PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104321}

Shutter - Widmo

Shutter
7,1 60 329
ocen
7,1 10 1 60329
6,3 6
ocen krytyków
Shutter Widmo
powrót do forum filmu Shutter - Widmo

Pytanie

ocenił(a) film na 7

Wybaczcie, ale jednego w filmie chyba nie zrozumiałam:
Jak koledzy Tuna gwałcili tę kobietę i Tun to zobaczył, jego przyjaciel podbiegł i powiedział: "Zrób
jej zdjęcie, żeby nikomu nie powiedziała".
I tu moje pytanie: dlaczego przez zdjęcie miała nikomu nie powiedzieć?

proszę o odpowiedzi poważne :)

ocenił(a) film na 9
Aisha_

Na dalekim wschodzie panuje nieco inna kultura;)

Ujawnienie nagich zdjęć (już nie mówiąc o seksie grupowym) jest tam wielkim wstydem tak dla dziewczyny jak i całej jej rodziny.

Z naszego punktu widzenia może to brzmieć śmiesznie, bo w końcu i na zachodzie jest to wstyd, ale na dalekim wschodzie takie rzeczy są postrzegane w inny sposób.
Dziewczyna wolała stracić życie niż zhańbić siebie i własną rodzinę.

Mam nadzieję, że wytłumaczyłem to w miarę zrozumiale;)

ocenił(a) film na 7
Dealric

dziękuję, faktycznie, nie pomyślałam o tym :)

ocenił(a) film na 6
Dealric

Jest różnica między seksem grupowym a gwałtem zbiorowym. Ten motyw w filmie jest kompletnie bez sensu.

ocenił(a) film na 9
albertoxxx

Twój komentarz jest kompletnie bez sensu. Myślisz, że fakt bycia ofiarą gwałtu jest mniej wstydliwy niż fakt odbycia stosunku seksualnego?
Poza tym czy ja piszę o samym stosunku? Mowię o ujawnianiu takich informacji w świat. Specjalnie piszę, że panuje tam inna kultura, żeby średnio inteligentne tłuki podłapały, że to co dla nich ma sens niekoniecznie ma sens gdzie indziej i na odwrót. Niestety widać nawet to czasem nie działa;)

ocenił(a) film na 6
Dealric

Nie jest moim problemem, że nie widzisz rażącego braku logiki w rozumowaniu : nie idź przypadkiem na policję bo mamy zajebisty, obciążający nas dowód. Nie jest również moim problemem , że Twoja wiedza o Azji znacznie odbiega od Twojego wyobrażenia o niej. Martwi mnie natomiast, że w mojej ukochanej ojczyźnie co druga osoba zastępuje argumenty wyzwiskami.

ocenił(a) film na 9
albertoxxx

Twoim problemem jest to, że nie mówisz nic co ma sens, niczego nie argumentujesz.
Twój argument to uwaga "ten motyw jest bez sensu", "sprawca ma dowód". Uświadomię Cię, ale w masach przestępstw sprawcy przynajmniej przez pewien czas posiadają dowody popełnionych zbrodni, a jakoś nie wszyscy są łapani ot ciekawe.
Ba jeszcze lepsza opcja: Dziewczyna zgłasza gwałt, lekarz to potwierdzi i co dalej. Zdjęcia można bez specjalnego problemu ukryć, 5 ludzi będzie się nawzajem kryło, a do tego mogą w banalny sposób wymyślić dlaczego dziewczyna chce się na nich mścić.
Btw. jeszcze nikogo w tym temacie nie wyzwałem. Nie moja wina, że od razu zidentyfikowałeś się z rzuconym zdaniem o tłukach. Jak widzisz książkę z serii "for dummies" też obrażasz się na autora?;)

ocenił(a) film na 6
Dealric

Jeżeli dziewczyna zdecydowałaby się pójść na policję to zdjęcia nic by im nie pomogły. W przypadku milczenia również nic nie zmieniały. Po prostu scenarzysta w marny sposób próbuje wytłumaczyć skąd znalazły się u głównego bohatera. Reszty Twojego posta nie będę komentował bo jest to bełkot. No offence.

Aisha_

Tak zgadza się. Ujawnianie nagich zdjęć jest wstydem w tamtej kulturze. Inaczej to wygląda w przypadku gwałtu jak to miało miejsce w filmie. Co do gwałtu jest wszędzie tak samo czyli kara za pośrednictwem sądu. W ich przypadku ( tajlandia, chiny, korea) jest to kara śmierci przez zastrzyk lub rozstrzelanie za gwałt. Tak więc nie rozumiem czym kierował się reżyser. Zdjęcia były doskonałym dowodem na popełnienie przestępstwa a sam Tun zostałby skazany za współudział. No ale musieli jakoś urozmaicić film. Pozdrawiam. serdecznie Aisha.

ocenił(a) film na 9
czikibajron

W przypadku gwałtu też jest wstydem;)
Nawet w bardziej "bezpruderyjnej" zachodniej kulturze kobiety często wstydza się zgłosić gwałt i muszą być do tego niemal zmuszane przez najbliższych. Na dalekim wschodzie większość nawet nie przyzna się bliższym tylko będzie cierpieć w sekrecie.
Nie twierdzę, że takie podejście jest sensowne. Ale niestety jest realne.

Dealric

Te czasy kiedy gwałt był postrzegany jako wstyd dla dziewczyny w tamtych rejonach już dawno minęły. Zgadza się, że można milczeć i nic nie mówić. Ale gdyby tak każdy milczał gwałciciele mieliby rajskie życie. W przeciągu 10 lat za gwałt zostało straconych 28 gwałcicieli. 212 zostało osadzonych w areszcie a 25 przymusowe dożywotnie leczenie. Prawdopodobnie o reszcie nie wiadomo... Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
czikibajron

Pamiętaj, że mówimy o sytuacji sprzed 10 lat, a nie z czasów obecnych:)
Gdyby dodać do tego tradycjonalistyczną rodzinę to wszystko ma sens nie sądzisz?:)

Dealric

A no zgadza się:) Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones