PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32396}

Shaft

6,8 3 260
ocen
6,8 10 1 3260
6,4 5
ocen krytyków
Shaft
powrót do forum filmu Shaft

Tego czarnego, brudnego klimatu początku lat 70-tych nie dostarczy chyba żaden film Brudny Harry i Bond to cieniasy ;) John Shaft wymierzy swoją sprawiedliwość. Wielki respekt dla Isaac'a Hayes'a z muzyką za którą dostał zresztą oskara. Szkoda że nie znam oprócz tych 3 części shafta innych filmów tego gatunku :///

ocenił(a) film na 10
marasz71

Heh skoro zainteresowało Cię Blaxploitation to ja już mogę Cie nakierować :) Bardzo mnie interesują tego typu filmy - lata 70, Afroamerykanie i muzyka soul/funk/disco (której mam GIGABAJTY na dysku). Z Blaxploitation widziałem tylko Shafty i Superfly, ale już niedługo się to zmieni :P
W skład filmów Blaxploitation wchodzą 'remakei' filmów najróżniejszych filmów, w tym horrorów ('Blacula', 'Blackenstein', 'Dr. Black and mr. Hyde' :P), oraz filmy o kung fu ('Black Belt Jones'), w tym również... filmy biblijne! ('Black Jesus'). Ale głównie kryminały i filmy gangsterskie.
Niestety, tego typu filmy są dziś zapomniane, a w Polsce prawie... niespotykane :( I największym problemem jest, że strasznie trudno znaleźć do nich napisy (znalazłem tylko do Shaftów, 'Sweet Sweetback's Badasssss song' i 'Blaculi', a do 'Superfly' to sam tłumaczę :P). Cieszę się, że w Polsce istnieją entuzjaści tego typu filmów :D
Pozdro

ocenił(a) film na 9
marasz71

swietny klimat, muzyka. piosenka na poczatku filmu to klasyk. wspaniala gra aktroska. bardzo duzo pokazane jest usa. jak ludzie zyli, jakie samochody mieli, czym sie zajmowali. napszyklad taki zaklad czyszczenia obuwia, cos nie do pomyslenia teraz. mieszkanie shafta, jest bardzo nowoczesne, jest magnetofon, plyty winylowe, telewizor, piekne meble. jak u nas wygladala rzeczywistosc w latach 70?
jednak ta ameryka, miala swoj klimat..
dyskryminowani murzyni, gangsterzy, detektywi..
ten film to klasyk, naprawde wciaga, i warto go obejzec.

ocenił(a) film na 10
fmd3d

To prawda te filmy mają w sobie wspaniała magię której dzisiaj nie uświadczymy. A Shaft to bardzo dobry film, gangsterzy, brudne czarne dzielnice. No i kapitalna muzyka Iaaca Hayes`a. A tak przy okazji to załozyciel tematu napisał że James Bond i Brudny Harry nie mają szans z Johnem Shaftem. Cóż Shaft to odpowiednik Harrego tylko że murzyński a i Bonda mamy w stylu Blaxploitation ("Żyj i Pozwól Umrzeć) A film ma u mnie 9/10

ocenił(a) film na 8
marasz71

Filmik bardzo fajny , ja osobiście uwielbiam klimat lat 70 i 80 w amerykańskich filmach , "czarny brudny klimat" to idealne określenie , znacie więcej podobnych filmów (oprócz kolejnych 2 shaftów) ? Mam na myśli ogólnie kryminały , sensacje z lat 70-80 tych , o charakterystycznym klimacie typu : życzenie śmierci , shaft , brudny harry , serpico (chodzi mi o brudne ulice pełne różnego elementu , kanciaste amerykańskie fury , ćpuny w uliczkach , korupcja , kradzieże itd )

ocenił(a) film na 9
marasz71

klimat powala na kolana: charakterystyczne samochody, budynki, metro, ludzie , muzyka sprawia że film jest genialny.

ocenił(a) film na 7
marasz71

z filmów, których nie wymieniliście mogę polecić od siebie "Trouble Man" z '72 roku - ( z równie genialną co soundtrack Isaaca ) - muzyką Marvina Gaye'a ;-)

marasz71

Oo tak! Jest ten klimacik, bejbe.

ocenił(a) film na 8
marasz71

Też uważam, że to bardzo dobry film. Mocne 8/10

ocenił(a) film na 6
marasz71

klimat obskurnych ulic, zaułków i barów Ameryki u progu lat 70 znacznie bardziej interesujące niż sama akcja filmu

marasz71

Z gatunku Blaxploitation polecam też "Luke'a Cage'a". Bardzo dobry serial ukazujący klimat brudnego czarnego Harlemu i z elementami czarnej muzyki ;)

ocenił(a) film na 6
marasz71

Niestety ale do "Brudnego Harry'ego" to temu filmowi sporo brakuje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones