PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=259289}

To nie jest kraj dla starych ludzi

No Country for Old Men
7,6 241 670
ocen
7,6 10 1 241670
8,3 41
ocen krytyków
To nie jest kraj dla starych ludzi
powrót do forum filmu To nie jest kraj dla starych ludzi

Moja interpretacja

ocenił(a) film na 9


Moneta panowie . Moneta jest jednym z największych symboli tego filmu. Otóż Bell i Chigurh to były dwie strony tej samej monety. Orzeł i reszka , życie i śmierć. Pamiętacie jak Bell przygląda się swojemu odbiciu w telewizorze Mossa? Zobaczył tam swoje odbicie ,wcześniej to odbicie zobaczył Chigurh. Bell powiedział wtedy do swojego zastępcy " to musiał być przerażający widok" .
Można powiedzieć , że to klasyka filmu amerykańskiego walka dobra ze złem, ale tylko do pewnego stopnia. Dobro nie wygrywa , zło nie przegrywa . Nie ma happy endu !
Moim zdaniem to nie jest tak , że jest to film o przypadku, o tym że życiem żądzą przypadki ( mimo mojego wstępu o monecie i konotacji z rzutem monetą, która miała decydować o życiu lub śmierci, nie to miałem na myśli pisząc o symbolicznym wyrazie monety). Owszem czasem tak jest ale tu we wszystkich kluczowych momentach decydowała świadoma decyzja człowieka. Moss nie musiał brać pieniędzy, mógł wezwać policje, mógł pomóc Meksykańczykowi , który umierał z pragnienia . Także Chigurh nie musiał zabijać , miał wybór, wszystko zależało od jego wolnej woli (choć on wolał zabawiać się w Boga). I to jest wielkie przesłanie tego filmu. Zło nie rodzi się samo z siebie ale jest wypadkową ludzkich działań.
Moim zdaniem bardzo ciekawy film, świetny obraz ,właściwie kilka małych potknięć. Ogólna ocena : najwyższa. Ale jedna uwaga film raczej dla uważnego , lubiącego oglądać w skupieniu bez popcornu i coli widza. Raczej dla zaawansowanych kinomaniaków.

fregata_2

film jest rewelacyjny !!!!!! wielkie brawa i ukłony

ocenił(a) film na 10
szklaneczka_2

Moim zdaniem ta symbolika ma przede wszystkim na celu ukazanie władzy pieniądza w dzisiejszym świecie. Bo to już nie Bóg, ani nawet nie człowiek tylko pieniądz zdobył dominującą pozycje- to on decyduje o życiu i śmierci, bo ludzie dla niego się zabijają (zwłaszcza w tym filmie). Zresztą sam Chigurh zwrócił na to uwagę mówiąc: "Mam do powiedzenia tyle, co i ta moneta". Ale gratulacje za ciekawą interpretacją, mnogość interpretacji jest znaczną zaletą tego filmu.

ocenił(a) film na 9
Gelu_2

Tak, żąda pieniądza to oś tego filmu i niestety co raz bardziej naszej rzeczywistości.

ocenił(a) film na 7
fregata_2

na pewno nie chodziło głównie o pieniądze. Przecież gdyby tak było, to chociaż pokazaliby co się z nimi stało. A tak przepadły...

kondzio_87

no cóż to, że ktoś stwierdza, że pieniądze były osią filmu,to nie znaczy,że ważne jest, co się z nimi stało..nie zrozumiałeś chyba jednak tego filmu, chodziło o słabość natury ludzkiej, pieniądze są tutaj pokusą, i jak się okazało odniosły "zamierzony efekt"-człowiek jest malutki jeśli ma przed sobą taaaką kasę, jego pole widzenia zawęża się tylko do jednej aktywności, życie zamienia się w pogoń, która wiemy jak się skończy...

fregata_2

Bardzo ciekawa interpretacja (moneta), z ktorą się zgadzam.
Film odebrałem podobnie - dobro i zło. Zawsze były i będą szły obok siebie. Co decyduje o wygranej, bądz tryumfie?? Być moze moneta czyli przypadek.
Znamienne było kilka momentów gdzie decydował przypadek (albo Chigurh z monetą w ręku). Jeden z tych momentów, niejako potwierdzający tę przypadkowość, to sytuacja kiedy Chigurh przejeżdża skrzyżowanie na zielonym świetle i zostje uderzony przez inny samochód, który nadjechał z prawej, czyli przez czerwone światło. Chigurh mógł zginąć i był bliski tego, ale przeżył. Znowu paradoksalny przypadek i ironia losu - bandyta psychopata ocalał.

Na marginesie drobna ciekawostka - imię Chigurh w oryginalnej wersji brzmi jak "sugar". W dyskusjach na stronach anglojęzycznych, wielu wypowiadających sie używa imienia "sugar", sądząc, ze takie było imie (nazwisko?) Chigurg'a.

Tak czy inaczej, w filmie jest sporo takich ukrytych finezji, ktore chyba można uważać za typowe dlo braci Coen.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones