PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1322}

Szał

Frenzy
7,2 7 169
ocen
7,2 10 1 7169
7,0 9
ocen krytyków
Szał
powrót do forum filmu Szał

Z niezwykle ciekawie zarysowaną fabułą i postaciami,w dodatku świetnie zagranymi. Jon Finch i Barry Foster-wybitni angielscy aktorzy,tworzą swietne kreacje (wielka szkoda,ze już nie żyją). Film ma kilka minusów,do ktorych należą niepotrzebne wstawki komediowe,zbędny wątek poboczny i sama dlugosc filmu. Bardzo zaluje,ze nie nakręcono w latach 90-tych remake'u tego filmu. Byłby genialny. Nie powstał zapewne,gdyż musiałby byc bardzo brutalny. Między innymi dlatego, zapewne sam Hitchcock dał tak dużo wstawek komediowych. Tym niemniej scena morderstwa jest bardzo sugestywna. Podobnie jak scena w ciężarówce z ziemniakami-genialna!
Oglądałem ten film po o raz pierwszy,jako smarkacz-Krawaciarz śnił mi się nocach. Dobre Kino.

ocenił(a) film na 7
kinoman77_filmweb

uff.. podpisuję się w dużej mierze

ocenił(a) film na 7
andpol

:)

kinoman77_filmweb

W kontekście Twojego zachwytu nad tym filmem, "7" to raczej skromna ocena. ;)

ocenił(a) film na 7
baron666

Napisałem też o dość poważnych minusach, więc do zachwytów daleko. Co nie znaczy, że nie zasługuje na dobrą ocenę.

kinoman77_filmweb

Zapewne Hitchcock makabrę przyprawił groteską, by nieco poluzować widzowi krawat :) bo sceny zabójstw jak na tamte czasy rzeczywiście sugestywne, w czym główna zasługa Fostera.
Mnie to nie przeszkadza, np. całkiem fajne są męki policyjnego śledczego z kulinarnym bzikiem jego żony.
A scena z ziemniakami rzeczywiście świetna - nr 1 w filmie.

ocenił(a) film na 8
kinoman77_filmweb

Dla mnie humor to jedna z zalet tego naprawdę ciekawego filmu. Te sceny obiadowo-kolacyjne u inspektora w domu są kapitalne. Ta niegroźna fiksacja kulinarna żony stanowi ciekawy kontrapunkt do duzo poważnego schorzenia jakie trapi krawaciarza mordercę : ) Sporo też mówi o możliwościach i otwarciu się Hitchcocka na różne gatunki. W dzisiejszym kinie taka sinusoida, mieszanie się grozy z humorem to właściwie standard.

ocenił(a) film na 9
kinoman77_filmweb

Jeden z pierwszych filmów z dzieciństwa (sic!) który obejrzałam korzystając z nieobecności rodziców . Krawat, spinka w zaciśniętej dłoni i ziemniaki długo mi się śniły... I ten język u uduszonej byłej... Cudowny dreszczyk

ocenił(a) film na 3
kinoman77_filmweb

Nie wiem, może oglądałem zupełnie inny film, ale tak słabego "kryminału" nie przypominam sobie. Ja wiem że w 2021 oczekiwania wobec filmu sprzed 50 lat nie powinny być wysokie ale jak miał to być hiczkok to myślałem, że z ciekawością poczekam do końca filmu, że to mityczne trzęsienie ziemi na początku a potem napięcie wzrasta wreszcie mnie dopadnie, a finalnie mam odczucie jakby film był zrobiony na odpiernicz, każda scena praktycznie tak absurdalna jakby robiona przez jakiegoś praktykanta filmowca, nawet scena finałowa jest tak idiotyczna że może jako komedia miałoby to sens ale jako kryminał to to nawet nie stało obok.
Nawet parę fajnych cycków nie ratuje sytuacji :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones