PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31497}

Tożsamość Bourne'a

The Bourne Identity
7,6 238 890
ocen
7,6 10 1 238890
6,8 22
oceny krytyków
Tożsamość Bourne'a
powrót do forum filmu Tożsamość Bourne'a

Bardzo duży błąd popełnili twórcy filmu nazywając go ekranizacją książki o tym samym
tytule. Fabuła tych dwóch dzieł przeplata się zaledwie w kilku miejscach, którymi są jedynie
imiona, miejsca, krótkie epizody. Wielka szkoda, bo robiłam sobie duże nadzieje związane z
tą produkcją. Jednak dla mnie jest to jedynie film oparty na motywach książki a nie
ekranizacja. Szkoda.

ocenił(a) film na 9
effkunia

Ale film winno się oceniać jako samodzielne medium, a nie jako ekranizację książki. Film sam w sobie świetnie się broni, umiejętnie trzyma w napięciu, które wcześniej odpowiednio buduje, dodatkowo bardzo dobra aktorska, więc film zasługuje na wysoką ocenę.

ocenił(a) film na 4
Maverick1990

Film oceniłabym jako osobne dzieło, jeżeli miałby być adaptacją książki. Wtedy producent jak najbardziej miałby prawo do modyfikacji i zmian każdego elementu. Jednak twórcy zapowiedzieli jej ekranizację, czyli wierne przeniesienie na ekran filmowy dzieła literackiego. Więc, oceniając ekranizację dzieła Ludluma, wystawiłam niską ocenę.

ocenił(a) film na 9
effkunia

A mogę poprosić link gdzie autorzy potwierdzają, że to będzie właśnie ekranizacja? Jak tak to będę szanował Twoje zdanie do oceniania film w taki sposób sam zostając przy swoim zdaniu. Inna sprawa, że często w USA już nie odróżniają adaptacji od ekranizacji.

Maverick1990

Wtóruję. Nawet jeśli miałabyś rację, to nie miałabyś prawa do opinii typu "leży i kwiczy". Sam jestem fanem książek Ludluma, ale tę trylogię filmową uważam za naprawdę świetną i ciężko jest mi znaleźć film sensacyjny na podobnym poziomie co każda z tych 3 części filmów o Bournie.

Pozdrawiam

użytkownik usunięty
MarekAntonivsz

Ja też się zgadzam. Nawet jeśli filmy są słabsze, to na pewno nie można powiedzieć, że "leżą i kwiczą", bo to po prostu gruba przesada.

Maverick1990

popieram wypowiedź.

ocenił(a) film na 10
effkunia

Nie.
Książka a film to kompletnie co innego.
TB jedynie bazuje na powieści Ludluma, na co zresztą sam się zgodził...

ocenił(a) film na 8
effkunia

A jak ty sobie wyobrażasz zrobienie filmu o radzieckich szpiegach 20 lat po upadku komunizmu? Przecież nikt nie będzie kontaktował o co chodzi, film nie trafi do widza bo będzie sobie Bareję cytował :P

ocenił(a) film na 6
peezel

Radzieckich nie można zmienić na innych?

Doprawdy żal...

ocenił(a) film na 8
shamar

W filmowym Bourne'ie zmieniono. Ja nie narzekam.

ocenił(a) film na 9
effkunia

Bardzo dobrze,że zmienione. Dzięki temu film ogląda się z zapartym tchem i nie wiadomo co się wydarzy. Moje zdanie to mistrz w swoim gatunku.

effkunia

Film sam w sobie jest bardzo dobry. Twoją ocenę przyćmiewa wcześniej przeczytana książka i właśnie TE nadzieje, które wiązałaś z filmem....Moja kumpela, która wcześniej czytała Hobbita(ja zresztą też) stwierdziła w połowie seansu wkurzona i sfochowana, że wychodzi z kina bo ma dosyć oglądania takiej szmiry, w której połowa się nie zgadza z jej ukochaną książką....To tylko takie porównanie małe. Poza tym ktoś trafnie zauważył, że film miał jedynie bazować na opowieści....a nie być jej ekranizacją. Także dziwię się Twojej niskiej ocenie.

ocenił(a) film na 2
effkunia

Mnie wielce zadziwia, że w tym filmie jest mniej akcji, toczącej się w znacznie wooooooooolniejszym tempie niż w książce. W porównaniu do papierowego przodka, ten film jest nudnym pasmem dłużyzn, w którym coś się dzieje tak często, jak często widać film z pomiędzy reklam na tv4 czy innym polsacie. Osiągnięcie jak na film holiłudzki wybitne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones