PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=259289}

To nie jest kraj dla starych ludzi

No Country for Old Men
7,6 241 611
ocen
7,6 10 1 241611
8,3 41
ocen krytyków
To nie jest kraj dla starych ludzi
powrót do forum filmu To nie jest kraj dla starych ludzi

1. Co się stało z kasą?

Moim zdaniem miał ją Chigurh. Nie byłem co do tego przekonany aż do sceny, w której kupił od chłopaka koszulę za bodajże 100 dolców. Przypomniałem sobie, że wcześniej nosił w kieszeniach tylko monety. Poza tym to stwierdzenie w stosunku do żony Mossa, że o koszty pogrzebu nie musi się już martwić. No i ten rozkręcony szyb wentylacyjny w pokoju Mossa. Jakoś sprawnie to poszło. Osoba, która to zrobiła musiała dokładnie znać kryjówkę.

2. Wielokrotne zastosowanie elipsy. Bardzo fajny zabieg, który sprawia że film jest tajemniczy. Zawsze mi to imponowało w dziełach Lyncha czy Tarrantino. Tutaj nie jest to co prawda ten poziom ale sprawia że film się nie dłuży. Moją wątpliwość wzbudza jednak jeden moment. Chodzi oczywiście o zabójstwo Mossa. Czy właśnie w tym momencie była konieczna elipsa? Czy naprawdę wprowadziła jakąś tajemniczość? Patrząc na wątek o kasie można się przecież domyślić biegu wypadków. A przedstawienie całej sceny pomogłoby w zdefiniowaniu postaci Chigurha. Ja wciąż mam kłopot z rozszyfrowaniem tej postaci.

3. Nie wiem czy zauważyliście jedną rzecz. Chigurh z wielką łatwością eliminował ludzi. Było to dla niego jak splunięcie. Dlaczego jednak odnosił się z atencją do zwierząt? Najlepszy przykład - scena z gołębiem. Podjeżdża, wymierza, celowo pudłuje, ptak podrywa się do lotu. W hotelu kot pije mleko jak gdyby nigdy nic. Gdy bierze samochód, karze wyładować klatki z ptakami. Jakieś pomysły odnośnie interpretacji tych zachowań?

4. Dlaczego Chigurh zabrał samochód przewożący kurczaki, a następnie wysprzątał pakę?

5 Co symbolizuje moneta? Dlaczego tylko 2krotnie dał możliwość gry swoim domniemanym ofiarom?

6. Co symbolizuje scena z wypadkiem Chigurha i końcowa, w której szeryf opowiada swoje sny?

Będę wdzięczny za wszelkie próby odpowiedzi. Z góry dzięki.

użytkownik usunięty
magikaok44

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie czytałem książki i moje interpretacje dotyczą jedynie filmu. Postaram się to wyjaśnić na tyle, na ile potrafię, po jednokrotnym obejrzeniu tego dzieła. Myślę, że aby w pełni zrozumieć każdą scenę, trzeba by je obejrzeć po kilka razy. Podkreślam jeszcze raz, że są to tylko i wyłącznie moje przemyślenia.

1. Pieniądze przejął Chigurh, ponieważ Moss miał je ze sobą w hotelu, czekając na swoją żonę. Podczas morderstwa Mossa, w hotelu byli również obecni Meksykanie, ale to nie oni zabrali kasę, bo wtedy za pewne reżyserzy pokazaliby nam, jak Chigurh się z nimi rozprawia. A pokazaliby dlatego, że w filmie Anton załatwił swoje sprawy do końca, o czym świadczy zabójstwo żony Mossa.

2. Z jakiegoś powodu scena jest przedstawiona z perspektywy Bella. Może miało to uwidocznić tragizm szeryfa, który miał chronić Mossa, a był po prostu za stary, nawet na tyle, żeby szybko dojechać na miejsce.

3.Chigurh kierował się swoimi zasadami i ściśle ich przestrzegał. Zabijał tych ludzi, których, jako płatny morderca, miał na swojej liście, tych, którzy według niego na to zasłużyli, tych, których zabicie przynosiło mu korzyść, pomagało dojść do celu, bądź tych, którzy znaleźli się w nieodpowiednim miejscu o niewłaściwym czasie (przykład księgowego w biurze swojego zleceniodawcy, któremu na pytanie, czy go zabije, odpowiada retorycznym pytaniem "czy mnie widziałeś?"). Nie zabija dla przyjemności, więc zwierzęta, jako stworzenia pozbawione mowy, nie są jego celem, gdyż nie mogą mu zaszkodzić.

4.Zabrał akurat ten samochód, bo jako pierwszy mu się "nawinął" lub dlatego, że potrzebował osoby miejscowej do udzielenia mu informacji o lotnisku. Pakę kazał wysprzątać ze względów praktycznych, gdyż nie wyglądał na hodowcę kurczaków.

5.Pod koniec rozmowy z żoną Mossa, wyjawia, że rzut monetą jest ściemą, a on sam decyduje, którą stronę monety odkryje. Kobietę zabił, bo była na jego liście, a właścicielowi sklepu darował życie, bo uznał, że nie mógł mu zaszkodzić, a jego śmierć nie przyniosłaby mu korzyści. A dlaczego w ogóle rzucał tą monetą? Nie wiem, może lubił bawić się ludzkimi emocjami, a może badał ich psychikę.

6.Wypadek Chigurha na pewno nie symbolizuje tzw. karmy za zabicie żony Mossa, ponieważ w tak realistycznym filmie byłoby to niedorzeczne. Nie wierzę też, by przyczyną kolizji było jego nieczyste sumienie, albowiem jego twarz podczas jazdy nie wyrażała absolutnie żadnych emocji. Miało to na celu pokazanie albo, że los wypadków jest nieprzewidywalny i w każdym momencie, niezależnie od okoliczności, wszystko, co jest możliwe, może się przytrafić, albo to, że Chigurh nie jest istotą z innej planety i, jak każdy człowiek, nie potrafi utrzymać bez przerwy pełnej koncentracji, nie zawsze widzi wszystko, toteż mimo przejazdu na zielonym świetle, nie dostrzegł pędzącego z prawej strony kierowcy. Zachowanie Chigurha po wypadku pokazuje zaś dobitnie, jak zimnym i pozbawionym emocji człowiekiem jest nasz mroczny bohater, nie odczuwa szoku powypadkowego, jest pozbawiony ludzkich odruchów, nawet w takiej sytuacji zachowuje trzeźwy umysł i wybiera drogę postępowania najbardziej korzystną dla siebie. Sen szeryfa ma na celu poinformowanie żony o chęci popełnienia samobójstwa i nawiązuje bezpośrednio do tytułu filmu.

Mam nadzieję, że pomogłem.

ocenił(a) film na 8
magikaok44

1. To, że pieniądze wziął Anton można wnioskować już z momentu, w który przedstawiani są Meksykanie, którzy uciekają z miejsca w panice. Jako, że nie było tam innych gangów, ani policji.

2. W momencie śmierci Llewelyna głównym bohaterem filmu stał się Bell. Dlatego też jego śmierć Mossa pokazana jest z punktu widzenia Eda.

3. Chigurh zabijał tylko tych, których miał na liście. Zwierzęta nie wchodziły w grę, bo nie stanowiły dla niego zagrożenia. Tak samo, jak sprzedawca na stacji benzynowej, czy kierowniczka, której pytał się o miejsce zatrudnienia Mossa. Recepcjonistę zabił, gdyż ten miał ostrzec Mossa, że do hotelu zarejestrował się nowy gość.

4. Zmienił samochód, aby trudniej go było wytropić.

5.Moneta może symbolizować przeznaczenie, czy przewrotność losu. Można to wywnioskować z rozmowy Antona ze sprzedawcą na stacji. Jest także sytuacja,w której Bell wchodzi do motelowego pokoju, gdzie czai się ukryty i uzbrojony Anton. Mimo wszystko ten postanawia go nie zabijać i uciec. Na samym końcu tej sceny też widzimy monetę.

6.W całym filmie Chigurh postrzegany jest jako bestia, duch, bezduszny potwór. Sugerują nam, że tak nie może zachowywać się człowiek. Wypadek miał pokazać, że Chirugh był niczym innym, niż zwykłym człowiekiem z krwi i kości. Posiada słabe punkty i także można go zabić.
Sny Bella mają symbolizować, że mimo wszystko nie wypełnił do końca swojego przeznaczenia , oraz, że teraz zakończył się pewien etap w jego życiu i nastąpił nowy, po którym czeka go już śmierć... tak mi się wydaje.

ocenił(a) film na 9
latajaca_zaba

Jeśli chodzi o kasę: doszło do strzelaniny w której Meksykańce zabili Mossa. Jednakże, pieniądze schował wcześniej w szybie wentylacyjnym, czego nikt się nie spodziewał - nikt poza Sugarem, który po wszystkim przybył na miejsce rzezi i zgarnął hajs, co pokazuje scena, w której szeryf wchodzi później do tego pokoju, w którym ukrywał się nasz antagonista, zauważając na łóżku odkręcony szyb wentylacyjny oraz monety, którymi wcześniej Chigurh również odkręcał szyb. Natomiast co do snu szeryfa, chodzi o to, że był zawsze krok za ściganym i nie mógł z tym nic zrobić, bo jak sugeruje tytuł - To nie jest kraj dla starych ludzi

ocenił(a) film na 8
GoHomeDuck

Zamek w drzwiach hotelu mossa w ostatnich scenach też był wystrzelony ciśnieniem, więc nie wnioskowałbym, że zabili go meksykanie a psychopatyczny morderca przybył tylko po pieniądze.

ocenił(a) film na 8
magikaok44

Mam swoją własną teorię dotyczącą sceny wypadku. Moim zdaniem nie o zderzenie chodzi, a o tych dwóch chłopców, którzy podchodzą później do Chigurha. Są oni czyści i szlachetni (chcą pomóc mężczyźnie bezinteresownie) natomiast za okłamanie funkcjonariuszy (zasugerowanie im, że nikogo nie widzieli) zarabiają swój pierwszy brudny szmal. Pokazuje to, że współczesność nazbyt szybko okrada młodych ludzi z ich niewinności. Znamienne jest też to, że gdy Chigurh się oddala, zaczynają kłócić się o pieniądze, co jest metaforą całej wcześniejszej filmowej historii (gotówka zamiast szczęścia przynosi ludziom piekło).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones