PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=193980}

Sztandar chwały

Flags of Our Fathers
7,1 33 002
oceny
7,1 10 1 33002
6,5 11
ocen krytyków
Sztandar chwały
powrót do forum filmu Sztandar chwały

Jeśli ktoś już oglądał te filmy to może mi doradzi któr oglądnąć pierwszy? "Listy z Iwo Jimy" czy "Sztandar chwały"?

Witek_29

Ja także zastanawiam się nad tą kwestią, ale widzę, że Sztandary Chwały miały troszkę wcześniej premierę ( 2007-02-23 (Polska) , 2006-10-20 (Świat) ), a Listy z Iwo Jimy nieco później (2007-03-09 (Polska) , 2006-11-15 (Świat) ), więc kolejność najprawdopodobniej Sztandary Chwały, potem Listy z Iwo Jimy.

ocenił(a) film na 6
Arthizo

Tak, najpierw oglądamy "Sztandar", a potem "Listy".
Pisze się OBEJRZEĆ, a nie oglądnąć. Nie ma takiego słowa wogóle.

Indrid_Cold_84

Nie ma takiego słowa jak "wogóle".Jest za to "w ogóle" :)

ocenił(a) film na 7
Indrid_Cold_84

Zacytuje z odpowiedzi eksperta PWNu:
obejrzeć - oglądnąć
Panie Profesorze,
Jak to jest z czasownikami: obejrzeć i oglądnąć? Przyznam, że ten drugi bardzo mnie razi. Czy jest niepoprawny? Czekam na odpowiedź.

Mnie razi mniej, bo mieszkałem kilka lat w Krakowie, gdzie ta forma jest często w uzyciu. Do dialektyzmów mam stosunek pobłażliwy, wiele z nich mi się podoba. Myślę, że małe odrębności językowe nie zawadzają. A strukturalnie oglądnąć jest dokonanym odpowiednikiem oglądać, bardziej regularnym niż obejrzeć. Przypomnijmy też, może nieco mniej rażące, wyglądnąć i zaglądnąć.
Umówmy się: obejrzeć jest ogólnopolskie, poprawne, literackie. A oglądnąć jest pewnym regionalnym smaczkiem.
Pozdrawiam,

— Jerzy Bralczyk, Uniwersytet Warszawski

ocenił(a) film na 7
Ghost_Dog

Jeszcze taka uwaga: jestem akurat z Krakowa ;)

Ghost_Dog

no fajnie ze przedstawiles nam subiektywna opinie jakiegos faceta, ale oficjalnie 'oglądnąć', 'wyglądnąć' itp. są równie niepoprawne jak 'poszłem'

paledolary

Jerzy Bralczyk to nie jest jakiś tam facet. To ekspert. I czasownik oglądnąć, choć regionalny, jest poprawny!

paledolary

no z tym "jakims facetem" to troche pojechales.. jak juz wczesniej kolega napisal, Bralczyk jest autorytetem i uroczym czlowiekiem, ktorego zdanie zasluguje na uwage i szacunek.

Witek_29

najpierw oglądnij "sztandar chwały", ponieważ "listy" są dużo lepsze. pozdr

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones