PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104321}

Shutter - Widmo

Shutter
7,1 60 321
ocen
7,1 10 1 60321
6,3 6
ocen krytyków
Shutter Widmo
powrót do forum filmu Shutter - Widmo

Do Shuttera zasiadłem ze sporymi oczekiwaniami bowiem znajduje się on na prawie każdym zestawieniu na najlepszy horror. W dodatku jest dowodem na to, że w Tajlandii kręci się coś poza filmami o tajskim boksie i dziewczynami "z niespodzianką". Zawiódł mnie na całej linii.
Przede wszystkim nie straszy. Groza filmu opiera się na tych czterech czy pięciu scenach, kiedy wysmarowana pudrem dziewczyna pojawia się nagle i robi "BU!". Czuję się lekko oszukany, ponieważ te łopatologiczne zabiegi reżysera aż bolą. Są jak szpilka, która przekłuwa mozolnie pompowany balon, powiedzmy, napięcia.
Rozwiązanie całej tajemnicy również okazuje dość... rozczarowujące. [SPOJLER] Też byście zrywali z drugą połówką przez zbiorowy gwałt? Tak to się robi w Tajlandii?[/SPOJLER].
Ciekawy jest natomiast sam motyw poszukiwania "prawdy" uchwyconej na zdjęciu. Oto bohater (pamiętajmy że fotograf to 1/24 filmowca : )), chcąc skończyć układankę, zmuszony jest, raz po raz, analizować wywołane przez siebie zdjęcia. Kojarzyło mi się to trochę z tradycyjnym "Powiększeniem" z lat sześćdziesiątych. Szkoda że esencją tej tajemnicy jest scena, kiedy chodzi on po pokoju i cyka fotki, mając nadzieję, że uchwyci ducha huśtającego się na żyrandolu.

Podsumuję posługując się wielce intelektualnymi parabolami: zamówiłem kaczkę po tajlandzku, a dostałem wątpliwej jakości gołębia po tonkijsku (prawdopodobnie po kimś). Nie smakował.
P.S. W kwestii zakończenia (czyli co gniotło głównego bohatera), pragnę odwołać się do nieco bliższej nam kultury Francji: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Troisordres.jpg

ocenił(a) film na 7
duraq

Chciałbym nawiązać do Twojego zdania, w którym to wspominasz, że film nie straszy. Nie wiem co rozumiesz przez definicję strachu, ale wydaje mi się, że każdy odczuwa strach w innym stopniu. Jednego straszą tzw. "screamery", o których również wspomniałeś słowem "BU", drugiego zaś może straszyć narastający klimat w horrorze, oraz napięcie jakie wywołują sceny. Dlatego uważam, że stwierdzenie film nie straszy jest zbyt uogólniony w Twojej argumentacji.

Wiesz... raczej gdybym się dowiedział, że moja kobieta nie mrugnęła okiem, a wręcz strzeliła fotkę byłemu facetowi, w którym próbowała się zakochać w trakcie gdy ten jest gwałcony - no chyba sam rozumiesz :-)
Rozumiem zaistniałe okoliczności, ofiara była zawsze uznawana za dziwaczke, a ich pseudo-związek był tajemnicą, ale to nie powód by pozwalać znajomym gwałcić kobietę, z którą noc wcześniej się zabawiał.

Poza tym film jest prosty do przewidzenia. Chyba, że oglądałem go kiedyś, choć nie pamiętam, to w podświadomości wiedziałem co się zaraz wydarzy. Powtarzane sceny z pomieszczeń do wywoływania zdjęć... Gdyby to był pierwszy horror, który miałbym obejrzeć, zdecydowanie bym był przerażony - choć trzyma w napięciu i ma swój klimat, to dałem tylko dobrą ocenę, a gdyby była możliwość to i dałbym o 1/2 oceny mniej.

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 4
Marfiz

Zgadzam się absolutnie z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi. Trochę uogólniłem a przecież dla każdego coś miłego. Moje rozczarowanie bierze się głównie z dość entuzjastycznych opinii o tym filmie, które w moim wypadku kompletnie zawiodły i pojawił się zgrzyt. Podobało mi się za to Paranormal Activity, więc może problem jest we mnie : ) Również pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones