PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1139}
4,2 11 426
ocen
4,2 10 1 11426
4,2 19
ocen krytyków
Szamanka
powrót do forum filmu Szamanka

Udźwiękowienie.

ocenił(a) film na 5

Wiem, że słabe udźwiękowienie było chorobą polskiego kina lat 90., ale w "Szamance" jest ono po prostu fatalne nawet, jak na film z 1996 roku. Podobno sam Żuławski zażyczył sobie nagrywania dialogów na planie bez dogrywania ich w studio, gdyż miało to zwiększyć autentyczność tych dialogów. No i mam poważne wątpliwości, czy cel został chociaż częściowo osiągnięty, bo kwestii wypowiadanych po prostu nie słychać - są zagłuszane albo przez muzyką (skądinąd niezłą), albo przez dźwięki otoczenia, lub są po prostu za ciche. Jestem w stanie wyobrazić sobie frustrację i wkurzenie widzów na pokazach kinowych, którzy nie mieli możliwości cofnąć sobie filmu w playerze i wielu dialogów mogli nie dosłyszeć, nie mówiąc już o oglądaniu tego filmu w telewizji. W ten sposób spaprano film z potencjałem, osobiście mam też zastrzeżenia do zbyt dużej liczby i długości scen seksu, ale na ten temat to już chyba wszystko zostało powiedziane. Zastanawiam się, czy przy dzisiejszych możliwościach technicznych byłoby możliwe cyfrowe poprawienie dźwięku. Pewnie byłoby, tylko pytanie brzmi : czy się to komukolwiek by opłacało?

ocenił(a) film na 6
suslowski1

Fakt, udźwiękowienie jest fatalne, też zwróciłem na to uwagę. Nie oglądałem dużo polskich filmów ale z tego co pamiętam, to ten element często był bolączką i nie można było wyraźnie usłyszeć wszystkich dialogów.

suslowski1

Przyłączam się, dramatyczna jakość dźwięku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones