PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=596084}
5,7 18 830
ocen
5,7 10 1 18830
4,2 4
oceny krytyków
Syberiada polska
powrót do forum filmu Syberiada polska

Na koniec, kiedy bohaterowie wracają do Polski, do pociągu wsiada komendant. Potem widzimy scenę jak cała rodzina, wraz z nieżyjącą matką, schodzi się w rodzinnym domu.
Czyli, że tak naprawdę nie wrócili, a spotkali się w zaświatach?
Bo w w sumie matki być nie powinno. Ojciec z wojny też mógł nie wrócić. Reszta? Co z resztą? Czyżby komendant skontrolował ich w pociągu i zauważył, że przemycają dziecko?
Jak myślicie?

ocenił(a) film na 6
Meteooo

Ja interpretuję to tak, że przeżył tylko Staszek Dolina (starszy syn). Ojciec zginął na froncie, matka jak wiadomo już wcześniej, a młody mógł umrzeć w transporcie. Komendant dopiął swego, żeby osierocić chłopaka.

ocenił(a) film na 6
Meteooo

Moim zdaniem to tylko symbol,że spotkali się na polskiej ziemi,w domu. Ale w rzeczywistosci dzieci już nie spotkały się z rodzicami.

Meteooo

To wspomnienie sprzed wyjazdu, ojciec wraca z frontu. Młodszy syn jest dużo młodszy niż pod koniec filmu, czyli widać, że to przeszłość.

styropian22

Ale Dolinowa starsza jest niż na początku filmu i Stasiek dopiero się uczy golić mordę.

ocenił(a) film na 4
Meteooo

a na końcu to na pewno jest matka? czyli także nie zrozumiałam zakończenia

ocenił(a) film na 7
Meteooo

Wydaje mi się, że to sen Staszka wracającego do Polski.

Wol4nd

Zgadza się. Sen lub po prostu wspomnienie.

ocenił(a) film na 8
jan_niezbedny0

Czyli, że raczej skłaniacie się do happy endu. No może...
Mi się narzuciło podobieństwo zakończeń filmów Syberiada i Korczak tyle, że w tym drugim symbolizowało to nic innego jak pójście z dymem.

Meteooo

Tutaj z dymem nikogo nie puszczali, więc miało to chyba być przypomnienie widzowi co bohaterowie stracili.

użytkownik usunięty
Meteooo

Warte zauważenia jest to, że rodzina spotyka się w swoim przedwojennym domu. Ludzi na Sybir wysiedlano z Kresów, czyli z terenów, które po wojnie nie były już w Polsce, tak więc nie mogli tam powrócić. Poza tym ojciec jest w mundurze przedwojennym, z orłem w koronie, tak więc moim zdaniem to po prostu wspomnienie z przeszłości.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones