PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=984}

Thelma i Louise

Thelma & Louise
7,7 75 738
ocen
7,7 10 1 75738
7,8 30
ocen krytyków
Thelma i Louise
powrót do forum filmu Thelma i Louise

Dobry

ocenił(a) film na 7

"Thelma i Louise" to nieco feministyczne kino spod ręki Ridleya Scotta - reżyser opowiada się za kobietami, które choć niewinne, w świetle prawa są za takie nie uważane, a ich los nie jest przez to brany na poważnie. Taka była konwencja i całkowicie ją akceptuję - film miał być z przekazem i był. Niestety dziś pojęcie feminizmu się zmieniło i w kinie kreuje się kobiety jako silne i niezależne, ratujące nieokrzesanych samców. No, ale Hollywood było kiedyś normalne i dało się nakręcić solidny kryminał, z subtelnym wątkiem feministycznym i przesłaniem, a nie nachalną propagandą bez większego sensu. Komentowany przeze mnie tytuł łączy w sobie kryminał i kino drogi. Bohaterom granym przez Geenę Davis i Susan Sarandon idzie współczuć i naprawdę ciekawie ogląda się ich ucieczkę do Meksyku. W roli drugoplanowej, jako detektyw, który chce pomóc uciekinierkom wystąpił Harvey Keitel, specjalizujący się w kinie policyjnym i rolach detektywów, niekoniecznie tych dobrych. Tutaj jednak jego postać jest całkowicie pozytywna i ukazano go jako ostatniego sprawiedliwego, który szczerze chce pomóc zdesperowanym kobietom. No jak zawsze aktor zagrał na najwyższym poziomie i czasem kradł film swoją kreacją. Klimat lat 90., jest mocno zaakcentowany, a w tle leci sporo piosenek z tamtych lat - to też spory plus. Zdjęcia i montaż również są solidne, a plenery cieszą oko i są ładnie uchwycone. No film jakoś przesadnie nie zachwycił mnie, nie sponiewierał, ale to solidne kino z najlepszego okresu kina jakim były lata 80. i 90. Ode mnie 7/10. Seans w TVP Kultura, czytał Maciej Gudowski.

ocenił(a) film na 8
Goro_Gondo

Świetna recenzja, zresztą jak zawsze. Wczoraj film odświeżyłem i mam dokładnie takie same odczucia, a nawet dałem mu oczko wyżej niż Ty. Co do plusów to nie widzę sensu ich wymieniać, bo Ty już wszystko elegancko to podsumowałeś. Zapomniałeś dodać tylko o świetnej muzyce Zimmera, wtedy gość naprawdę potrafił dać czadu i nie robił wszystkiego na jedno kopyto a'la Piraci z Karaibów i ich pochodne. Tajna broń, Fan, Czarny deszcz, Rain Man, Karmazynowy przypływ i Twierdza to jedne z najlepszych jego dokonań w tamtym okresie. Ja oglądałem film na DVD i tam czyta Janusz Szydłowski z tł. Magdaleny Balcerek i nawet kilka przekleństw było.

ocenił(a) film na 7
snake_plissken84

Dziękuję bardzo. Film niedawno też na VHS trafiłem i tam czyta Władysław Frączak.

ocenił(a) film na 8
Goro_Gondo

Średnio go lubię. Ma unikalny głos ale jakoś mnie nie podchodzi. Najlepsze wersje to z Szydłowskim i Gudowskim a innych na razie nie słyszałem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones