PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=597224}

Strażnicy marzeń

Rise of the Guardians
7,5 81 504
oceny
7,5 10 1 81504
6,2 10
ocen krytyków
Strażnicy marzeń
powrót do forum filmu Strażnicy marzeń

SM bardzo mi się podobał. Fajny film, fajna muzyka, fajne postacie, fabuła... No, właśnie, nie wydaje się Wam, że twórcy trochę, brzydko mówiąc, zerżnęli z Wiedźmikołaja Terry'ego Pratchett'a (i bardziej chodzi mi o książkę, a nie ekranizację)? Strasznie dużo podobieństw:

Strażnicy Marzeń
1.Mikołaj i inni potrzebują wiary, by mogli istnieć
2. Pitch ukradł zęby dzieci, by wróżki nie mogły za ich pomocą przywoływać wspomnień, które umacniałyby wiarę
3. Mikołaj i inni wykonują pracę Wróżek Zębuszek, żeby dowody były i dzieci wierzyły, to samo potem z Wielkanocą
4. Wiara w Mikołaja i innych ma sprawiać, że dzieci i potem dorośli mają marzenia, poczucie, że życie nie jest do bani, ma sens itd.

Wiedźmikołaj
1. Dyskowy Mikołaj, czyli Wiedźmikołaj, Wróżka Zębuszka i inni potrzebują wiary, by istnieć
2. Herbatka z bandą ukradli zęby dzieci, żeby magicznie sterować ich umysłami, by nie wierzyły w Wiedźmikołaja i resztę
3. Śmierć i Albert wykonują robotę Wiedźmikołaja, żeby dowody były i dzieci wierzyły
4. Wiara w Wiedźmikołaja i innych ma sprawiać, że dzieci i potem dorośli mają marzenia, poczucie, że życie nie jest do bani, ma sens itd.

To tylko najważniejsze podobieństwa, a tych drobnych jest jeszcze więcej. Podejrzane, nie sądzicie?

ocenił(a) film na 9
pinka1801

Strażnicy Marzeń zostało zrobione na podstawie książki która powstała wcześniej niż Wiedźmikołaj

ocenił(a) film na 6
Elvis007

Wcześniej? Chodzi Ci o serię "The Guardians of Childhood", której pierwszy tom ukazał się w... 2011 roku? :)

ocenił(a) film na 9
Pyrtupyrtu

2011 roku mówisz? To chyba jakieś nowe wydanie. Nie możliwe żeby książka powstała 2011 choćby dlatego że film został wydany 2012 a taką animacje robi się co najmniej koło czterech lat, a gdy zaczynali wiedzieli już o istnieniu książki.

Elvis007

Wikipedia podaje 2011 :) ale z Wikipedią wiadomo, jak to jest :) chociaż z drugiej strony, scenariusz mógł zostać napisany wcześniej przez autora, a potem w porozumieniu z wytwórnią napisał książkę. zdarza się przecież tak, stąd mogą wynikać te zbliżone daty ;)

Elvis007

jak napisał/a Pyrtupyrtu: "The Guardians of Childhood" - 2011, a ja dodam: "Wiedźmikołaj" - [pierwsze angielskie wydanie] 1996. Więc podtrzymuję swój wcześniejszy post :)

ocenił(a) film na 9
pinka1801

Jednak takich podobieństw można się dopatrzeć w każdym filmie, a że niektóre postacie się zgadzają nie świadczy to zaraz o ściąganiu. Ja bym nie robiła z tego afery, to chyba dobrze że powstał kolejny film o tak pięknym przesłaniu jakim jest wiara. Moim zdaniem Strażnicy a Wiedźmikołaj różnią się pod wieloma względami, mimo iż mają to samo przesłanie.

Elvis007

nie robię z tego afery, tylko tak mi się w oczy rzuciło, bo jestem wielką fanką twórczości Pratchett'a :) a film sam sobie bardzo mi się podobał i prawdopodobnie niejeden raz do niego wrócę :)

pinka1801

"1.Mikołaj i inni potrzebują wiary, by mogli istnieć"

Wiesz, nie czytałam "Wiedźmikołaja", ale w wielu książkach, opowiadaniach, filmach, itp. pojawia się taki wątek, że Mikołaj/Wróżki/ktokolwiek potrzebuje wiary żeby żyć. Więc to, według mnie, się nie liczy. ^^

louvea

touché :) faktycznie, nie wzięłam tego pod uwagę :) skreślam ten argument z listy :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones