PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=190719}
7,8 7 256
ocen
7,8 10 1 7256
7,7 3
oceny krytyków
Shooting Dogs
powrót do forum filmu Shooting Dogs

Sam film nie jest może arcydziełem ale gdy pomyślę, że został nakręcony przy udziale prawdziwych świadków tych wydarzeń daje po kościach... Strzelanie do psów a pozostawianie Morderców, którzy tańczą i gwałcą lub mordują ludzi zaledwie na wyciągnięcie ręki od wojska załamuje... No i ten wywiad pomieszany z obrazkami rzeźni jaka się dokonała zamyka wszelkie wątpliwości co do słuszności podjętych w owych czasach decyzji...Nie winię sromotnie za to żołnierzy gdyż oni sami najczęściej są w tej grze tylko pionkami... Czy świat powinien się wtrącać ?... Moim zdaniem tak, dlaczego bo bez cywilizowanych ludzi w tych krajach nic się nie zmieni :(...

Ale czy my sami możemy nazywać się cywilizowanymi ludźmi...

użytkownik usunięty
Indrani

To jeden z największych zagadnień i Problemów tego świata... Coraz częściej czuje się jak zwierze :)... Nie mówiąc już o wielu innych osobach, które są w niżej od zwierząt a do cywilizacji brak im wszystkiego :)

ocenił(a) film na 7

Zgodnie z prawem międzynarodowym, w przypadku ludobójstwa, każdy kto może, ma prawo a i wręcz obowiązek, użyć siły zbrojnej w celu zapobieżenia zbrodniom. Pytanie, ile mógł zdziałać ten oddział ONZ, jeśli byłby pozbawiony wsparcia.

użytkownik usunięty
Vanillivi

Powiem tak jeśli oddział te mógł oddawać strzały i nie zrobił tego to sami żołnierze mogą się obwiniać i mieć do siebie pretensję.. Wiem jednak, że wiele razy zwykli żołnierze to tylko pionki w grze tych na górze... Mogli zakazać im walki... A co do pytani ile by mogli zdziałać to powiem tak wiele... Bandziory posługiwali się maczetami więc kule są mocniejsze... zabunkrować się dać ludowi jakieś kije itp by się bronili a sami z dachów i ukryć osłabiać wroga... Takie moje zdanie ale nie byłem tam i nie wiem jak sytuacja na prawdę wyglądała.. Jeśli tak jak w filmie to mają co sobie zarzucić działacze ONZ

ocenił(a) film na 8

Z tego co czytałam armia żołnierzy przebywająca w Rwandzie miała za mało amunicji. Mogli teoretycznie sprzeciwić się rozkazom z góry i "otworzyć" ogień ( tak to się pisze? ) , ale wystarczyłoby im amunicji maksymalnie na kilkadziesiąt minut walki.

Nie pamiętam, gdzie to czytałam, musiałabym poszukać i ewentualnie wrzucę później link do artykułu.

Z tego, co pamiętam ONZ uznał to za "sprawę wewnętrzną" Rwandy. Podobno chyba nawet Francja popierała masakrę i utrudniała prowadzenie jakichkolwiek działań ratowania Tutsi przez ONZ.

użytkownik usunięty
Overrated

Pewnie masz rację ale wiesz Amunicja może odstraszyć resztę biegających z Maczetami... Kilku specjalistów z ganami przeciwko zwykłym ludkom z maczetami... Myślę, że jak by otworzyli ognień reszta by się wystraszyła i rozbiegła a wtedy można było by zamówić amunicję droga Lotniczą tak by wystarczyło na tych Rzeźników.... W takich tłumach zawszę jest tylko kilku prowodyrów a reszta to piąki, które są tam tylko dlatego, że są po stronie silniejszych...

ocenił(a) film na 8

Tylko pamiętaj, że tych ludków z maczetami było o wiele więcej. Nieco ponad 2tys żołnierzy kontra kilka milionów atakujących. Oni próbowali zamiawiać amunicję, ale ONZ stanowczo zakazał jakichkolwiek działań i odmówił przysłania pomocy. Na samym początku Europa udawała, że to się w ogóle nie dzieje, a masakrę w Rwandzie nazywano niewielkimi walkami plemiennymi. Bodajże po miesiącu dopiero przyznano, że "mogło" dojść do aktów ludobójstwa. A w tamtym momencie zginęło już ponad 500 000 Rwandyjczyków.

ocenił(a) film na 8
Overrated

Tutaj jest o generale Romeo Dallaire, który był dowódcą sił ONZ w Rwandzie przed i w trakcie ludobójstwa.

http://bliznyswiata. bloog .pl/id,5536585,title,Czlowiek-ktory-walczyl-z-diablem,index.html?smoybbtticaid=6 10ea1

Najlepiej zobacz "Podać rękę diabłu", jeżeli oczywiście jeszcze nie widziałeś. Niebieskie Hełmy miały przewalone w Rwandzie - tego bestialskie rozkazy od Rady ONZ, systematyczne uszczuplanie garnizonu, brak zainteresowania mocarstw, brak zaopatrzenia...

Mimo wszystko ta bohaterska garstka, stając dosłownie na głowie, uratowała 32 tysiące ludzi.

Wiem 8 lat.
Obawiam się, że nic by nie zdziałali. Nie każda kula trafia w cel. Zwłaszcza biegający w oddali. Bardzo szybko zabrakłoby im amunicji. Zresztą Hutu mieli również broń palną i byli wspierani przez rząd. Mordów dokonywała sama armia, to nie było "powstanie ludków z maczetami" tyko rzeź zaplanowana i wspierana przez rząd Rwandy.
A tak szczerze mówiąc to tam nawet nie było miejsca do obrony> tam nawet sensownego płotu nie było. 2 budynki z jakiejś gliny przez którą kałach przechodzi jak przez masło nie wspominając już o pociskach z karabinów maszynowych. Z których i tak nie mogliby strzelać, bo na przedpolu mieli 2tys uciekinierów, którzy w budynkach się nie mieścili. Nie utrzymaliby się jednego dnia. A nawet jeśli, to w nocy zostaliby otoczeni i wyrżnięci albo zarzuceni płonącymi żagwiami i po zawodach.
Właściwie to Hutu nie musieliby nawet tam wchodzić. 2-3 dni w takim upale po odcięciu wody i wszyscy by tam umarli.

To nie żołnierze tam zawinili. Mogli co najwyżej umrzeć razem z tymi Tutsi. To władze ONZ pokazały ile warta jest ta organizacja. Oni się tylko bawią w wojnę. Mają jakieś tam zabawki i karabiny, ale równie dobrze mogliby mieć pukawki na wodę. Ta organizacja nie znaczy kompletnie nic i nikt się z nią nie liczy. ALE wiadomo kasa jest kasa i tysiące urzędniczych etatów w ONZ suto opłacanych by się zmarnowały gdyby ten nikomu niepotrzebny twór rozwiązać. Dlatego od czasu do czasu próbują kogoś pouczać i zabierać głos, jak chociażby nas podczas kryzysu na granicy z Białorusią. Co nie zmienia faktu, że nikt tego nie słucha.

ocenił(a) film na 9

Polecam przeczytać reportaż "Dzisiaj narysujemy śmierć" Wojciecha Tochmana. Wczoraj przeczytałem z nim wywiad, później ten reportaż i jestem do dzisiaj wstrząśnięty. Dlatego też postanowiłem obejrzeć wszystkie filmy jakie się da o ww. tematyce.

ocenił(a) film na 10

Czy świat powinien... bo w TYCH KRAJACH BEZ UDZIAŁU CYWILIZOWANYCH PAŃSTW NIC SIĘ NIE ZMIENI... -
1) Jedną z głównych przyczyn tego ludobójstwa była wcześniejsza belgijska kolonizacja. W 1932 r. Belgowie wprowadzili dowody osobiste z wpisem narodowości: H = Hutu, T = Tutsi. Przetrwało to po uzyskaniu przez Rwandę niepodległości i służyło do ODRÓŻNIANIA jednych od drugich!! Bo oni się niczym nie różnią: ani wyglądem zewnętrznym, ani językiem, ani nazwiskami ani religią - zdecydowana większość Rwandyjczyków to rzymscy katolicy.........
2) Wcześniej różnica polegała na tym, że Hutu (większość) byli plemionami podbitymi przez Tutsi (mniejszość), podobnie było w sąsiednim Burundi. Jednak europejscy kolonizatorzy te różnice, zamiast je zniwelować czy usunąć - pogłębili, prowadząc politykę wygrywania jednych przeciwko drugim; najpierw forowali Tutsi potem do niepodległości Hutu...... Belgów uważa się za najokrutniejszych kolonizatorów w Afryce subsaharyjskiej (Kongo Belgijskie - dziś Demokratyczna Republika Kongo (Zair).
3) Oglądając ten film było mi bardzo smutno, czułem wstyd, żal i... gniew i poczucie bezradności.
4) Teksty z filmu "Wołyń" - akcja w 1943 r.:

a) główna bohaterka Polka, której wyrżnęli banderowcy rodzinę ucieka i natyka się na AK-owców:
"(....) - Mogę coś spytać. Gdzie ta tajna organizacja co chce walczyć z Niemcami, a nie może obronić ludzi przed hołotą z siekierami i widłami? (...)

b) ksiądz grekokatolicki (chyba) mówi do ludzi zebranych w cerkwi: (...) Świat jest zarażony, zarażony nieumiarkowanym przywiązaniem do swojej ojczyzny, do własnego narodu, a miarą tego przywiązania jest siła nienawiści do innych narodów.
Nie łudźmy się aby którykolwiek naród od tej trucizny był wolny (...)
5) Czy to Wołyń, czy Jugosławia czy Rwanda, czy biali czy czarni - tak samo się dzieje.
6) ONZ skompromitował się wtedy do reszty; wcześniej w byłej Jugosławii....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones