PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95825}
7,7 88 323
oceny
7,7 10 1 88323
7,4 25
ocen krytyków
Sztuka spadania
powrót do forum filmu Sztuka spadania

4/10

ocenił(a) film na 4

Jak 'Katedra' w 2002 to było coś naprawdę magicznego, tak 'Sztuka spadania' w 2004 jest bardziej jechaniem na opinii 'genialnego' Bagińskiego. Owszem, można znaleźć wiele symboliki, ale nie przesadzajmy z wychwalaniem tej animacji do rangi arcydzieła. Osobiście oczekiwałem więcej.

ocenił(a) film na 5
ebria

nie pozostaje mi nic innego jak tylko zgodzić się z Ebrią

ocenił(a) film na 8
ebria

Sztuka spadania stoi o dwie klasy wyżej od przeciętnej katedry. Przede wszystkim dlatego, że o coś tam chodzi :p

ocenił(a) film na 10
kosobi

za pierwszym podejściem byłam porażona "Katedrą", ale teraz z perspektywy czasu wydaje mi się taka wydumana, za dużo w niej patosu, cierpienia i przesady, nachalna symbolika, właściwie nie ma zbyt wiele miejsca na różne interpretacje. Zapewne fani twierdzą, że jest wieloznaczna, tajemnicza i magiczna i chwała im za to :)
Ale "Sztukę spadania" pokochałam za to, czego w Katedrze brak - absurd, zaskoczenie (w "Katedrze" po wejściu wędrowca do katedry i po jednym rzucie oka na jej budulec, od razu wiadomo co go spotka), groteskę, to, że można jej po prostu nie interpretować i podziwiać jako zabawę z formą, a można stworzyć kilka koncepcji na temat tego, o co tam tak naprawdę chodzi. Nie potrafię już dzisiaj obejrzeć "Katedry" bez zmęczenia, mimo całego jej piękna, dosłowność i jednoznaczność są dobijające.

a propos ostatniej wypowiedzi - w "Katedrze" nie mogło o nic chodzić, bo to na podstawie Dukaja. U Dukaja zwykle o nic nie chodzi, odbywa się tam jedynie słowna masturbacja :) fanów Dukaja oczywiście pozdrawiam i przypominam, że żyjemy w kraju rzekomej wolności słowa i myśli (przynajmniej wg Konstytucji)

ocenił(a) film na 6
ebria

Fajna, krotkometrazowa animacja. Ladnie narysowana, ciekawy pomysl, zaskakujaca puenta. Kawal dobrego rzemiosla. I tyle. Nie rozumiem, czym sie tu wszyscy tak podniecaja. Nie uwazam, zeby ta animacja, byla beznadziejna, albo, ze Baginski jedzie na opinii z "Katedry". Po prostu jest dobrym animatorem i wlasnie zrobil kolejna dobra animacje. Ale, zeby umiescic ja w TOP10 polskiego kina? To bylaba bardzo smutna recenzja polskiej kinematografii. Do Dekalogu to chyba tej animacji jednak jeszcze troche brakuje...

ocenił(a) film na 8
ebria

Zdecydowanie popieram @kosobi. Sztuka spadania od pierwszego obejrzenia była dla mnie niewątpliwie większym dziełem niż Katedra...
Zresztą za coś BAFTA powędrowała.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones