PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=259289}

To nie jest kraj dla starych ludzi

No Country for Old Men
7,6 241 581
ocen
7,6 10 1 241581
8,3 41
ocen krytyków
To nie jest kraj dla starych ludzi
powrót do forum filmu To nie jest kraj dla starych ludzi

Spodziewałem się najbardziej oczywistej dziesiątki na moim profilu. Ekranizacja świetnej książki (chociaż spotkałem się też z opinią, iż jest to najbardziej pulpowa z powieści McCarthiego) w reżyserii dwóch geniuszy, z dobrą obsadą i 4 oscarami. Dziesiątki jedna nie ma, a to dlatego, że między książką, a filmem nie zachodzi symbioza.

W książce historia Mossa i Shigura to dla autora tylko pretekst do ukazania niemożności porozumienia się między pokoleniami, niemocy jednostki wobec wszechogarniającej przemocy, do kreślenia apokaliptycznej wizji świata gdzie człowiek człowiekowi wilkiem. Film natomiast w rewelacyjny sposób radzi sobie z akcją, przedstawieniem postaci, lecz w większości pomija przemyślenia McCarthiego, co powoduje z kolei, że sama historia wydaje się trochę płaska, cały czas miałem wrażenie, że czegoś mi tutaj brakuje. Co jakiś czas można usłyszeć też te bardziej znane frazy z książki, które jednak rzucane co jakiś czas wydają się nie mieć tej siły, którą mają w książce, miejscami ocierają się o frazesy, postać szeryfa wydaje się płytka, a jego dialogi/monologi naciągane. Z drugiej jednak strony trudno wyobrazić sobie, by było go więcej, jakby książka ta nie do końca była przetłumaczalna na język filmowy.

O technicznych sprawach nie chce mi się rozpisywać. W tysiącach recenzji można przeczytać pianie z zachwytu jak pięknie zrobiony jest ten film i podpisuje się pod tym.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones