PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=124038}
7,3 331
ocen
7,3 10 1 331

Samuraj morderca
powrót do forum filmu Samuraj morderca

zabojca samurajow

ocenił(a) film na 8

jezeli mialbym wymienic jedna rzecz, ktora swiadczy o geniuszu kihachi okamoto, ktora stawia jego filmy samurajskie na rowni z dzielami kurosawy, kobayashiego, goshy, misumi, to bylby to klimat. pod tym wzgledem pozostawia wszystkich klasykow daleko w tyle. taki tez jest 'samurai assassin', juz od pierwszych scen czuc schylek ery samurajow, jezeli nie sypie snieg lub nie pada deszcz, rezyser zabiera widza w zacisze opuszczonego dworu lub do rudery, w ktorej mieszka glowny bohater. trup nie sciele sie tak gesto jak w innych filmach okamoto, ale zakonczenie jest niezwykle przygnebiajace, przewrotne i chyba nieco szydercze w stosunku do kasty samurajow, ktorzy sami na siebie wydaja wyrok. caly film oglada sie wspaniale, dynamiczne pojedynki w sniegu i deszczu przeplataja sie ze spokojnymi, wrecz sielankowymi scenami we wnetrzach. po prostu magia kina samurajskiego w pelnej okazalosci. polecam :)

użytkownik usunięty
Nakf

wpadłem po obrazek i jak zwykle z zaciekawieniem przeczytałem Twoją wypowiedź
mnie z kolei ten film nie za specjalnie się podobał
cała intryga jest dosyć mętna, dialogi schematyczne, upadek Niiro na skutek nieszczęśliwej miłości mało przekonywujący, kulminacja polegająca "objawieniu" relacji między ofiarą a zamachowcem przewidywalna co najmniej w połowie filmu, scena finałowa chaotyczna
całość ratuje jak zwykle profesjonalny Mifune (choć grał wiele lepszych ról), oraz (tu się z toba zgodzę) dość umiejętne budowanie klimatu przygnębienia i zagubienia człowieka, choćby w tych scenach w jego "ruderze"
niestety samym klimatem nie da się dorównać Kurosawie i Kobayashiemu
dla mnie to taki film średni w całej masie podobnych obrazów, nie zapadający w pamięć, do obejrzenia na raz

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones