jej na serio. Prawdziwy ortodoksa jest wrogiem państwa Izrael, a i przeciwnie- jeśli jakiś "ortodoksa" popiera Izrael, to znaczy że nie jest ortodoksą, nawet jeśli nosi pejsy i jarmułkę. Państwo żydowskie jest bowiem SPRZECZNE z judaizmem. Podsunę Ci pewną analogię, może wtedy zrozumiesz. Otóż wielu muzułmanów popiera demokrację i państwa w których żyją, tym niemniej z punktu widzenia islamu państwo stworzone przez ludzi oraz prawo stanowione przez polityków są NIELEGALNE. Jedynym prawem, które obowiązuje muzułmanina, jest prawo boże, czyli wynikające z Koranu, sunny, hadisów etc. Demokracja zaś jest HEREZJĄ (znane arabskie powiedzenie "ad- dimukratiyya kufr"), a jedyną legalną formą państwa jest Kalifat obejmujący całą "ummę", czyli społeczność muzułmańską. W judaizmie jest zupełnie podobnie! Państwo Izrael jest rodzajem "herezji".
P.S. Zapewniam Cię, że my katolicy nie jesteśmy zmartwieni tym że nie zaglądasz do kościoła. A tak przy okazji: o jakich księżach mówisz? Chyba nie znasz żadnego, skoro "nie zaglądasz do kościoła"? O, przepraszam, zapewne znasz księży z artykułów w GW, Newsweeku, Polityce, oraz z odnośnej telewizorni- TW"N", Polsatu etc.

ocenił(a) film na 8
bandonavajo


Widzę, iż kolega ma osobisty problem z religijnością w Izraelu. Zamiast skupiać się na walorach filmu przypomnę tytuł "Sąsiedzi Boga" bije pianę kto zbudował Izrael, socjaliści czy ortodoksyjni żydzi.

Tymczasem tak postawiona teza jest z gruntu fałszywa czyli nieprawdziwa. Izrael zbudowali syjoniści, nie socjaliści, którzy przed I i II WS byli zajęci rewolucjami w Europie. Sam syjonizm dzieli się na wiele odmian w tym ortodoksyjną- religijną, rewizjonistyczną i socjalistyczną.

Tak więc napisanie, iż to religijna społeczność żydowska zbudowała Izrael jest jak najbardziej prawdziwe.
Swoją drogą złapany za rączkę czyli za kłamstwo jakim się posługujesz np. "każdy religijny ortodoks jest przeciwnikiem państwa Izrael" nie potrafisz przytoczyć jednego argumentu iż to nie jest prawda. W zamian umiesz tylko atakować źródło czyli wiki. Tymczasem napisałem wyraźnie, iż "nawet wiki twierdzi inaczej".

Więc przestań pleść te swoje opowieści dziwnej treści, pełne konfabulacji, wklep jedno źródło o wiarygodności co najmniej równej wiki, które udowodni iż wszyscy, podkreślam wszyscy ortodoksyjni żydzi są przeciwnikami państwa Izrael.

nawieczor

Kończę tę "dyskusję", bo widzę jak bardzo się męczysz, tocząc nierówny bój z polszczyzną :)

ocenił(a) film na 8
bandonavajo


No proszę argumentów zabrakło i emocje biorą górę? :D

nawieczor

Argumentów??? Kolego, one są w samym judaizmie jako jego immanentny pierwiastek! Do Ciebie i tak nic nie dociera, bo za mało książek przeczytałeś w życiu. Spróbuj zrozumieć jedno, że judaizm nie godzi się na państwo izraelskie i nie ma znaczenia ilu procentowo religijnych żydów jest zwolennikami syjonizmu, a ilu jego przeciwnikami. Ci pierwsi są z punktu widzenia judaizmu swego rodzaju heretykami.

ocenił(a) film na 8
bandonavajo


Dostałeś proste zadanie: masz podać źródło.

Do tego momentu przestań bredzić na temat religijnych żydów.

nawieczor

Mam Ci polecić literaturę? Kpisz sobie czy nie wiesz w jakich czasach żyjesz? Jeśli masz za daleko do biblioteki, to skorzystaj zasobów cyfrowych. A może chodzi Ci o to że mam dodawać posty z pełnym aparatem naukowym- przypisami i odnośnikami? Więc teraz ja Tobie "dam proste zadanie": wracaj do szkoły.

ocenił(a) film na 8
bandonavajo


Wiedziałem :D

nawiedzony matoł

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones