PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=103907}
7,7 250 603
oceny
7,7 10 1 250603
6,7 26
ocen krytyków
Symetria
powrót do forum filmu Symetria

Przed czym ucieka ten strażnik w scenie gdy kosior się budzi z koszmaru (chyba)?

ocenił(a) film na 8
Wookie_LG

Przed strzygą pewnie :D

Wookie_LG

Kosiorowi śniła się zmora, o której opowiadał wczesniej Łukaszowi, że dopada słabych psychicznie-dopadła i jego, uciekający strażnik zapewne widzi jego ciało

ocenił(a) film na 8
NataliaWu1992

Kosior jest tylko człowiekiem i cała ta git-maska, to zwykła fasadowość. Ma swoje lęki a 'strzyga' ma taką samą pożywkę na jego sumieniu i strachu, co z
wcześniej pokazanego Świeżaka. Największym 'twardzielem' w całej menażerii jest Dawid. Jego relatywizm moralny jest tak samo przerażający co fascynujący. Piekielnie inteligenty, ponad to wszystko, świadomy i usprawiedliwiony, niewinny podług własnego osądu jak Raskolnikow Dostojewskiego. Co widzi 'Gad'? Obstawiałbym, że wg metaforycznego przesłania reżysera własne, mroczne, sadystyczne 'ja'. Sam gł. bohater wg mojej skromnej interpretacji jest tak samo niewinny, jak cała reszta osadzonych, deklarujących zresztą prześmiewczo ów fakt w jednej ze scen.

ocenił(a) film na 8
Bemol72

Wiem, że dyskusja sprzed 4-3 lat, ale chciałbym się odnieść do niewinności głównego bohatera. Moim zdaniem naprawdę przyszedł tam niewinny, ale pozostała symetria - poszedł tam za morderstwo, popełnia morderstwo, poszedł do ludzi, którzy dzielą się na frajerów i gitów i jak uprzejmy mądry czy inteligentny nie byłby frajer, trzeba go wykorzystywać - mimo dobrej relacji, sam tak robi i nie pozwala Romanowi zająć kojo na dole. W filmie widzimy jak Łukasz jest na - można by to tak nazwać - etapie przejściowym, gdzie powoli staje się taki jak inni, i na końcu jako zwieńczenie przemiany zabija człowieka - czyli robi to, za co poszedł siedzieć, jest symetryczny w tym co jest widoczne na papierze dla ludzi na wolności i w tym co zrobił w więzieniu.

Tester_Komorki

zapraszamy po latach do dyskusji jak duchy z titanica do tańca ;)

ocenił(a) film na 8
Wookie_LG

A czemu nie - fajnie wracać do takich filmów :D

Tester_Komorki

Ja uważam, że zabił pedofila z tego powodu, że ten skrzywdził dziewczynkę w wieku jego siostry

użytkownik usunięty
Wookie_LG

To jest największa zagadka Symetrii.

ocenił(a) film na 10
Wookie_LG

wydaje mi się że biegnie jak się dowiaduje że zabili tego pedofila w celi

ocenił(a) film na 8
Hammerdm

Scena z ucieczką strażnika, pokrywająca się z koszmarem Kosiora, następuje przed cynkiem o tym, że domniemany pedofil ma wyjść za kaucją a przecież to była podstawowa przesłanka do zaplanowania jego zabójstwa. A zatem strażnik nie mógł uciekać bo dowiedział się że zabili dzieciolubnego gdyż w owym czasie ów gość nie cieszył się co prawda żadnym szacunkiem lecz nikt jeszcze nawet nie planował go zabijać. Swoją drogą nie jest dla mnie wcale takie pewne czy ten grubszy jegomość aby na pewno był pedofilem. Skoro główny bohater który trafił do więzienia po zeznaniach staruszki jest niewinny to tamten człowiek mógł paść ofiarą intrygi strażnika, który puścił plotkę że facet jest pedofilem po to by się go pozbyć, co patrząc z dzisiejszej perspektywy relatywizmu polskiej prokuratury może być całkiem prawdopodobne.

MichCorleone

no widać lepiej nie ryzykować i zaje... wyrwać chwasta

ocenił(a) film na 8
Wookie_LG

Mi się wydaje że po prostu przypomniał sobie że mleko na gazie zostawił.

ocenił(a) film na 8
Wookie_LG

Film się skończył, a ja dalej nie wiem czemu oni używają to dziwne słownictwo/slang. :/

Lukasz_Lll

Bo to więzienie. W takich miejscach jest osobliwa mowa, zwie się gryps. Poszukaj w sieci.

ocenił(a) film na 8
Eron

To akurat można było wywnioskować z filmu i to wiem. Ale dlaczego???

ocenił(a) film na 8
Lukasz_Lll

Dlatego że reżyser chciał oddać realia Polskich więzień w swoim filmie.

ocenił(a) film na 8
piofelek

Serio??? xD
Pytam dlaczego w więzieniu używają tego slangu jakby nie mogli mówić normalną polszczyzną, a nie dlaczego scenariusz jest napisany grypsem xD

ocenił(a) film na 8
Lukasz_Lll

Wydaje mi się że chodziło o to by strażnicy więzienia (klawisze, gady) nie rozumieli o czym więźniowie rozmawiają. Z resztą w latach 80 i 90 grypsera stała się głównym językiem Polskich patologii. Jako że jej przedstawiciele większość życia spędzili właśnie we więźniu.

ocenił(a) film na 8
piofelek

No nie wiem. Średnio mnie to przekonuje. Przecież strażnicy to nie głąby i mogliby się nauczyć tego dialektu. Więc taki naciągany argument. Wydaje mi się że o coś innego chodzi.

ocenił(a) film na 8
Lukasz_Lll

No niekoniecznie ponieważ początki struktur więziennych i powstania grypsery sięgają 19 wieku. Przypominam że Polacy byli wtedy pod zaborem a strażnicy mogli być np:ruskami i ciężko by im było zrozumieć tę mowę.

ocenił(a) film na 8
piofelek

Czytałem gdzieś że w grypserze sporo rusycyzmów i zapożyczeń z innych języków, właśnie przez zabory. No nie wiem, może ten miszmasz właśnie taki miał cel - swoboda rozmowy przy strażnikach. Chociaż tak jak mówiłem, średnio mnie to przekonuje bo jednak wiązało się to z tym że w końcu i tak strażnicy ogarną o czym gadają. A dzisiaj to już chyba żaden w tym cel. Jedynie tradycja, podtrzymanie pewnej kultury, połechtanie sobie ego i podniesienie poczucia wartości? Bo z tego co zauważyłem grypsujący albo osoby przebywające w towarzystwie takich osób piszą o tym z niebywałą dumą.

ocenił(a) film na 8
Lukasz_Lll

No tak tyle że z biegiem lat bardzo dużo się pozmieniało w granicach grypsowania. Kiedyś ''grypsować'' to znaczyło że jest się w pewnego rodzaju ''elicie''. Teraz praktycznie każdy może być więziennym gitem.

ocenił(a) film na 7
Lukasz_Lll

" Serio??? xD
Pytam dlaczego w więzieniu używają tego slangu jakby nie mogli mówić normalną polszczyzną, a nie dlaczego scenariusz jest napisany grypsem xD"

gość stara ci się udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie a Ty jeszcze się z niego naśmiewasz. Taki mądry jesteś to sam znajduj odpowiedzi na swoje pytania a nie czekasz aż w internecie ktoś ci podstawi gotową odpowiedź pod nos, jak małemu dziecku..

ocenił(a) film na 8
Lukasz_Lll

Nie słuchaj prywatnych opinii pokroju wicemościa piofelek bo plecie (w sumie to bardziej pier**li) brednie. Gwara więzienna ma tylko jedno zastosowanie. Zabrali ci wolność, rzeczy, mieszkanie, bliskich, siedzisz sam w czterech ścianach z obcymi (na początku) ludźmi.

Jedyna swoja rzecz jaka ci pozostała to właśnie ta gwara którą się posługujesz. Tak samo jak te wszystkie rytuały typu nie drinić przy otwartym.

Jedni robią to pod wpływem otoczenia, inni świadomi tego dlaczego to robią. Taki piofelek pewnie zaliczałby się do pierwszej z tych grup.

ocenił(a) film na 8
jahras

Ok, dzięki za wyjaśnienia :)

ocenił(a) film na 10
Wookie_LG

W kryminale dla gada/klawisza i dla całego SW są 2 najważniejsze rzeczy. 1 za wszelką cenę nie dopuścić do ucieczki. 2 nie pozwolić osadzonemu umrzeć za murami, jeśli zabierze go ambulans i umrze za 1 metr za bramą więzienną to postępowania niema. Tu najprawdopodobniej klawisz z czaił się iż ktoś właśnie "zszedł"

Pablo_z_2

czyli chrabior zczaił się, że ktoś zejdzie nim ten zszedł?

Wookie_LG

Żeby wymigać się od więzienia i od pracy to Schizofrenia Paranoidalna F-20 oraz depresja!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones