PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=491488}
6,1 1 109
ocen
6,1 10 1 1109
Skjult
powrót do forum filmu Skjult

SPOILERY!!!
Mam teorię na temat fabuły, którą chyba dosyć łatwo obalić, ale do pewnego momentu pasuje. Wydaje mi się możliwe, że w kluczowym momencie, czyli na początku gdy jeden chłopiec ucieka a drugi traci rodzinę doszło do zamiany dzieci. Kai uciekł (i wpadł do wodospadu) a matka złapała Petera. Wnioskuję to, może naiwnie, po podobieństwie fizycznym dorosłego Kaja do małego Petera. Jest to także łatwe wyjaśnienie dlaczego Kai (prawdziwy Peter) nie rozpoznawał nikogo z rówieśników a oni rozpoznawali jego. Zakładam, że znał ich prawdziwy Kai, przed ucieczką. Potem jego miejsce zajął Peter i nie kontaktował się już z nikim do momentu gdy zabrała go opieka społeczna, ale wtedy funkcjonował już w pamięci ludzi jako Kai i to z nim skontaktowano się po śmierci matki. Problematyczne jest dla mnie to skąd dorosły Kai znał podziemne przejście ale może gdy długo przebywał uwięziony w pokoju sam je znalazł. W jednej ze scen Miriam mówi do Kaja, że jego matka była łakoma, co może być wskazówką dotycząca psychopatycznej matki Kaja (ale nie wiem co ta wskazówka oznacza) albo może dotyczyć matki Petera, która była gościem w hotelu. W ogóle wszystko co dotyczy Miriam jest dla mnie niejasne i nie mam pomysłu na rozpracowanie tego motywu może poza tym, że jedna ze scen rozmowy Kaja z Miriam przypomina tą z ‘Lśnienia” Kubricka gdy Jack rozmawia z barmanem. Na tej podstawie można przypuszczać, że Miriam była nierzeczywista, tylko Kai/Peter ją widział (ale mógł ją pamiętać jeżeli była recepcjonistką w hotelu gdy był tam jako dziecko). Podsumowując Kai miał rozdwojenie osobowości bo rzeczywiście był i Kajem i Peterem. Proszę o pomoc bo nie wiem czy to w ogóle ma sens, a ja mam skłonność do nadinterpretacji filmów.
Ps. Jeszcze kwestia piłki. Skąd Kai wiedział, że należała do Petera, przecież nie było jej na zdjęciu. Wiedział to ponieważ pamiętał, ze gdy jeszcze był Peterem miał piłkę.

Karn_Evil_9

Od jakiegoś przyglądam się filmom norweskim/szwedzkim (także finlandzkim, ale to raczej rzadkość) i zauważyłem, że reżyserzy z tych krajów mają skłonność do układania fabuły w ten sposób, aby można było ją interpretować na kilka sposobów. Twoja teoria oczywiście jak najbardziej pasuje (takie same wnioski także i mi nasunęły się po oglądnięciu filmu) ale można ją interpretować także w inny sposób. Jak dla mnie są w tym filmie minimum dwa warianty fabuły :)

johjohnson

Jestem uzależniona od skandynawskiej kinematografii:) uwielbiam nie tylko horrory. Skandynawowie kręcą kapitalne komedie, a raczej komediodramaty bo nawet najzabawniejsze filmy mają w sobie sporo refleksji i zmuszają do myślenia.

ocenił(a) film na 6
Karn_Evil_9

Na 100% masz rację. Prawdziwy Kai uciekł od matki i po wypadku, który spowodował zwiewał w takim amoku, że nie zauważył kiedy mu się ziemia skończyła pod stopami. Matka-psychopatka porwała na jego miejsce Petera (akcja ze sznurówkami). Druga rzecz - gra, którą bez przerwy ktoś włącza. Dzieciaki z głębokiej prowincji raczej nie dostają takich zabawek od matek psychopatek. W dorosłym życiu po powrocie w "rodzinne" strony gość doznaje totalnego rozdwojenia jaźni (pewnie po takich przejściach już wcześniej był psycholem) i wszystko mu się miesza. Poza tym myślę, że te wszystkie zaginięcia wcześniej, to też może być jego sprawa. Gość ześwirował i stał się totalnym psychopatą. Peter to jego mroczne alter ego z głębokiej traumatycznej przeszłości.

ocenił(a) film na 6
RadioCairo

Poza tym, w ostatnich sekundach filmu kamera w wozie policyjnym nagrywa właśnie jego alter ego, które cały czas w nim siedziało.

RadioCairo

Mylę się jednak w dwóch kwestiach, zauważyłam to już po napisaniu interpretacji. Miriam mówi że matka Kaja "jadła za dwoje" a nie że była łakoma.Zwykle w ten sposób mówi się w jednym określonym kontekście - ciąży. Może matka bohatera (przyjęliśmy już za pewnik, ze to kobieta z rozbitego samochodu) była w ciąży.To może być dowód na to, że porywaczka nie była matką Kaja . Drugi błąd ma chyba mniejsze znaczenie: w innym temacie napisałam, że Miriam mówi, że zawsze lubiła Kaja. Jest dokładnie odwrotnie, to Kaj mówi, że zawsze lubił Miriam. To jeszcze dobitniej świadczy o tym, że jego przeszłość związana jest z hotelem (a w konsekwencji ludźmi którzy w nim mieszkali) a nie z tą miejscowością do której wraca. Ma wspomnienia związane z Miriam ale nie z ludźmi których spotyka: Sarą czy Royem.

ocenił(a) film na 5
Karn_Evil_9

A czyje zdjęcie Kai znajduje i całuje chwilę przed tym zanim zaczyna kopać i ucieka w piwnicznego pokoju?

ocenił(a) film na 9
udkojagniece

Miriam, stąd też mam wątpliwości, czy aby rzeczywiście była ona recepcjonistką w czasie, gdy w hotelu przebywał Peter, czy też sama jej twarz zostaje "zapożyczona" do podświadomości Kaia/Petera z racji tego, że mógł ją najłatwiej przywołać. Idąc dalej tym tropem, moja interpretacja tego wątku: mały Peter nosił zdjęcie kobiety, którą podziwiał w dzieciństwie (załóżmy, że była sławną aktorką, piosenkarką, etc.) i podczas wyobrażania sobie pobytu w tym dawnym hotelu (bo nie sądzę, by był w nim naprawdę) przywołał twarz tej kobiety z tego względu, że często patrzył na jej zdjęcie, które zresztą stanowiło jeden z jego największych skarbów. Tutaj też pasują słowa Kaia, który stwierdza, że zawsze ją lubił.

Zmieniając nieco temat. Czy ktoś z Was zauważył, że kolorem Kaia jest niebieski i taki też kolor dominuje w scenach z nim: koszula, wystrój hotelu, natomiast kolorem Petera jest czerwony - piłka, gra, bluza? Dodatkowo zauważyłam, że każda scena, w której w Kaiu ujawnia się Peter jest poprzedzona pojawieniem się czerwonego, np. w formie krwi. Bardzo fajna sztuczka twórców.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones