PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11289}

Tylko dla orłów

Where Eagles Dare
7,7 28 798
ocen
7,7 10 1 28798
7,8 4
oceny krytyków
Tylko dla orłów
powrót do forum filmu Tylko dla orłów

"Tylko dla Orłów" jest znacznie wierniejsze oryginałowi, nie ma tu takich absurdalnych przekręceń w stosunku do książki.
Mamy tu złożoną fabułę (trochę nieprawdopodobną, ale to moja opinia), wartką akcję, piękną scenerię, niesamowity klimat i muzykę.
Coś w tym filmie jednak szwankuje.
Otóż w książce denerwowała mnie prosta akcja, zabijani masowo Niemcy przez grupkę bohaterów i wręcz śmieszny fart tychże.
W filmie możemy zobaczyć terminatora - por. Schaffera, który z dwoma karabinami morduje dziesiątki wartowników. Z czasem akcja nabiera jeszcze większej prostoty. Bohaterowie, uciekając Czerwonym Autobusem (jak to za komuny śpiewali), zabijają jeszcze większe ilości wehrmachtowców, nie odnosząc żadnych obrażeń. Do tego mamy niemieckie lotnisko (chyba na doczepke dodane do filmu, w książce z tego co pamiętam lądowali w szczerym polu), w którym doszczętnie wybite zostaje dowództwo, oraz płk. Turner, który zamiast strzelić sobie w łeb, woli wyskoczyć z samolotu w 50-stopniowy mróz.
Bardzo nierówny ten film. Warto zobaczyć go, jako że jest ekranizacją kultowej powieści, opatrzony jest dobrą oprawą i aktorstwem. Ale z czasem to jest równia pochyła w dół i towarzyszy nam już niestety uśmiech litości...
6/10

ocenił(a) film na 10
Bruce_Lee

W książce samolot lądował na lotnisku, a dokładniej na lotnisku dla pilotów bawarskiej górskiej służby ratowniczej. W odróżnieniu od lotniska z filmu to w książce było małe, kilka hangarów i pas startowy, nie było mowy o jakichkolwiek Niemcach w pobliżu.

ocenił(a) film na 4
wsi7

Dzięx za poprawkę, książkę w sumie czytałem dawno...

ocenił(a) film na 7
Bruce_Lee

Nie mogę sie zgodzić.
Na tle "Tylko dla orłów", "Działa Nawarony" jawią się nieomal jako szczyt wojennego realizmu.

ocenił(a) film na 4
Film_Polski

według mnie obydwie ekranizacje są kiepskie, ale 'Działa...' chwilami wręcz uderzają absurdem. Mogę to stwierdzić, gdyż najpierw oglądałem film. W czasie czytania książki wyjaśniło się większość absurdów. Oczywiście obydwie książki serdecznie polecam, filmy do obejrzenia dla relaksu, ale z DUŻYM przymknięciem oka.

Bruce_Lee

Film dla chłopaka z Teksasu lub Mazowsza, który po 1/ umawia się z dziewczynami w szopie, po 2/ wie, że Niemcy mówią po angielsku, ale ze strasznie twardym akcentem, po 3/ nie ufa maszynom rozpylającym środki środki owadobójcze, czyli helikopterom, po 4/ ma świadomość, że faszyści byli źli, ale zawsze mieli dobrze skrojone i odprasowane mundury, i po 5/ święcie wierzy, że najlepszym kamuflażem kobiety jest jej biust. Blondynka z karabinem maszynowym nie wzbudza dziś już żadnych większych emocji, bo mniej więcej w tym samym czasie, kiedy "Tylko dla orłów" weszło na ekrany, wyświetlano "Barbarellę" (ruda), która zdecydowanie podniosła wszelkim ostrym babkom poprzeczkę. Aktorstwo raczej miałkie i bez wyrazu. Nasz Hans Kloss, jak najbardziej socjalistyczny w formie i narodowy w treści, mający też nienaganny uniform, jest przy tym obrazie ponadczasowym majstersztykiem.

corben_dallas

No wypowiedziałeś się i co ? Każdy ma swoje własne spojrzenie na dzieło.

ocenił(a) film na 8
corben_dallas

A nie dziwi cię że Hans Kloss i wszyscy Niemcy mówią po Polsku? We "wrogu u bram" Niemcy i Rosjanie mówią po angielsku.Że nie wspomnę o nieśmiertelnym Sztyrlitzu z "17 mgnień wiosny" Który z całym dowództwem wermachtu i ss rozmawia po rosyjsku,chyba że akurat film jest dubingowany.

ocenił(a) film na 7
LeoRex

Jak się dobrze przyjrzeć, to Hans Kloss nawet i pisze po polsku. Choćby w odcinku pierwszym, gdy za chwilę upozoruje własną śmierć. W jakimś innym odcinku widzimy też napis (bodaj na szybie, którą trzeba będzie stłuc); napis jest stylizowany na gotyk, ale po polsku.
Najwyraźniej twórcy serialu liczyli, że zawsze będzie on oglądany wyłącznie na małych, półokrągłych ekranikach.

ocenił(a) film na 8
Bruce_Lee

Czytałem książkę i obejrzałem film.
W książce zginęło w sumie 5osób,w filmie całe rzesze.Więcej w książce angielscy komandosi starali się nie wyrządzić krzywdy Niemcom.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones