PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=483760}
5,2 19 312
ocen
5,2 10 1 19312
4,3 6
ocen krytyków
Tajemnica Westerplatte
powrót do forum filmu Tajemnica Westerplatte

strata czasu

ocenił(a) film na 1

ten film to nieporozumienie,obraża Polaków i czyni z naszych bohaterów i obrońców przed
agresorem słabymi,ukazuje ich jako pijaków,intelektualnie zdegenerowanych debili...komu
potrzebne jest publiczne wykpiwanie Narodowych Bohaterów.W normalnych krajach takich
bohaterów się stawia na piedestale histori i,ukazuje sie ich jako wzór do naśladowania a tu co?
żołnierze którzy myslą jak się tu napic wódki,dowódca upośledzony umysłowo itd.Wstyd takie filmy
kręcić,kto stoi za tym żeby ośmieszać i upokarzać Polaków???

endriusat

Że w tamtych czasach była wola walki i wiara w zwycięstwo nie ulega wątpliwości. Ale że każdy żołnierz i każdy dowódca był wzorem, wytrwały i odporny jest po prostu nie możliwe.

ocenił(a) film na 7
endriusat

Tylko dwie sceny,które były sugerowane do usunięcia z tego co przeczytałem tutaj na fw : scena z pijanymi,gołymi żołnierzami i sikanie na plakat patriotyczny przez Bakę. Nic więcej tutaj nie upokarza Polaków ani nie ośmiesza. Obrońcy Westerplatte są bez wątpienia bohaterami i nikt nie podważa ich charyzmy,walki, bohaterstwa,ale trzeba brać poprawkę na ich psychikę podczas walki. Naprawdę muszę się rozpisywać co Ci ludzie czuli podczas walk obronnych,jakie mętliki mieli w głowie,do jakich myśli doprowadzała ich walka przez taki długi okres czasu?

Więc się pytam,co Ty Panie pleciesz?

ocenił(a) film na 5
RAC_79

Orła z 58 roku.

ocenił(a) film na 3
endriusat

Fakt, film nie wyszedł, w sumie nie wiadomo po co go zrobili

ocenił(a) film na 3
Marek32

Żeby kolejną pękną legendę obrzucić błotem

ocenił(a) film na 3
Koper_Zielona

Za takie coś to kara powinna być normalnie

ocenił(a) film na 7
endriusat

Co dokładnie jest w tym filmie antypolskiego? Przedstawia żołnierzy jako bohaterów, którzy byli gotowi walczyć do samego końca. W tym przypadku śmierci, gdyż pod koniec nikt nie mógł wątpić, że pomoc z zewnątrz nie nadejdzie. Major poddał Westerplatte w obronie życia podkomendnych, myślę, że jego pobudki były mozolnie "wałkowane" przez większą część filmu. Twierdzenie, że coś jest jednoznacznie czarne albo białe w takiej sytuacji, wskazuje tylko na niedojrzałość osoby wyrażającej taki pogląd.

Inną sprawą jest zasadność powstawania tego typu filmów.

ocenił(a) film na 7
endriusat

Niestety, wola walki wolą walki, ale prawda jest taka, że w 1939 Polska była dużo słabsza od Niemiec. Propaganda oczywiście o tym nie mówiła, krzewiono kult marszałka Rydza i głoszone hasła o "gwałcie odpieranym" i "guziku od munduru". Wrześniowa rzeczywistość szybko zweryfikowała wartość tamtych zapewnień. Podtrzymywanie morale i ducha walki to ważny element obrony, jednak widać dwie postawy w scenie, gdy Dąbrowski entuzjastycznie pije toast za silną Polskę, a Sobociński nie mowi na to nic i zakłopotany milczy. Dlaczego? Bo zna prawdę. Tę prawdę zna też później Sucharski i ta "tajemnica" staje się przyczyną konfliktu z Dąbrowskim. Dąbrowski chce romantycznie polec za Ojczyznę, ale wierzy też w siłę wojsk polskich i pomoc sojuszników. Co z tego wyszło wiemy sami... Sucharski wie, że pomoc nie nadejdzie i dlatego chce zapobiec niepotrzebnym ofiarom.

Ostatnio burzę wywołała wypowiedź Jana Peszka, który stwierdził, że śmierć za Ojczyznę jest bezsensowna. Nie wiem sam, co się Ojczyźnie przydało bardziej - groby poległych, czy żyjący, którzy np. wyemigrowali i z Andersem, Sikorskim, Maczkiem i innymi walczyli sensownie dalej - bo lepiej zaopatrzeni, bo zorganizowani, bo nie sami?

Rozważania o patriotyzmie są proste i nie są proste - prosto jest ferować wyroki i osądzać, ale prosto też wpaść można w pułapkę myślenia zero-jedynkowego, czarno-białego świata. A tak naprawdę nikt z nas nie wie, co by czuł i co zrobił, będąc na miejscu żołnierzy z Westerplatte. Ludzie są tylko ludźmi i to również pokazał mi ten film. Nie wiem, kogo obrażać miałoby pokazanie, że oni bali się, mieli chwile słabości, zwątpienia. Mam wrażenie, że film byłby wg niektórych dobry, gdyby żołnierze pili soki owocowe, modlili się przed każdym strzałem i w chwili słabości śpiewali patriotyczne pieśni albo recytowali "Kto ty jesteś? Polak mały". Tylko że tak na pewno nie było.

Romantyzm - czasami/fatalizm - nigdy/realizm - przeważnie. Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones