PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107995}
6,1 42 319
ocen
6,1 10 1 42319
5,0 6
ocen krytyków
Szeregowiec Dolot
powrót do forum filmu Szeregowiec Dolot

Film jest bogatą w satyrę i aluzje parodią II wojny światowej! Gołębie które są bohaterami filmu nieświadomie biorą udział w kilku ważnych wydarzeniach historycznych, jak i jest cała masa odniesień do różnych osób z tamtego okresu i dwu znacznych wypowiedzi. Praktycznie każda postać jest karykaturą jakiegoś typu człowieka. Jeden z gołębi nawet wymawia "I" jak "Y" co jest typowe dla Warszawskiego akcentu z tamtego okresu. Myszy parodiują ruch oporu a sokoły Niemców torturujących więźniów wojennych. Nawet ich metoda z „Serum Prawdy” i wszelkie tortury psychiczne to coś co Niemcy wtedy stosowali. Mamy też sparodiowane „wojskowe życie” od poboru po pierwszą misje. Właściwie to jak "Allo, Allo" albo "Jak rozpętałem drugą wojne światową" tylko ze zwierzątkami zamiast ludzi.

No cóż, ale z drugiej strony trudno by dzisiejsi, zrozumieli satyrę nawiązującą do wydarzeń z II wojny światowej więc rozumiem te wszystkie negatywne opinie. Jak ktoś jednak interesuje się historią i oglądał filmy [np. kroniki, które także są tu sparodiowane] powinien załapać wszystkie żarty!

Ja się na "Dolocie" ubawiłem prawie do łez! Film może godnie nosić hasło „Filmu twórców Shreka!”

ocenił(a) film na 7
ggk___

Wreszcie znalazłam kogoś, kto podziela moją opinię! "Szeregowiec Dolot" to coś więcej niż bajeczka dla dzieci. Mnóstwo aluzji dla ludzi na poziomie ;P I ta plansza z Testu Rorschacha (dla wtajemniczonych ;) )

ocenił(a) film na 3
ggk___

Hmmm... Tak właśnie myślałem, że to musi być czegoś parodia. Tyle że oglądałem mase filmów wojennych (załóżmy że poczynając "nie tylko dla orłów"; "Tobruk" (starsze też) itp. do współczesnych) i nie za dużo wychwyciłem tych nawiązań. Może wymieniłbyś jakieś filmy które warto obejrzeć by zrozumieć żarty?

Póki co film jest raczej cienki. Tego "warszawiaka" nie wykryłem, ale parodie francuskiego ruchu oporu i wojskowe życia itp. nie zaliczyłbym do zalet tego filmu - to się już przejadło i nie ma tu nic śmiesznego...(dla mnie przynajmniej. Poza tym w każdym filmie opiewa się "francuski ruch oporu", ta nazwa staje się komiczna w porównaniu z polską podziemną). Same odniesienia do IIWŚ to nie wszystko by zrobić dobry film. Żarty są kiepściutkie i polegają głównie na nieudolności gołębi (uderzanie głową w sufit i podobne). Prównanie do "allo allo" itp. jest nieadekwatne. W filmie jest kilka fajnych skeczy, ale to stanowczo za mało jak na poprzeczkę którą sobie wyznaczyli sami "twórcy shreka". Ale oczywista, każde ma swoje gusta.

ocenił(a) film na 2
ggk___

Popieram Madoga. Filmik bardzo słaby, a humor według gustu, w mój w ogóle nie trafiał.

JakBym

Cóż uśmiechnąłem się z dwa razy, na tym się kończy... Słabiutko...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones