PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=103959}

Trzynastka

Thirteen
6,7 36 493
oceny
6,7 10 1 36493
5,9 7
ocen krytyków
Trzynastka
powrót do forum filmu Trzynastka

i TO CO JEST UKAZANE W TYM FILMIE JEST JESCZE NICZYM....Wiem ze wy dorosli nie mozecie sobie tego wyobrazic ale taka jest rzeczywistosc i w tym filmie jest ukazana i tak w mało (prawdiwy i ŁAgodny sposób)

użytkownik usunięty
blaszka232

moze jakies przyklady?jestem ciekawa co dla ciebie znaczy gorzej?ze wiecej chlaja?wyczekuje odp

ocenił(a) film na 6

Pewnie miały chodzic na golasa i zarzynac tasakiem kazdego napotkanego czlowieka ... to bylby dopiero ruszajacy film! oczywiscie pisze to z przekasem! Moze lepiej niech wcale nie nagrywaja takich filmow, bo glupie nastolatki moga brac przyklad ...

użytkownik usunięty
blaszka232

No ja też...film mi sie podobał, napiszesz nam coś wiecej o rzeczywistości?

blaszka232

mysle ze to forum nie jest po to aby opisywaccc moge najwyzej napisac na meila jesli ktos oczekuje niech poda meila na forum

blaszka232

wal slimkid@gazeta.pl
.............................. ...............

ocenił(a) film na 7
Marley

Zgadzam się z Tobą, ten film to jeszcze nic... W tych czasach nastolatki są o wiele gorsze: ciągle ćpają, uprawiają seks z kim popadnie, piją, palą, kradną i takie tam... Ja widziałam inne filmy, które lepiej ukazują rzeczywistość... No, ale ten nie jest taki zły :P Daje mu ocenę 5,5/10

użytkownik usunięty
meell

widzials filmy? a z zycia nic nie znasz???

użytkownik usunięty
blaszka232

ale ten film nie opowiada o zyciu cpunow anie alkoholikow ;)

gr_louie@o2.pl

użytkownik usunięty

i tez pala i tez kradna ;) zreszta znam sporo takich ludzi ;)

blaszka232

ja też! ja też chce tą story na maila plizzz ja tez chce

ocenił(a) film na 6
marlub83

Mojej przyjaciółki kolega zabił siekierą swojego ojca (16 lat), a gościu, który pomógł go zakopać chodził ze mną do klasy:/ Może o tym słyszeliście, to było w ZG dość niedawno. Ćpanie itd. to chyba nic w porównaniu z realnym światem

ocenił(a) film na 8
blaszka232

tak jakoś nie mogę wyobrazić sobie tej 13 ( 6 klasa podstawki 1 gimnazjum?), nie mające wcześniej faceta, ba nawet sie nie całującej, a tu nagle koleś rozpina rozporek a ona już mu loda robi?? no cóż jak dla mnie to już przesada....

blaszka232

Jezeli naprawde chcecie zobaczyc co robia 15 latki obejzyjcie sobie film kidulthood gwarantuje ze tam jest wszystko opisane

ocenił(a) film na 8
ciechan111

ogladnelam kidulthood i jakos mnie nie ruszylo, nic szczegolnego. Moze i sa mocniejsze motywy typu 'pistolet', 'samobojstwo' ale i tak wie wynudzilam na filmie. Trzynastka o wiele lepsza, bardziej mnie ruszyla.

ocenił(a) film na 9
blaszka232

Miałam jdną taką dziewczynę w klasie, ale ona robiłą o wiele gorsze rzeczy np. oskarżyła jednego faceta o gwałt ( choć tego nie zrobił), kradła, ćpała itd. Aż się doczekała- urodziła dziecko, a ma 15 lat.

blaszka232

Bez przesady. Są jeszcze normalne nastolatki. Nie każdy jest śmieciem!

ocenił(a) film na 8
martuska666

znajdź mi 19 letnią dziewice <lol>
to już rarytas, w takim wieku laski mają na kącie co najmniej 5 chłopów..

elrubio

Sa są, trzeba troche mniej oglądac telewizji, znaleźć normalne koleżanki,a nie darmowe dziwki i wszystko będzie ok.

elrubio

no to masz pecha, bo jak miałam 19 lat to dopiero zaczęłam współżycie i gwarantuje Ci, że takich jak ja, które w wiek 19 wchodziły jako "dziwice" jest dużo więcej. Większość z nich po prostu wiedziała, że należy podejmować decyzję mądrze i nie pod presją.
Teraz też taka głupia moda, nikt Ci się nie przyzna że "późno" ropoczął swoje życie seksualne. Tymczasem wiek kiedy się rozpoczyna współżycie w Polsce przesunął się o pół roku (dłużej!), zazwyczaj jak są sondaże, to są własnie dwie granice: 16 i właśnie 18-19.

blaszka232

W takim razie ja nie wiem w jakim ty świecie żyjesz. Również mam 15 lat, a moi znajomi nie piją, nie palą a nic z tych rzeczy. Wszystko zależy od tego w jakim gronie spędzasz czas. Jeśli ty otaczasz się grupką pustych prostaków to nie dziwie się, że potem wszyscy narzekają na tą ,,Polską młodzież" . Nie trzeba jechać do Iraku, żeby zobaczyć młodych terrorystów. Rosną nam tuż przed oczami. ;/
Pozdrawiam Polską młodzież, która jeszcze nie stoczyła się na dno.

ocenił(a) film na 8
Qarolina

dobrze powiedziane. Również pozdrawiam! ;]

ocenił(a) film na 10
aleksa_dr

ale wy żałosne jesteście z tymi tekstami "że to co w filmie to dopiero nic" ten film kochane dzieci nie pokazał wszystkiego a może za dużo tylko po to by takie bachory jak wy mogły oglądać. tam to jest Ameryka i "podobno" młodzież tam szybciej dorasta.

nataleczkafr

chyba źle to nazwałeś..

nie "dorasta" tylko szybciej szmacieje

nataleczkafr

chyba źle to nazwałeś

nie "dorasta" tylko żyje w innych realiach, realiach o wiele gorszych, które wpływają na ich rozwój zmierzający w złym kierunku.

ocenił(a) film na 10
srubeczka17

no fakt powinnam napisać "dorasta" sory za pomyłke =]

nataleczkafr

uwaga moja wypowiedź PODE MNĄ to SPOILER!


Qarolina

Ale autorce chyba nie chodziło o to, że ona się w takim gronie obraca, tylko o to, że takie osoby istnieją, a ona po prostu je zna (ze szkoły, osiedla), a nie o to, że się z nimi koleguje czy przyjaźni.

blaszka232

zauważcie tło filmu, te dziewczyny mają problemy w domu, właściwie to ani jedna ani druga nie ma normalnego domu/życia, a to na pewno wpłynęło na to czym się stały. Każda z nich ma zaniżoną samoocenę, pragnie akceptacji.
A historia? jest takich wiele, jest tu pokazana jedna fajna rzecz, szybkie ujęcia na samym początku, a w dalszej części filmu te napisy na ciuchach - dziewczyny są atakowane przez pewne treści, które to niby to nie są przeznaczone dla nich, ale one stają się ich odbiorcami (tj "chcę się bzykać" czy "i love cock") Kochająca i wyrozumiała matka (która sama ma problemy, m.in chodzi o jej faceta)nie jest w stanie uchronić córki przed światem. Na takie sytuacje składa się zbyt wiele czynników, czasem zła sytuacja (niepełnej w tych przypadkach) rodziny, brak komunikacji a czasem to zwykła słabość i głupota charakteru, taki wiek.

I bardzo fajna końcówka, gdy matka chce się pozbyć córki "musisz ją wziąć",a ojciec mówi "rozmawiam z klientem", w całym filmie wszyscy traktują siebie przedmiotowo, dziewczyny traktują tak siebie i swoje ciała (klamra Evie porzuca przyjaciółkę dla Tracy, a potem tracy dla tej samej koleżanki).

Nawet dorośli są ogłupieni, przez współczesną kulturę (patrz opiekunka, która robi sobie operację, choć wiadomo, że kariery jako modelka już nie zrobi).

nazywanie tych dziewczyn smarkulami, dziwkami etc jest mijaniem sie z celem jaki przyświecał pewnie powstawaniu tego filmu. Natomiast wierzę, że realia w nim pokazane nie należą do fantastycznych wymysłów, z perspektywy czasu wydaje nam się, że 13 lat to mało tymczasem ja patrząc na niektóre nastolenie dziewczyny postarzam je nawet o 5-6 lat. Mam siostrę o 10 lat starszą. Na zdjęciach w wieku 15 lat wyglądam lepiej i dojrzalej niż gdy ona studiowała. natomiast patrząc na dzisiejsze 15latki...to wyglądają starzej ode mnie (choć jestem 7lat starsza) Czasy się zmieniają i to bardzo szybko.

I jeszcze jedno, ucięłabym ostatnią scenę z karuzeli, moim zdaniem niszczy wrażenie jakie robiły wcześniejsze sceny (a to ona nadały temu filmowi charakteru)

ocenił(a) film na 8
eji

Moja koleżanka kilka lat temu (miała wtedy dokładnie 13 lat) zaczęła się za przeproszeniem szmacić. A w domu co? Brak matki - alkoholiczka, uciekła z domu kilka dni po komunii córki i od tamtej pory się z nią nie kontaktuje, ojciec rzuca przekleństwami na lewo i prawo, prostackie myślenie...
Myślę, że taką przyszłość gotują swoim dzieciom właśnie rodzice, no bo jak dzieci mają w domu taką masakrę to nie dziwię się, że chcą zwrócić na siebie uwagę... Mogę śmiało powiedzieć że moja koleżanka jest uzależniona od seksu, głównie z facetami po 20. Od kiedy zaczęła takie życie, zmieniła się diametralnie. I jeszcze się tym chwali...

eji

No, ja mam 16 lat, a podobno wyglądam na 12. A za to dziewczyny w moim wieku niektóre wyglądają na 20.

eji

Bardzo mądra wypowiedź!

użytkownik usunięty
blaszka232

Dobra ty masz 15 lat, ale tytul filmu brzmi "trzynastka"... Juz sam wiek wydaje mi sie przesada.

ocenił(a) film na 4

Gruba przesada. Sama ogladalam ten film moze, gdy mialam lat 14 i to, co widziałam było dla mnie pelna abstrakcja, pomimo tego, ze picie bardzo mlodych osob i w ogole lekkosc bytu ze tak powiem nie byla mi obca :p

mgraab

każdy mierzy swoją miarą...to, że ty nie przeżyłaś czegoś takiego jak w tym filmie, nie oznacza, że jest to niemożliwe bądź niezgodne z rzeczywistością

ocenił(a) film na 4
eji

ale ja uwazam, ze wszystko, a przynajmniej wiekszosc rzeczy na swiecie jest mozliwa i niczego nie wykluczam :) po prostu mysle, ze ten film pokazuje owszem nastolatke, ale nie trzynastoletnia :)

mgraab

Oooo tak zycie nastolatek jest w rzeczywistosci o wiele gorsze: seks z bezdomnymi, wciaganie kleju z torebek z biedronki, obcinanie sobie na wzajem palcow u nog, przekrety bankowe, robienie lasek dla psow bezpanskich... nie no, co wy p** sam nie dawno bylem nastolatkiem i znalem podobne dziewczyny jednak to co ukazane w filmie to juz granica...

LilDragon

"granica", ale granica która istnieje! To, że wy nie doświadczacie patologii nie jest dowodem, że ona nie istnieje. Tak ciężko to zrozumieć? Czy to że film opowiada o narkomanach/alkoholikach/pedfoilach/skrajnych oświadczeniacj jest świadectwem nieprawdy i zakłamaniem tylko dlatego, że wy macie inne WYOBRAŻENIA? Ludzie na jakim świecie wy żyjecie?

LilDragon

Nie wyobrażam sobie, żeby 13latki mogły robić coś gorszego, niż w tym filmie, tak szczerze...

ocenił(a) film na 8
blaszka232

Mam pytanie nie mogę rozgryźć tej sceny z karuzelą ;/
O co w niej chodziło ?

VampireGirl

Mam taki sam problem (nie zrozumiałem końcowej sceny)

Mathias_13cool

myślę, że scena karuzeli odwołuje się do całego życia tracey w czasie przyjaźni z evie. ciągła karuzela, ona dość smutna, na koniec się śmieje- może chodzi o to, że w końcu się ' uwoliniła ' i jest szczęśliwa?

bohaterka

każdy to może zinterpretowac jak chcę

użytkownik usunięty
Mathias_13cool

hej to sie naprawde dzieje chociaz mysle ze w Polsce nauczona nas wiekszej dyscypliny i wpojono wartosci przynajmiej mnie wiec jak sie wyprowadzilam z kraju przez pierwszy miesiac czulam sie jak w tym filmie naprawde nie moglam uwierzyc oczywiscie w polsce tez sie to pewnie dzieje ale ja tego doswiadczylam dopiero w Anglii(14 lat) wczesniej jak ogladalam cos takiego bylo to dla mnie tylko wyobrazenie rezyserow teraz wiem co starali sie przekazac co pokazac

blaszka232

szczerze to 1/3 dzieciaków w wieku 13 lat tak sie zachowują ;/ (mam 17 ;p)

szpeniorek

mala1ok#tlen.pl

mam 16 lat i chce sie przekonac co gorszego robia dziewczyny w tym wieku.

blaszka232

Mam takie pytanko czy one tam miały też gaz rozweselający, wtedy gdy coś tak jakby wdychały z puszki a potem się wzajemnie uderzały dość porządnie w główki?:>

ocenił(a) film na 9
blaszka232

Niee, to był jakiś środek do czyszczenia komputera, było nawet ujęcie jak Evie odkładała ten płyn obok komputera.
Ale nie razdze próbowac tego wdychac ;p.

blaszka232

Możemy, bo my, dorośli, też kiedyś byliśmy młodzi i obserwowaliśmy różne rzeczy z naszego podwórka. Narkotyków, seksu, kradzieży nie odkryło pokolenie aktualnych nastolatków, to wszystko już było dziesiątki lat temu. A to, że ja czy inni dwudziestoprolatkowie wypowiadający się tu, tego nie robiliśmy, nie znaczy, że to nie istniało. Także doskonale rozumiemy :)

Aguslava

Nie chodziło mi oczywiście o zwykły seks z chłopakiem, tylko o taki, jaki został tu pokazany.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones