PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1217}

Szczęki

Jaws
7,0 105 416
ocen
7,0 10 1 105416
7,9 41
ocen krytyków
Szczęki
powrót do forum filmu Szczęki

Szczęki

użytkownik usunięty

Dla mnie ten film jest okropny.. nie pod względem gry aktorskiej czy efektów specjalnych,
tylko dla tego, że :
1. w tym filmie przedstawiono rekiny jako mordercze, krwiożercze bestie, którymi tak
naprawdę nie są.
2. wiem, że ten film jest oparty na prawdziwych motywach, czyli na atakach z 1916 roku
("Szczęki" prawdziwa historia), ale to był tylko jeden taki przypadek ataków ludojadów na
ludzi w jednym, konkretnym miejscu.
3. przedstawianie rekinów, które w rzeczywistości atakują z innych pobudek niż z agresji
(chociaż czasami zdarza się, że z atakują z agresji) jest absurdalne!
4. chciałabym, abyście podali inne powody ataków rekinów
5. ktoś sobie obejrzy takie film i myśli, że rekiny są potworami stworzonymi do zabijania,
że trzeba je tępić, ale zdarzają się także ataki delfinów! na ludzi, naszych wiernych
przyjaciół psów!, ale nikt przeciwko nim nie urządza żadnych polowań, strzelania itd.

Nie krytykujcie mojej opinii, ja po prostu jestem obrońcą zwierząt (wszystkich!) i każde z
nich ma swoje prawa... są ludzie, którzy są tolerowani przez rekiny, wręcz wytwarza się
między nimi pewna więź (niekoniecznie przyjażń, ale wzajemna tolerancja) ... takie teorie
i poważania na tema t rekinów wywodzą się właśnie z takich filmów, bo ludzie mają się
za najpotężniejszych na świecie, ale w obliczu natury stają się nagle kruchymi, słabymi
istotami ..

Pozdrawiam i czekam na wasze opinie (niekoniecznie zgadzające się z moją, ale.. .)

użytkownik usunięty

zapomniałam dodać tylko, że gra aktorów i efekty specjalne są świetne.. dlatego 5,5/10

ocenił(a) film na 10

Witam:)
Ja napewno nie mam zamiaru Cię krytykować,a sposób przedstawienia rekinów w filmie wynika braku wiedzy o ich zachowaniu w tamtych latach w stosunku do wiedzy jaką mają naukowcy obecnie.

A co do ataków to najbardziej agresywnym gatunkiem jest żarłacz tygrysi,którego schwytano w filmie również,a nie żarłacz biały.

Pozdrawiam:)

użytkownik usunięty
JasonRS27

masz rację, w tamtych latach ludzie nie mieli za dużej wiedzy na temat tych drapieżników, no spójrzmy prawdzie w oczy, to był 1916 rok.. przecież film był oparty na tych wydarzeniach, ale to działo się wspólcześnie, więc ... sama nie wiem co o tym myśleć

użytkownik usunięty

Ataki rekinów z New Jersey między 1. i 12 lipca 1916 były atakiem rekina zwanego żarłaczem tępogłowym - to jedyny rekin który pływa w słonej i słodkiej wodzie.
LiberianGirl1631 mogłaś/eś to uwzględnić w swojej wypowiedzi.

ocenił(a) film na 9

No cóż. Wiedzę o rekinach posiadam tylko z tv. Są to groźne zwierzęta ale wcale nie zamierzam ich tępić. Nawet, gdyby zabiły jednego człowieka to nie powód, żeby je zlikwidować. To ludzie są głupi, dwulicowi, kłamliwi. Zwierzęta nie. Dlatego cenie je bardziej niż was.

użytkownik usunięty
slawex1983

dokładnie, ale dla mnie rekiny zyskują przy bliższym poznaniu. oglądałam takie ciekawe dokumenty na ich temat, właśnie gdzie ludzi się z nimi "zaprzyjaźniają" w pewien sposób. polecam te dokumenty ... chyba oglądałam to na Nat Geo Wild

ocenił(a) film na 10

Nie przesadzajcie już z tą przyjaźnią...

Nie będę się na siłę produkował, bo już nic innego nie powiem, ale kryteria wystawienia (nie chodzi o ocenę ogólną) noty przez Ciebie, woła o pomstę do nieba. Mam rozumieć, że tylko dlatego, że film nieco nagina fakty o rekinach (które jak sami zauważyliście wówczas były zdecydowanie mniej ludziom znane), automatycznie wystawiasz mu 1/10, tak? Jednak gra aktorów i efekty specjalne są świetne, to dasz 5,5/10. Litości, trochę obiektywizmu, nie wspominając już o logice...

użytkownik usunięty
Ceglas

każdy ma prawo do swojego zdania .. . pozwól, że zacytuję swoją wypowiedź : masz rację, w tamtych latach ludzie nie mieli za dużej wiedzy na temat tych drapieżników, no spójrzmy prawdzie w oczy, to był 1916 rok.. przecież film był oparty na tych wydarzeniach, ale to działo się wspólcześnie

właśnie działo się to wspólcześnie, więc wiedza o rekinach była większa niż w 1916 roku! mogli zrobić jakąś ekranizację tamtych zdarzeń, ale dziejącą się w tych odstępach czasowych co naprawdę . takie jest moje zdanie!

po prostu nie lubię filmów ukazujących zwierzęta jako bezduszne potwory i tyle ... wiem, że jest on oparty na prawdziwych motywach, ale czas jest nie ten sam co stanowi tu subtelną różnicę. o to mi chodzi! 1916 rok a teraz... wiedza w tamtych czasach a teraz ! jest różnica ? jest .


co do filmu .. film ciekawy, ale czasami gra aktorów nie przypada mi do gustu, poza tym efekty są niesamowite.. ale produkcja straciła u mnie tyle punktów przez przedstawienie rekinów jako morderców we wspólczesnym świecie, mimo, że działo się to ciut wcześniej.. przykro mi, ale jestem obrońcą zwierząt i takie coś odejmuje mi trochę przyjemności oglądania... poza tym film jest jak już wspomniałam ciekawy, widać, że włożono w to trochę wysiłku!
Pozdrawiam! :)

ocenił(a) film na 10

Po przeczytaniu twojego postu zaczynam mieć wątpliwości, czy aby na pewno oglądaliśmy ten sam film. Po pierwsze, "Szczęki" na pewno nie są oparte na wydarzeniach z 1916 roku w New Jersey. Nie wiem czy wiesz, ale film ten powstał na podstawie powieści Petera Benchleya, która była jedynie inspirowana tamtymi wydarzeniami - a to zasadnicza różnica.

"właśnie działo się to wspólcześnie, więc wiedza o rekinach była większa niż w 1916 roku! mogli zrobić jakąś ekranizację tamtych zdarzeń, ale dziejącą się w tych odstępach czasowych co naprawdę . takie jest moje zdanie!"

Chyba oczywiste jest, że taki film fabularny musiał zostać wyposażony w wiele zwrotów akcji i ciekawych motywów, bo inaczej byłby nudny jak flaki z olejem, więc nie widzę sensu, dla którego Spielberg miałby całkowicie "zerżnąć" wydarzenia z życia wzięte akurat w tym przypadku.

"... wiem, że jest on oparty na prawdziwych motywach,"

Chyba żartujesz?

"ale czas jest nie ten sam co stanowi tu subtelną różnicę. o to mi chodzi! 1916 rok a teraz... wiedza w tamtych czasach a teraz ! jest różnica ? jest ."

O czym ty do mnie mówisz? 1916 rok, a teraz? Pewnie, że jest różnica. A teraz ja zapytam Ciebie, 1975 rok a teraz? Jest różnica?

"ale czasami gra aktorów nie przypada mi do gustu"

Najpierw piszesz, że była świetna, a teraz, że nie przypadła Ci do gustu. Jak tu za Tobą nadążyć?

"przykro mi, ale jestem obrońcą zwierząt..."

Ja też, i co z tego? Dla odbiorcy trzeźwo myślącego będzie to po prostu film, na który w pewnych momentach można przymróżyć oko, wziąwszy pod uwagę rok produkcji i tak bardzo wałkowaną przez Ciebie wówczas wiedzę o tych rybach.

" poza tym film jest jak już wspomniałam ciekawy, widać, że włożono w to trochę wysiłku!"

No ba!

Również pozdrawiam.







użytkownik usunięty
Ceglas

co do gry aktorskiej ,, napisałam "czasami" co stanowi różnicę...

"Ja też, i co z tego? Dla odbiorcy trzeźwo myślącego będzie to po prostu film, na który w pewnych momentach można przymróżyć oko, wziąwszy pod uwagę rok produkcji i tak bardzo wałkowaną przez Ciebie wówczas wiedzę o tych rybach."

nie dla wszystkich! ktoś sobie obejrz taki film i "po prostu" ma rekiny za jakieś bestie!

użytkownik usunięty

Swego czasu byłam straszną fanką filmów o rekinach, naprawdę oglądłam ich masę, a wszystko zaczęło sie właśnie od filmu "Szczęki", wg film rewelacyjny pod każdym względem, to poprostu klasyk.
A wy wszyscy OBROŃCY PRAW ZWIERZĄT wyobraźcie sobie, że pływacie w morzu i nagle widzicie płetwe rekina i wiecie, że to ogromny, kilkumetrowy żarłacz biały, jak bycie zareagowali?

użytkownik usunięty

o czymś takim właśnie mówię! na jakiej podstawie wnosisz, że żarłacz białe są potworami? wszyscy wiemy,. że rekiny zabiły wiele osób, ale większość tych ataków nie była spowodowana agresją zwierzęcia ... wiele z nich było sprowokowanych przez CZŁOWIEKA lub były wynikiem niewiedzy, ciekawości czy strachu zwierzęcia! zamiast oglądac jakieś filmy fabularne dotyczące rekinów jako morderców trzeba obejrzeć jakieś dokumenty o tych fascynujących morskich stworzeniach (polecam Nat Geo Wild; jest tam tego bardzo dużo), poznać prawdę o rekinach i DOPIERO je oceniać i krytykować!

zdaję sobie sprawę, że poniekąd są to zwierzęta groźne, ale to ludzie :
1. zanieczyszczają miejsce ich życie (wody) : np. ścieki ze statków spuszczane do morza czy oceanu tworzą "szlak", którymi głodne rekiny wędrują i w ten sposób docierają do portów oraz plaż, gdzie często atakują ludzi, a zwłaszcza surferów, bo chcą sprawdzić co to jest (czytałam artykuł, gdzie wyjaśniali przyczyny ataków rekinów i wynika z niego, że rekiny często biorą surferów za zbłąkane foki i próbują na nie zapolować. I to ludzi wypływają tam, gdzie są tereny łowieckie rekinów (właśnie surferzy) mimo wyraźnego zakazu! Są świadomi, że ingerują w ich świat, ale nic z tego sobie nie robią. A rekin uważa ich za potencjalną zdobycz, bo przecież on nie odróżnia foki od człowieka. Dla niego oboje to jedno ; z d o b y c z ! )
2. Polują na nie, często dla sportu!

No bo jak rekin ma pokazać, że wcale nie jest taki zły jak o nim mówią?


Pozwól, że zacytuję jeszcze Twoją wypowiedź:

"A wy wszyscy OBROŃCY PRAW ZWIERZĄT wyobraźcie sobie, że pływacie w morzu i nagle widzicie płetwe rekina i wiecie, że to ogromny, kilkumetrowy żarłacz biały, jak bycie zareagowali?"

1. Nie wiem czy to "wszyscy OBROŃCY PRAW ZWIERZĄT " było sarkazmem, ale nie jestem kłótliwa i nie będę się o to sprzeczać... ale wiedz, że jeżeli to był sarkazm, to mnie trochę zabolało, że w taki sposób myslisz, o tych, któych życie zwierząt coś obchodzi
2. jak zareagowałabym jeśli pływając w morzu zobaczyłabym żarłacza białego? hmmm ...myślę (może pomyślicie, że coś ze mną nie w porządku) ale cieszyłabym się, że obcuję z tak "niebezpiecznym" drapieżnikiem, ale jednak miałabym w sobie trochę lęku, bo nigdy nie można przewidzieć zachowania takiego zwierzęcia.

Pozdrawiam! :)

użytkownik usunięty
Ceglas

ja słyszałam, że "Szczęki" są oparte właśnie na wydarzeniach z 1916 roku w New Jersey i oglądałam też o tym dokument.

ocenił(a) film na 10

Było już mówione na ten temat. Ładny wykład na temat rekinów nam tu walnęłaś i sporo w nim prawdy, ale wiedz, że rekin ma człowieka za zwykłą rybę - czyli coś do zjedzenia - dlatego atakuje, i nie pisz, że cieszyłabyś się w ekstremalnej sytuacji z takim zwierzęciem, bo powtarzam, rekiny są NIEBEZPIECZNE, choć nie tak agresywne oczywiście jak w filmie to pokazano, jednak jeżeli ktoś będzie chciał na siłę wmówić, że z nich potulne baranki, delikatnie mówiąc nie przekona ogółu.

użytkownik usunięty
Ceglas

nie mówię, że są "potulne jak baranki" ale mimo to, kiedy natknęłabym się na jednego z nich na pewno pierwsze co przyszło by mi wtedy do głowy to nie było by zdanie : " O nie, co za bestia!" Każde zwierzę może mnie zaatakować. Nie tylko rekin. Może to być delfin, pies czy nosorożec!

ocenił(a) film na 9

"Każde zwierzę może mnie zaatakować. Nie tylko rekin. Może to być delfin, pies czy nosorożec!"
... oraz mucha

użytkownik usunięty
Mateo*

muchy przenoszą choroby, więc to coś w rodzaju ataku!

nie wiem czy to był żart, ale wiedz, że mówię poważnie

ocenił(a) film na 10

"kiedy natknęłabym się na jednego z nich na pewno pierwsze co przyszło by mi wtedy do głowy to nie było by zdanie : " O nie, co za bestia!"

Z całą pewnością nie powiedziałabyś też: "Super, nie ma się czego obawiać, rekiny nie są tak groźne jak pokazano to w tej szmirze "Szczęki" i nie powinnam się ich obawiać!" :)

użytkownik usunięty
Ceglas

"kiedy natknęłabym się na jednego z nich na pewno pierwsze co przyszło by mi wtedy do głowy to nie było by zdanie : " O nie, co za bestia!"

http://bi.gazeta.pl/im/0/6135/z6135460X.jpg

Jak byś zobaczyła coś takiego i to na żywo to tez byś nie powiedziała "O nie, co za bestia!" ... bo mi by się było trudno powstrzymac. ;)

użytkownik usunięty

na pewno bym nie powiedziała "O nie, co za bestia" ani "O super, to tylko rekin" .... Byłabym zachwycona, ale i jednocześnie przerażona (paradoksalnie)
Bałabym się, bo nie wiem co taki rekin może w danej chwili zrobić
a) potraktować mnie jak rybę i postanowić na mnie zapolować.
b) zaciekawiony, podpłynąłby do mnie, aby sprawdzić czym jestem
c) byłby obojętny na mnie, tolerowałby mnie, ale bez przekraczania pewnej granicy "człowiek" "jedzenie" "człowiek" jako niegroźna istota" czy "człowiek" jako coś do zjedzenia
d) z agresją rzuciłby się na mnie

Z drugiej strony fajnie byłoby po obcować z dzikim rekinem (niekoniecznie żarłaczami, mogą być rekiny wielorybie itd.) Jestem wielką fanką rekinów, chciałabym w przyszłości móc z nimi pracować; poznać je i ich naturę, zwyczaje. Zdaję sobie sprawę z tego, że są to jednak niebezpieczne drapieżniki, ale to nie oznacza, że są maszynami do
zabijania :/
Tyle .. Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 10

Nikt nie powiedział, że rekiny są maszynami do zabijania.

Nasza dyskusja spełzła na niczym, bo ciągle dryfujemy w tym samym miejscu - o rekinach wiemy to samo, czyli co? A no to że mogą być niebezpieczne, choć w istocie nie są tak agresywnymi istotami jak ukazuje się je w filmach. Jak to się jednak ma do filmu?

Spielberg lekko ubarwił zachowanie rekinów, które przecież zbytnio nie sprzecza się z rzeczywistością. Przedstawione w filmie sytuacje mogłyby mieć miejsce w rzeczywistości, jednak ty nie dopuszczasz takiej myśli do siebie, bo jesteś ślepo zapatrzona w swoje racje. Ok, ale nie przedstawiłaś konkretniejszych zarzutów przeciwko filmowi, a ten, na którym jedziesz, jest mało przekonujący. Tym bardziej, że już omuwiliśmy te kwestie...

użytkownik usunięty
Ceglas

ok,ok
"Spielberg lekko ubarwił zachowanie rekinów, które przecież zbytnio nie sprzecza się z rzeczywistością"

Lekko ubarwił, chyba żartujesz?! Ataki rekinów zostały pokazane w tym filmie, jako ataki spowodowane przez agresję (tylko i wyłącznie!) ... owszem, rekiny atakują czasem z agresji, ale częściej z innych pobudek! podaj mi inne przykłady przyczyn ataków tych drapieżników

ocenił(a) film na 10

Przeczytaj raz jeszcze jakie głupoty wypisujesz i następnym razem zastanów się dwa razy zanim coś napiszesz.

" ... owszem, rekiny atakują czasem z agresj, ale częściej z innych pobudek!"

Jeżeli atakują to ten czemu by też nie mógł tego robić? Sama to potwierdziłaś, a skoro tak, to chyba nie muszę w tej kwestii nic więcej dodawać, bo widzę, że się po prostu zaplątałaś w tym co piszesz.

"podaj mi inne przykłady przyczyn ataków tych drapieżników"

Litości, jako miłośniczka rekinów, nie powinnaś pytać o takie głupoty. Jeżeli nie z agresji, to po co rekin może jeszcze atakować inne osobniki? Na takie pytanie chyba dzieci z przedszkola by odpowiedziały. Odpowiedz sobie sama, a zresztą już o tym pisałem.



użytkownik usunięty
Ceglas

"Litości, jako miłośniczka rekinów, nie powinnaś pytać o takie głupoty. Jeżeli nie z agresji, to po co rekin może jeszcze atakować inne osobniki? Na takie pytanie chyba dzieci z przedszkola by odpowiedziały. Odpowiedz sobie sama, a zresztą już o tym pisałem"
chyba się nie zrozumieliśmy ... inne osobniki tego samego gatunku a ludzie .. to subtelna różnica .. rekiny atakują siebie nawzajem nie tylko ze względu na agresję. Owszem zdarzają się przypadki, kiedy rekin zaatakuje rekina z agresji, ale można to porównać do ludzi.. Ludzie też zabijają się z "agresji", z nienawiści ...
Rekin atakuje rekina z kilku powodów:
1.walcząc o swoje terytorium czy zdobycz
2. rywalizując o samicę
3. z głodu (rekiny czasami atakują osobniki należące do swojego gatunku, bo są .. głodne.. jeżeli nie mogą długo nic upolować, to są zmuszone zapolować na słabego, starego lub chorego rekina, aby zaspokoić głód ..)

"bo widzę, że się po prostu zaplątałaś w tym co piszesz."
wcale nie zaplątałam się w tym co piszę.. to skomplikowany temat .. rekiny są trudnymi do "rozgryzienia" zwierzętami. nigdy nie dowiemy się wszystkiego o nich ... czasami atakują z agresji, ale to najrzadziej spotykany powód ataków tych zwierząt! inne to : ciekawość, głód, desperacja, zaniczyszczanie ich srodowiska, przekroczenie przez człowieka granicy między tolerancją a obiadem czy po prostu zbyt duża ingeracja człowieka w ich świat.. ataki rekinów nie są łatwe do rozwiązania .. rekiny są tajemnicze .. ale wiadomo, że większość z nich nie jest wynikiem agresji!

"Na takie pytanie chyba dzieci z przedszkola by odpowiedziały."
No właśnie niekoniecznie

przeczytałam 25 książek o rekinach i obejrzałam wszystkie dokumenty o nich i naprawdę wiem o nich bardzo dużo ... nie opieram swojej wiedzy o nich na podstawie filmów (typu "Szczęki") jaki wiele osób i tyle
Pozdrawiam!

Dziewczyno: TO TYLKO FILM! Wizja reżysera. Kosmitów i elfów też nie ma co nie znaczy, że każdy film o nich jest słaby. II wojna nie skończyła się tak jak w "bękartach", a film jest dobry. Zrozum, że na pewne rzeczy należy patrzeć z dystansem!

użytkownik usunięty
watrix

ja patrzę na ten film z bardzo dużym dystansem.. ale powtórzę to co już napisałam. są ludzie, którzy po obejrzeniu takiego filmu mają rekiny za bestie!

użytkownik usunięty
watrix

a wcale tak nie jest

użytkownik usunięty

Precz z ekopropagandą i ekoteroryzmem! To niesamowite jak ekopropaganda miesza w głowie, jeżeli współczesny europejski widz po obejrzeniu filmu "Szczęki", uważa że to bezduszne dzieło namawiające do nienawiści rasowej przeciwko tym miłym drapieżniką jakim są rekiny. Poprawność polityczno-ekologiczna osiąga mount everesty głupoty. A mi się te żarłacze białe w "Szczękach" bardzo podobały, charakterne zwierzęta, godny człowieka przeciwnik i wielka szkoda, że takie nie są w rzeczywistości, W ogóle jestem za tym żeby wszystkie potulne zwierzęta wyginęły, a zostały tylko te krwiożercze, takie jak w szczękach, żeby życie miało prawdziwy smaczek;)
PS: Nie wiem czy znasz takiego klasyka gatunku: Alfred Hitchcock. Ten to dopiero miał tupet nakręcił film pt"Ptaki". Po jego obejrzeniu w średniowieczu ciemnych lat sześćdziesiątych, kiedy naukowcy nie mieli jeszcze żadnego pojęcia o tych podniebnych stworzeniach, grupy spanikowanych fanatyków urządził istną eksterminacje tych wspaniałych i bogu ducha winnych zwierząt. Wtedy to właśnie wyginął legendarny gatunek ptaków"dodo"....
No ludzie tu naprawdę nie chodzi o zwierzęta tylko kawał dobrego kina, wzrastającego napięcia, suspensu i grozy, czyli wszystkiego tego czego brakuje głupkowatym, bezmyślnym produkcją powstającym w naszych naukowo(pfu) oświeconych czasach!

ocenił(a) film na 10

Nie przeczę, że wiesz o rekinach naprawdę dużo, jednak jak twoje racje mają się do filmu? Jak napisał watrix, to wizja reżysera, film, fikcja i nie ma się tak co nabormuszać.

"ja patrzę na ten film z bardzo dużym dystansem.. ale powtórzę to co już napisałam. są ludzie, którzy po obejrzeniu takiego filmu mają rekiny za bestie!"

Skoro patrzysz na niego ze sporym dystansem, to czemu nie oceniasz go subiektywnie, tylko pod innych, którzy mogą odebrać film niewłaściwie?

"No ludzie tu naprawdę nie chodzi o zwierzęta tylko kawał dobrego kina, wzrastającego napięcia, suspensu i grozy, czyli wszystkiego tego czego brakuje głupkowatym, bezmyślnym produkcją powstającym w naszych naukowo(pfu) oświeconych czasach!"

Nic dodać, nic ująć.

użytkownik usunięty
Ceglas

dobrze, chyba naprawdę się nie zrozumieliśmy. . nie chodzi mi o sam film, bo film jako film jest całkiem całkiem. Gra aktorska, efekty specjalne, emocje i tak dalej. Ok, to jest w porządku! Chodzi mi o oddziaływanie
tego typu filmów na niektórych widzów. . Są ludzie, którzy po obejrzeniu tego filmu mówią sobie "Fajny film" i tyle, ale są ludzie, którzy mówią inaczej.. chcą tępić rekiny aby nie zdarzyło się coś podobnego, co było w filmie... i w ten sposób dochodzę do tematu mojej dyskusji... że takie filmy wzbudzają lęk widza bez powodu.. przez takie filmy wzrasta liczba wrogów rekinów (mówię tu o ludziach, którzy obejrzeli takie film i pomieszało im się w głowach) i często przez takie zdanie o rekinach, maleje ich populacja, bo urządzane są polowania kłusownicze i nie tylko.

"No ludzie tu naprawdę nie chodzi o zwierzęta tylko kawał dobrego kina, wzrastającego napięcia, suspensu i grozy, czyli wszystkiego tego czego brakuje głupkowatym, bezmyślnym produkcją powstającym w naszych naukowo(pfu) oświeconych czasach!"

Tak, tak macie rację, ale chodzi tu w pewnym stopniu o zwierzęta

ocenił(a) film na 9

no, ta ekopropaganda jest masakryczna, gdzieś czytałam że w Jurrasick Park zaginiony świat wycięli scenę w której pijany Ludlow upada na małego t-rexa i łamie mu nogę ( przypadkiem, nie celowo)- bo uznali że to zbyt drastyczne dla widzów, natomiast zabici ludzie w filmie to już ok.

Zgadzam się, co roku ginie więcej ludzi od kokosów spadających z palm niż od ataków rekinów :)

ocenił(a) film na 10
Sorella_filmaniak

Dalej się chyba nie rozumiemy. Piszesz mi w kółko to samo ubierąc nieco inaczej kolejne zdania. Chodzi mi jedynie o to, że choć przyznajesz, że film jest "całkiem całkiem", oceniasz go pod kontem odbioru innych widzów. Bezsens totalny.

"Chodzi mi o oddziaływanie tego typu filmów na niektórych widzów. ."

Zawsze kierujesz się zdaniem innych?

użytkownik usunięty
Ceglas

nie kieruję się zdaniem innym tylko to, że takie filmy źle odziaływują na niektórych widzów i to mnie martwi... bo na tym cierpią rekiny. Nie chodzi mi tylko o zabijanie ich, ale powszechne opinie o nich jako o bestiach. nie jest to "bezsens totalny"

ocenił(a) film na 10

Znam twoją myśl, więc nie musisz jej ciągle powtarzać. Masz rację, że film wpływa ujemnie na stosunek ludzi do rekinów, ale nie ma to nic wspólnego przy twojej ocenie samego filmu, bo oceniasz go wyłącznie ty, a nie inni.

użytkownik usunięty
Ceglas

niestety, ta "moja myśl" sprawia, że film dużo traci na mojej ocenie... ujemne wpływanie na stosunek do rekinów nie może odjąć tylko 1 czy 2 punktów w ocenie filmów .. bo wpływ na widzów, cierpienie rekinów nie jest czym co można określić "błahostką"

ocenił(a) film na 10

Od razu powiem Ci, że dla mnie również cierpienie rekinów, ogólnie zwierząt, nie jest "błahostką", jednak nie odbieram filmu w taki sposób jak ty.

Do porozumienia nie dojdziemy jak widać, więc podsumujmy:
- dla Ciebie "Szczęki" to przyczyna zwiększonych polowań na rekiny i główny sprawca antypatii ludzi do nich;

- ja nie będę się oszukiwał, bo wiem, że piszesz prawdę, jednak w przeciwieństwie do Ciebie, nie interesuje mnie to, co ktoś uroi sobie w głowie. Interesuje mnie WYŁĄCZNIE moja subiektywna opinia i najważniejsze, abym umiał ją podeprzeć argumentami. Dla mnie "Szczęki" to przede wszystkim kawał rewelacyjnego kina, z mistrzowską reżyserią, kapitalną muzyką i fabułą, jak i genialnym aktorstwem. Absolutna klasyka i kropka.

użytkownik usunięty
Ceglas

ja Cię świetnie rozumiem, wiem, że to "...kawał rewelacyjnego kina, z mistrzowską reżyserią, kapitalną muzyką i fabułą, jak i genialnym aktorstwem. Absolutna klasyka i kropka." dobrze, że wreszcie zrozumieliśmy się co o tych rekinów ;)

ocenił(a) film na 10

Ale ja Ciebie rozumiałem od samego początku. Próbowałem jedynie wykrzesać od Ciebie konkretne argumenty przeciw filmowi. Uparcie obstajesz przy tym jednym, masz rację, broń swego. Jeżeli chodzi o rekiny, to mamy identyczne stanowisko.

użytkownik usunięty
Ceglas

jeżeli chodzi o rekiny tak, o to, że to kawał dobrego kina też, ale nie zgadzamy się w jednym i tyle :)

Dziewczyno, to forum to nie jest forum fanów Greenpeace tylko forum zajmujące się sztuką filmową. Jakkolwiek film niesie treści niesłuszne to jednak trzeba oddzielić osobiste sympatie i antypatie od sedna sprawy czyli filmu wraz z całą jego strukturą. Równie dobrze filmy o wielorybnikach, np. "Moby Dick" mogłabyś odsądzać od czci i wiary, choć opowiadają one o haniebnej praktyce zabijania waleni. Ale przecież to forum to nie jest miejsce na dyskusje ekologiczne!
Przede wszystkim, patrzysz na tego typu filmy jednopoziomowo. W tego typu filmach nie chodzi tylko o przedstawienie problemu typu "o rety, rekiny pożerają ludzi, są straszne', kill'em all". Chodzi przede wszystkim o adrenalinę. Ponadto, te filmy właśnie każą nam, ludziom spuścić głowę, którą podnosimy dumnie jako Korona Stworzenia. W tym filmie jak i w przygodach kapitana Ahaba walczącego z wielorybem Moby Dickiem chodzi o pokazanie właśnie naszej słabości i bezradności wobec fauny, którą lekceważymy. Mało tego, w filmach tych zwierzę nie jest bezmyślną bestią, która tylko chce nas zabić lecz jest równym człowiekowi przeciwnikiem! Te filmy to po prostu opowieści o walce dwóch światów o panowanie nad planetą, o tym, że jest to walka bardzo gorzka dla obu stron, bo nawet uśmiercenie zwierzaka jest okupione ogromną ceną ludzką. Sam "Moby Dick" jako powieść jest zresztą obudowana wieloma innymi symbolami i poziomami interpretacyjnymi. Gdyby przeanalizować głębiej to i w "Szczękach" znalazłoby się parę kruczków interpretacyjnych. Ale oczywiście, dla Ciebie to filmy słabe, bo zły robią "PR" rekinom i waleniom.... Dobrze, że chociaż to 5.5 dałaś w ocenie.
Oceniaj film jako całość, a nie czepiaj się narzędzi, jakich on używa.

jedzoslaw

Dodam jeszcze, że "Szczęki" to także opowieść o starciu różnych postaw i pobudek ludzkich: Brody jest szeryfem i po prostu otrzymał polecenie zapewnienia bezpieczeństwa turystom, Hooper to nieco idealistycznie nastawiony oceanolog, zaś Quintem kieruje po prostu nienawiść i chęć zemsty, gdyż jako marynarz był podczas wojny świadkiem pożerania przez rekiny jego kolegów po zatopieniu okrętu. Ta trójka jakże różnych ludzi wypowiada wojnę zwierzęciu, które jest dla nich niezwykle wymagającym przeciwnikiem. Są panami lądu, ale na morzu muszą pogodzić się z prymatem rekina. Wspomniany "Moby Dick" jako powieść jest zresztą obudowany wieloma innymi symbolami i poziomami interpretacyjnymi. Gdyby przeanalizować głębiej to i w "Szczękach" znalazłoby się parę kruczków i symboli.

ocenił(a) film na 9
jedzoslaw

trzeba być jakimś półgłówkiem, żeby oceniać ten film po tym, że mówi on nieprawdę o rekinach. gdyby to był dokument i by było to podawane jako normalne zachowanie rekinów, to wtedy mogę się zgodzić. ale to jest film. to tak jakby za 50 lat ludzie dawali Terminatorowi 1 i 2 oceny 1/10,bo za 50 lat okaże się że inteligentne roboty, są tak na prawdę dobre i nigdy by muchy nie skrzywdziły, a Terminator je oczernia, a scenariusz napisali ludzie z przyszłości i przesłali do przeszłości, żeby zepsuć reputacje przyszłym robotom.

użytkownik usunięty
makaro

chyba niedokładnie przeczytałaś/łeś wszystkie posty..

mi się wydaje jednak, że ty nieuważnie czytasz, co ludzie do ciebie piszą. już na samym początku ktoś ci odpowiedział, że w latach w których powstawał ten FILM wiedza o rekinach była zgoła inna niż dziś. nie pisano o faktycznych wydarzeniach z początku XXw. tylko o latach w których kręcono szczęki. jeżeli weźmiesz to pod uwagę, zrozumiesz, że twoja ocena jest równie niesprawiedliwa, jak ocena dana terminatorowi w społeczeństwie przyszłości pełnym miłujących pokój, delfiny i biseksualizm robotów. same rekiny pozostają groźnymi i nieobliczalnymi drapieżnikami. człowiek pcha się na ich terytorium, więc może zostać pogryziony, na tej samej zasadzie na jakiej może zostać podrapany przez misia grizzly spacerując po jego terenie. rekiny nie były, nie są i nie będą milusińskie, co nie znaczy, że należy je wszystkie wybić. poza tym, zwierzaki są także po to, by je jeść i chodzić w ich skórach. mięsożercy rulez!

użytkownik usunięty
djedrys

"poza tym, zwierzaki są także po to, by je jeść i chodzić w ich skórach. mięsożercy rulez!"
jak możesz tak mówić?!

ocenił(a) film na 9

Ha Ha Ha!Czytam i się śmieję .Liberian Girl ma jakąś obsesję na punkcie rekinów.Skoro uważasz że są to takie fantastyczne zwierzęta to dlaczego nie wysmarujesz się krwią i nie wskoczysz by się z nimi popływać?Czemu nie?Przecież to urodzeni drapieżcy,krwiożercy stworzeni do zabijania.Delfin jest ssakiem Rekin zimnokrwistą rybą bez uczuć.Czujnikiem krwi,z zębami jak sztylety i płetwami przystosowanymi do pościgu za ofiarą.Rzeczywiście miłe stworzonka,nie rozumiem czemu Spielberg się pomylił i nie nakręcił "Jaws" z udziałem ślimaczków zamiast rekinów?!Liberian Girl po co dyskutować o kultowym filmie,którego zwolenników już na pewno nie nawrócisz.Pozdrawiam.

użytkownik usunięty
dowczarek

"fantastyczne zwierzęta to dlaczego nie wysmarujesz się krwią i nie wskoczysz by się z nimi popływać" nie sądzisz, że to przesada? rekiny to drapieżniki .. szanuję to, ale to co napisałeś trochę mnie dotknęło. Miałam wrażenie, że sobie ze mnie kpisz ;/

ocenił(a) film na 9

Niestety w pewnym sensie tak.

ocenił(a) film na 9

Fillm Szczęki pierwszy raz w wieku lat 7. Zakochałam się w filmie, obejrzałam kolejne części i za każdym razem trzymałam kciuki za rekina :D bo może trudno w to uwierzyć ale już w tamtym wieku byłam w pełni świadoma że to "Tylko"film. I owszem film mnie troche natsraszył,ale przejawiało się to głównie dziwnym wrażeniem że płetwa rekina płynie po podłodze salonu w moją stronę, a nie chęcią wyruszenia na kutrze rybackim by zabijać te zwierzęta. na rekiny poluje się już od dawna czy to dla sportu, płetw, mięsa itd. i powiedzmy sobie szczerze, film Szczęki nie jest powodem dla którego ludzie polują na rekiny, wątpie żeby ktoś obejrzał film i pomyślał " tak! powybijam wszystkie s......."
Jeżeli jesteś obrońcą zwierząt nie rozumiem po co sięgnełaś po film, w kórym fabuła jest łatwa do wywnioskowania z trailera, czy krótkiego opisu, mianowicie: " małe, spokojne miasteczko nadbrzeżne - pojawia się rekin - rekin zjada kilka osób - ludzie wyruszają by zabić rekina - rekin ginie - miasteczo się cieszy".
PS. jak chcesz obejrzeć film w którym naprawdę przekoloryzowano morderze zdolności zwierzęcia obejrz "ORKA - WIELORYB ZABÓCJA"
PPS. taka wersja Szczęk bardziej przypadłaby CI do gustu http://www.youtube.com/watch?v=92yHyxeju1U (swoją drogą fajnu trailer :)
PPS. powstało mnóstwo filmów o morderzczych zwierzętach ( mordercze mrówki, mordercze gigantyczne mrówki, mordercze rekiny, wieloryby, wilki, ptaki itd...) jednak wiesz co sprawia że Szczęki robią takie pioronujące wrażenie, bo mimo tego że film wyolbrzymia część rzeczy, to jest w nim naprawde spora doza prawdy.
Uwaga nie dla osób o słabych nerwach : http://www.sharkattacks.com/bites.htm przyjrzyj się uważnie co ten drapieżnik jest w stanie zrobić jeżeli weźmie nas za obiad, bo jeżeli kiedykolwie będziesz mieć ochotę nurkować z rekinami, to warto żebyś była świadoma tego, że rekiny są nieprzewidywalne i raczej mało je interesuje to że stoisz w obronie ich praw. z drugiej strony trzymaj się swoich poglądów, tylko może uierunkuj je nie na forum o filmach tylko w stronę czynnej obrony zwierząt. Tego typu debaty, ciężko wypadają na filmwebie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones