PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=819703}

Skłodowska

Radioactive
5,8 3 097
ocen
5,8 10 1 3097
3,4 5
ocen krytyków
Skłodowska
powrót do forum filmu Skłodowska

U Angoli prawda historyczna jak zwykle w głębokim lesie.

villemo75

Co się dziwisz Angolom - w Polsce połowa mówi Curie Skłodowska, a 75% Polaków nie ma pojęcia kim była i czego dokonała.Tak naprawdę to tylko Francuzi doceniają SKŁODOWSKĄ CURIE i uważają ją za najbardziej wpływową kobietę.

supergnomisko_filmweb

Ta, Skłodowska była kobietą. Akurat...

supergnomisko_filmweb

Była francuski naukowcem z pochodzenia Polka -zdolna i praciwita. Gdyby nie szansa uzyskana we Francji nie osiągnęłaby sukcesu. A nauka nie zna granic, liczą się dawane szanse i możliwości w danym kraju.

ocenił(a) film na 3
Edyta_Wieczorek

Sama się przedstawiała jako Polka a nie „ była francuski naukowiec”. Może i praciwita, ale bardziej pracowita. Czego wymagać od Francuzów skoro Polacy kaleczą własny język, czego do śmierci nie robiła Maria Skłodiwsja-Curie.

Niesia72

Dziękuję za korektę treści i uwagi. Jednak to nie żadne kalectwo tyko literówki z telefonu.

ocenił(a) film na 4
supergnomisko_filmweb

Na co chorujesz?

villemo75

Chyba u Polaków jest problem z tą historią bo tytuł oryginalny jest inny..

n9net9

Nie chodzi o tytuł, chodzi o to, że ona funkcjonuje w filmie jedynie jako Marie Curie. Francuzi od lat promują wiedzę o niej jako o Francuzce.

villemo75

Nie widzę w tym nic dziwnego, na pewno łatwiej wymówić a poza tym sama Maria prawie wcale nie posługiwała się panieńskim nazwiskiem

wiktoriarozycka

Wręcz przeciwnie. Nie życzyła sobie, żeby mówić o niej jako o Francusce. Była Polką, na czrść swojego kraju nazwała tak pierwiastek polon. Podkreślała, że nazywa się Skłodowska
Nie wiem więc, skąd przekonanie, że posługiwała się nazwiskiem męża. Najczęściej posługiwała się podwójnym lub panieńskim

Arrani000

Może stąd?:
"Maria Skłodowska swoje sukcesy naukowe, powód, dla którego jest patronką ulic, a nawet uniwersytetu (UMCS), osiągnęła po zamążpójściu, we Francji. Z Polski wyjechała mając 24 lata. To jako naukowiec znad Sekwany a nie Wisły dała się poznać światu, to tam wyszła za mąż za Piotra Curie, to według francuskiego prawa zmieniła nazwisko rodowe na dwuczłonowe.
Tymczasem we Francji pierwsze w dwuczłonowym nazwisku zawsze jest to męża.

Poza tym późniejsza noblistka, pracując nad radem i polonem, prace naukowe podpisywała: Maria Curie. Czasem występowała tylko jako Curie-Skłodowska. Sama odwiedzając miasto rodzinne w 1930 roku, już jako "naukowa celebrytka" w księdze pamiątkowej Archikatedry Lubelskiej podpisała się jako Maria Curie-Skłodowska.

Noblistka po latach sama zrezygnowała z używania nazwiska panieńskiego i na całym świecie znana jest jako Maria Curie. Dlatego lubelski uniwersytet - wspomniany UMCS - to właśnie Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej."

eltoro10000

https://www.youtube.com/watch?v=f3Q9x62rmkU

eltoro10000

Prace nad radem i polonem podpisywał jej mąż. W tamtych czasach kobieta nie mogła otrzymać nagrodę nobla. Oficjalnie pierwsza nagroda jest jej, ale odebrał ją i była podpisana nazwiskiem jej męża. Drugą nagrodę nobla odebrała z mężem wspólnie.

Gmilmi

Chyba z jego duchem, bo biedakowi zmarło się pięć lat wcześniej. ;-)))

eltoro10000

Nie jest też prawdą, że kobieta nie mogła dostać Nobla "w tamtych czasach". Jedna otrzymała w 1905, inna w 1909. Całkowicie samodzielnie. Tak samo jak Curie w 1911.

villemo75

prawda historyczna jest taka, że Noble dostała Maria Curie, a to, że była z domu Skłodowska jest w tym kontekście kompletnie nieistotne. Dlatego cały świat zna ją jako Marię Curie. Ona się tak po prostu nazywała. https://www.nobelprize.org/womenwhochangedscience/stories/marie-curie

rafalhirsch

Najprawdopodobniej nie widziałeś dyplomu z 1911 r. i jak ją tam Akademia podpisała.

ocenił(a) film na 3
villemo75

W filmie pochodzenie Marii jest wspomniane więcej niż raz. Nazwisko Skłodowska jest wspomniane kilka razy. Kiedy? Uwaga, wtedy gdy Maria jest dzieckiem albo panną przed ślubem (po ślubie przynajmniej raz też się zdarza). Po co kłamiesz? Nie oglądałaś, a masz ból dupy z powodu kompleksów przez swoją narodowość? Innego wytłumaczenia nie znajduję. Maria po ślubie przyjęła nazwisko męża i pod takim też nazwiskiem otrzymała Nobla. Pisały tak o niej gazety (o niej lub o małżeństwie Curie) we Francji i tak zwracali się do niej ludzie (Madame Curie). Jasne, sama Maria często używała dwuczłonowego nazwiska, np. podpisując pracę doktorską, ale co z tego? Po ślubie nie ma sceny gdzie sama się nie przedstawia, więc dwuczłonowego nazwiska nie uświadczymy. :) Nie ma mowy tutaj o zakłamywaniu prawdy historycznej, złej woli czy nienawiść do Polski. No ale niektórzy inaczej żyć nie mogą. Potrzebują czuć się zawsze atakowani lub pokrzywdzeni. Mam pomysł... niech Polska w końcu zrobi porządne filmy o SKŁODOWSKIEJ- Curie, Enigmie, itp. Tylko oby w zgodzie z prawdą historyczną.

saitek

O to, to... "kto powiedział kasjer dupa?" Cięgle to samo. Raz zawzięcie walczą, by słowo o Polsce nie padło, jak w przypadku tych obozów, a innym razem, by koniecznie coś lub kogoś z Polską kojarzono. Oczywiście jak zawsze, do dobrego przyznają się wszyscy, a do złego nikt. Obozy są be, więc są niepolskie, choć leżały na terenie polski, więc spokojnie można powiedzieć "polski obóz", tak jak np. na radio Maryja mówi się "toruńskie radio", choć pewnie wielu Torunian by sobie tego nie życzyło. Zresztą tak samo pisała nawet sama Zofia Nałkowska, a chyba największe prawicowe oszołomy(sorry za pleonazm), nie posądziłyby ją o złą wolę.
Inaczej jest np z kimś, do kogo warto się przyznawać, Litewski wieszcz narodowy, jest też polskim wieszczem, choć sam pisał:"Litwo, ojczyzno moja", Kopernik to Polak z krwi i kości, choć po polsku nigdy zdania nie napisał, a i mówić zapewne nie potrafił, Chopin? Toć samo nazwisko mówi za siebie...;-) Itd itp. Albo wspomniana przez ciebie Enigma. No jak to jest, że to przecież POLACY rozszyfrowali Enigmę, a w angielskich filmach, albo ledwo o nich wspomną, jak w tym z Cumberbatchem, albo, jak występuje Polak, to... w roli zdrajcy, jak w filmie Apteda. No bo kogo interesują takie szczegóły, że polscy naukowcy jeszcze przed wojną złamali kod pierwszego, stosunkowo prostego modelu Enigmy, a tę prawdziwą, skomplikowaną, z kilkoma wałkami, rozpracował dopiero Turing z całym zespołem brytyjskich naukowców? Dla przeciętnego polskiego Janusza, czy Sebka "patrioty" to Polacy rozpracowali Enigmę, a Anglicy przypisali sobie całą zasługę, i nic ich nie przekona, że było inaczej...

ocenił(a) film na 3
eltoro10000

Co do Enigmy to dlatego napisałem oby zgodnie z prawdą. ;)

Tak polski obóz w sensie położenia nie powoduje u mnie żadnych zgrzytów czy gniewu. Miejmy jednak świadomość, że masa ludzi nie znających historii przez to by myślała, że to polskie nie tylko z powodu lokalizacji. ;)

Za czasów Kopernika ciężko mówić o wykształceniu poczucia tożsamości narodowej. Raczej istotna była lokalna ojczyzna i jakiemu królowi się jest podwładnym. Z Mickiewiczem też skomplikowana sprawa. Pisał po polsku i uznawał się za Litwina (znowu lokalny patriotyzm - tereny obecnej Białorusi) i jednocześnie Polaka. A raczej Litwin znaczyło równocześnie też Polak. Miał też pochodzenie żydowskie po matce. Nie znam dokładnie jego drzewa genealogicznego, ale nawet jeśli nie ma "polskiej" krwi to i tak jest polskim pisarzem i polskim patriotą. Zupełnie jak Conrad jest pisarzem angielskim.

Z Chopinem popłynąłeś. Jego ojciec był Francuzem mieszkającym w Polsce od wieku nastoletniego. Papa Chopin mówił po polsku i był polskim patriotą. Spokojnie można powiedzieć, że Chopin był Polakiem, który ma pochodzenie polsko-francuskie. W końcu urodził się w Polsce, znał polski, rodzinę miał polską i Polska miała wpływ na jego muzykę.

ocenił(a) film na 4
saitek

Przypuszczam, że postulując "zgodnie z prawdą historyczną" (co to znaczy?), myślisz - zgodnie z tym, co mi się wydaje.

villemo75

W sumie masz rację, mieszkam we Francji i jej ulice wyglądają mniej więcej tak "Rue Pierre et Marie Curie". Oczywiście Pierre jako pierwszy.

soulfly777kris

No właśnie to mam na myśli, dla reszty świata poza Polską ona była Francuską. Jak sami nie zadbamy o to, by jednak prawda historyczna była uznawana, to nikt tego nie zrobi.

villemo75

Francuzką, jeśli już, Prawdziwy Polaku.
Curie była kosmopolitką, a jej znakiem rozpoznawczym naukowa pasja.

Pazdzierznik

była Polką. Skąd wiesz, że kosmopolitką? Nie wtrącaj swojego zdania w jej usta. Akurat Skłodowska była znana z tego, że kochała Polskę i nie wstydziła przyznawać się do pochodzenia.

ocenił(a) film na 4
Pazdzierznik

Lenin też był kosmopolitą.

ocenił(a) film na 6
villemo75

Przecież w filmie często pada nazwisko Skłodowska więc w czym problem?

ocenił(a) film na 6
villemo75

Zastanawia mnie czy w ogóle oglądałaś ten film ? Od początku filmy Maria nazywa się Skłodowska . Jak wyszła za mąż to zaczęła nazywać się Curie. kochała swojego męża i dumnie nosiła jego nazwisko. W czym problem ?

ChrisKrasz

otóż to, Co jak co, ale na obecność polskich akcentów w tym filmie akurat narzekać nie można... Inna rzecz, że można by też odczytać przesłanie filmu tak, że to MSC była (współ)winna wszelkiemu złu na świecie: Hiroshima/Nagasaki, Czarnobyl. Ale oczywiście to spłycenie interpretacji, bo nie można winić naukowców za odkrycia, które potem posłużyły w nie do końca nobliwych przedsięwzięciach. W filmie dość wyraźnie pokazano, jakie reperkusje towarzyszyły jej odkryciom i niejeden postronny widz może wysnuć wniosek, że średnio przysłużyła się ludzkości...

ocenił(a) film na 4
ChrisKrasz

Ano choćby w bitwie warszawskiej.

villemo75

Nikt na świecie nie zna żadnej Skłodowskiej, znają Marię Curie i z pewnością nie mają pojęcia, że była Polką. Nie ma co płakać, nie zmienisz tego. :)

Louis_de_Pointe_du_Lac

Co za różnica, czy była Polką czy nie? Skąd te kompleksy, że większość narodu potrzebuje silnego utożsamienia z kolektywem pod znakiem Prawdziwy Polak?
Dla mnie ważniejszym jest fakt, że była pionierką, feministką i kobietą wyzwoloną od pseudomoralności katolskiej.

Pazdzierznik

A czy ja napisałem, że robi mi to różnicę?

Pazdzierznik

skąd ci się wzięło to, że była feministką, czy kobietą wyzwoloną od "pseudomoralności katolskiej"? xD Lewaka chyba bolą cztery litery. Jaka to była feministka? Ona po prostu kochała naukę. Całe życie poświęciła nauce, razem z mężem zresztą, i takie wpychanie jej swoich poglądów to naprawdę żałosne

Gmilmi

Bez względu na inwektywność określeń użytych przez Pazdzierznika, to jego wpis - z punktu widzenia wiedzy historycznej - jest prawdziwy. Bo to, że Maria dystansowała się od religii katolickiej, w której została ochrzczona, jest faktem. Świadczą o tym nie tylko jej własne słowa (warto zajrzeć do opublikowanej korespondencji), ale też wybory życiowe. Ślub (tylko) cywilny w 1905 r. nawet w laicyzującej się dość szybko Francji nie był czymś powszechnym. A jeszcze większe zdziwienie wzbudziła decyzja Marii o świeckim pochówku jej męża.
Wiemy o tym, że pierwsze myśli odrzucające istnienie Boga pojawiają się u Marii jeszcze w Polsce, pod wpływem ciężkich chorób członków rodziny, zwłaszcza matki. Z pewnością do późniejszego rozwoju tego poglądu mogło się przyczynić środowisko naukowe Paryża, które nie tyle odrzucało, co wręcz gardziło religijnością. Jednak - w odróżnieniu od haseł manifestowanych przez wielu ówczesnych francuskich naukowców - jej postawa była bardziej areligijna niż antyreligijna. Co do poglądów politycznych, to sprawa jest bardziej złożona. Po pierwsze trzeba przypomnieć, że jak spora część warstwy społecznej, z której pochodziła (drobna i średnia szlachta stanowiąca zalążek polskiej inteligencji) Maria interesowała się socjalizmem. Znanym działaczem socjalistycznym był jej szwagier Kazimierz Dłuski. Co ważne w naszych polskich realiach ruch socjalistyczny miał charakter stricte niepodległościowy, o czym świadczy choćby biografia Józefa Piłsudskiego. Na dodatek, co dziś może dziwić, często polscy socjaliści za swoich głównych wrogów uważali komunistów, co wynikało właśnie z podejścia do idei niepodległej Polski (socjaliści zdecydowanie za, komuniście zapiekle przeciw). Po przyjeździe do Francji Maria musiała ze zdziwieniem przyjąć zacierające się tam różnice między radykalnym socjalizmem a komunizmem. O jej mężu pisze się, że komunizował lub sympatyzował ze skrajną lewicą, choć raczej to eufemizmy - jego związki z partią komunistyczną wykraczają poza granicę zwykłego politycznego poparcia. Jakie więc Maria mogła mieć poglądy polityczne po wyjeździe do Francji? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. W czasie małżeństwa z Piotrem można doszukać się jakichś powiązań z ruchem komunistycznym. Czy to wpływ męża, czy wyrachowanie ze względu na środowisko, czy nie odnalezienie się we francuskich realiach, czy prawdziwa fascynacja? Trzeba to zostawić badaczom, jako ciekawy i mało poznany dotąd wątek jej biografii. Natomiast po śmierci Piotra Maria coraz częściej prezentuje poglądy nowoczesne, można zaryzykować tezę, że w jakimś stopniu porzuca lewicę i staje się liberałką. Wielbi postęp, a nie rewolucję. Popiera emancypację, a nie walkę klas. Wybiera wolność jednostki, a nie dyktaturę proletariatu. Opowiada się przeciwko wojnie, a nie po stronie zbrojnego eksportu komunizmu. Za podstawę rozwoju uznaje naukę, a nie ideologię. A nam wszystkim komplikuje spojrzenie na jej postać, zwłaszcza kiedy nie potrafimy uciec pokusie jej oceny z perspektywy dzisiejszych realiów

ocenił(a) film na 6
Pazdzierznik

https://www.facebook.com/photo/?fbid=104326692036340&set=gm.2086766198129322

ocenił(a) film na 6
Pazdzierznik

Październik , idź do ... maja

Pazdzierznik

No i tu cię boli lewacko - tęczowy ojkofobie, nawet gdybyś komentował dobranockę musiałbyś wylać swój neomarksistowski jad

Qpsztal

Zdecydowanie. Ponadto dodałbym efekty specjalne z holiłuckich filmów sf z okresu zimnej wojny.

villemo75

Zanim coś napiszesz to sprawdź! Po angielsku tytuł to "Radioactive". Polskie tłumaczenie to "Skłodowska". Żenujący temat!

Alex_Tyler

Co ma tytuł angielski do funkcjonowania Skłodowskiej w filmie jako Curie wyłącznie? Czytanie bez zrozumienia jest bardziej żenujące.

villemo75

Nie czytałem wszystkich postów tylko główny i sądziłem, że narzekasz na tytuł Składowska, a brakuje Ci drugiego członu Curie. Filmu nie oglądałem, ale jeśli masz rację to rzeczywiście przykre iż zwracają się do nie tylko Curie wymazując polski akcent.

Alex_Tyler

Oczywiście miało być Skłodowska. Ten słownik... a po zamianch FW nie mozna edytować.

villemo75

Pisanie, tak, by inni mogli zrozumieć o co ci chodzi, to też niełatwa sztuka, jak widać. Napisałaś: Skłodowska Curie do cholery i coś o prawdzie historycznej. Konia z rzędem o co chodzi. Gdybyś nie napisała kolejnego postu, to nikt by się nie domyślił, że wg ciebie twórcy filmu powinni koniecznie dodawać jej panieńskie nazwisko, jak to robią w Polsce, by wszyscy wiedzieli, że pochodzi z Polski. Dosyć to naiwne, prawdę mówiąc.

villemo75

prawda historyczna jest też taka, że Skłodowskiej udało się zrobić karierę naukową, bo we Francji kobieta miała więcej możliwości kształcenia się niż w Polsce; kobiety na UJ mogły zacząć studiować dopiero w trzy lata po wyjeździe Skłodowskiej do Francji a na UW cztery lata po drugim noblu Skłodowskiej

użytkownik usunięty
Elinor

Jeśli już jesteśmy przy prawdzie historycznej to wyjaśnisz mi jakie możliwości kształcenia były w Polsce, jeśli ta nie istniała?

villemo75

Pewnie dupsko cię zapiecze, ale powszechna pisownia na świecie to Maria Curie, a nie polska Maria Skłodowska-Curie, zresztą sama zainteresowana najczęściej wybierała tę właśnie, krótszą formę

nietzsche

Niech Cię moje "dupsko" i jego ewentualne dolegliwości nie interesują, to niezdrowe.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones