PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=539632}

Sklep dla samobójców

Le Magasin des suicides
6,4 19 845
ocen
6,4 10 1 19845
Sklep dla samobójców
powrót do forum filmu Sklep dla samobójców

... co do fabuły miała niby wnieść scena z podglądaniem siostry? o.O

ainobaka

Na pewno nie miała sugerować podniecenia na tle seksualnym ze strony brata, co mimo wszystko jako pierwsze przychodzi na myśl.
SPOILER ALERT
Kluczem do zrozumienia tej sceny jest niewinność głównego bohatera i jego pozytywne nastawienie do świata - Alan stara się dostrzegać we wszystkim dobro, harmonię i piękno. Niewątpliwie ciało ludzkie jest piękne; Alan patrzy na nie oczami dziecka i jest zachwycony. Jego siostra była postrzegana jako istota brzydka, leniwa, nieudolna, gruba, sama zresztą też tak o sobie myślała. Alan chciał sprawić, by poczuła się ze sobą dobrze. Poprzez zarażenie jej optymizmem i podbudowanie jej samooceny rozpoczął swą małą rewolucję. Lukrecja przez to, że odnalazła szkicownik syna, choć z początku zaszokował ją ten fakt, w końcu inaczej spojrzała na swą córkę.
Warto również zwrócić uwagę na reakcje podglądaczy - nie mówią niczego w stylu "Fajna dupa", tylko "Wooow". Nie ma w tym nic wulgarnego ani perwersyjnego.
Co prawda na miejscu twórców nie rozbierałabym do naga żadnej postaci tego filmu, bo zwyczajnie nie było takiej potrzeby, aczkolwiek to ich dzieło i mieli do tego pełne prawo.

ocenił(a) film na 10
laevisi

Chyba ujęte to zostało najlepiej jak się da.

ainobaka

Szczerze powiedziawszy to mam strasznie ambiwalentne uczucia co do tej sceny.. z jednej strony była bardzo odważna i przez to mi się podobała z drugiej jednak wydawała się robiona na siłę, ale co gorsza zniszczyła spójność tej produkcji. Gdyby nie owa scena oraz scena z "nauką palenia", film można by było spokojnie pokazać młodszej widowni i nazwać tworem międzypokoleniowym, na którym bawią się zarówno dorośli jak i młode pokolenie. Koniec końców jednak film jest zbyt wulgarny dla dzieci, a dla dorosłych zbyt banalny i dziecinny... Twórca chyba nie miał do samego końca pojęcia do kogo kieruje tę produkcję. Tak czy siak miło spędziłem te 80 min. i nie żałuję tego czasu, choćby ze względu na polski dubbing czy piękną animację, która cieszy oko.
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 6
Arookun

To właśnie scena z paleniem (bo ta z siostrą też uważam, że była przesadzona) jest dla dzieci odpowiedniejsza, bo koledzy Alana zabierają mu papierosa i go przestrzegają. Przeceniasz dzieci, jeśli pokazałbyś im film, w którym co rusz ktoś się zabija, do tego nauka z tego żadna, bo miłość (zwłaszcza ta ukazana tutaj, powierzchowna i narodzona impulsywnie) jest rozwiązaniem chwilowym. Trzeba samemu budować np. trzeźwe spojrzenie na siebie, poznać swoje mocne i słabe strony, i pracować nad tymi drugimi, a nie polegać na miłości, która minie lub - jeśli nie - rozwinie się uzależnienie emocjonalne. Gdy człowiek sam nie czuje się ze sobą dobrze, nikt mu tego nie zastąpi, nie na stałe, nie równie skutecznie. A o uzależnieniu emocjonalnym wspomniałem, bo jeśli człowiek sam nie zna swojej wartości i bardzo się zakocha, jest duża szansa, że zacznie uzależniać swoje postrzeganie siebie od osądu partnera.

ocenił(a) film na 7
ainobaka

Możliwe drobne spoilery:
Nie mogę się zgodzić z Arookun. Nie widzę nic wulgarnego w tej scenie. Ludzkie ciało jest piękne bez względu na to czy ma kilka dodatkowych kilogramów czy nie. A właśnie, moim zdaniem, o to tutaj chodziło. Reakcje kolegów Alana tylko to podkreślają. I to czyste, szczere, proste stwierdzenie: "ale mam piękną siostrę" absolutnie pozbawione jakichkolwiek podtekstów. Cudowne!
Ze sceny z paleniem też można wyciągnąć pewną naukę. Przedstawiona sytuacja stwarza idealną sytuację do omówienia tego, jak szkodliwe jest palenie i że nie każdemu i nie we wszystko należy wierzyć (wybór postaci jest akurat spójny z fabułą).

Jeśli szereg scen samobójczych jest, zdaniem Arookun, odpowiednim obrazem do wspólnego oglądania razem z dziećmi, i takim który można nazwać "tworem międzypokoleniowym", to nie rozumiem dlaczego scena, w której bohaterka zaczyna akceptować siebie i swoją fizyczność miałaby być nieodpowiednia. Według mnie to jest najlepsza scena w całym filmie.
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
darhali

Tylko że otyłość nie jest czymś do akceptowania, a do zmienienia. Dlaczego większość z nas nie lubi anorektycznego wyglądu? Przede wszystkim dlatego, że oznacza poważne problemy ze zdrowiem. Otyłość to równie duży problem i musi być tak samo traktowana.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones