PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=775}

Trzynasty wojownik

The 13th Warrior
7,1 61 084
oceny
7,1 10 1 61084
4,8 9
ocen krytyków
Trzynasty wojownik
powrót do forum filmu Trzynasty wojownik

czy komuś jeszcze się zdaje, że historia spisana przez Ahmeda jest uderzająco podobna do
skandynawskiej legendy o Beowulfie? Owszem same stwory nachodzące dwór króla są inne ale
wiele rzeczy się pokrywa:
- imiona Beowulfa i króla Hrothgara,
- piękny dwór króla,
- niezbyt domagający król otoczony wrednymi doradcami,
- ekipa śmiałków przybywa by stawić czoło potworom
- w pierwszej walce bohater zostaje z ręką wroga
- ostatecznie śmiałkowie muszą udać sie do siedziby Matki, aby dotrzeć do źródła zła

tyle pamiętam. książke 13ty wojownik czytałem natomiast Beowulfa oglądałem jedynie wersje
animowaną z Angeliną.
Nie mniej jednak ciekawi mnie czy aby Ahmed nie był świadkiem wydarzeń, które później
posłużyly do ułożenia legendy o słynnym Beowulfie... bądź co bądź Ahmed przeżył swoją
przygodę ok. 960 rne a z tego co kojarzę to Poemat o Beowulfie również pochodzi z podobnego
okresu :)

co myślicie? ktoś jeszcze próbował się dowiedzieć czegoś w tym temacie?

ocenił(a) film na 9
narrandil

Poemat o Boewulfie jest pochodzenia staroangielskiego, istniał od VIII wieku a został spisany dwa wieki później (także w języku staroangielskim). To, że tyczy się on raczej Skandynawii, jest efektem wspomnień po pobycie Anglosasów w dzisiejszej Danii (do V-VI wieku), zresztą i Anglosasi i Wikingowie w czasach przedchrześcijańskich używali już pisma runicznego; swoją drogą podobnie też przebywający na naszych ziemiach w początkach naszej ery Wandalowie.

narrandil

Nie wykluczam, że te wszystkie legendy mogą być prawdziwe, a to fascynujące założenie :) w końcu tyle zbiegów okoliczności... Kiedyś się dowiemy.

ocenił(a) film na 9
brzask_8

Zwłaszcza, że niekiedy znaleziska potwierdzają prawdziwość danych legend. Choćby fakt pobytu Skandynawów w Ameryce też wiele stuleci istniał tylko w sagach, aż do kiedy w XX wieku wykopaliska odkryły namacalne dowody na ich obecność, przynajmniej w znacznej części obecnej Kanady.

denticulatus

Zgadza się, to bardzo ciekawe :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones