PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7382}

Ucieczka Logana

Logan's Run
6,6 3 414
ocen
6,6 10 1 3414
5,7 3
oceny krytyków
Ucieczka Logana
powrót do forum filmu Ucieczka Logana

Naśladownictwo itp

ocenił(a) film na 7

Oglądając film doznałem niemiłego uczucia, że film Seksmisja jest jakby plagiatem wielu scen z tego filmu. To samo dotyczy filmu Wyspa, ktory w zasadzie jest remakiem tego oto dzieła. Co ciekawe i Total re-call wydał mi sie filmem, ktory musiał czerpać i z tego filmu. Co pociesza, to i sam fakt, że film Ucieczka L... jest po czesci nasladownictwem Planety Małp z 68r.
Na tamten czas fim musiał zrobić na widzu podobne wrażenie jak te, ktore wymienilem, a ktore uznaje za bardzo dobre.

ocenił(a) film na 6
aswq1

Raczej owa wtórność swoje źródło ma w literaturze zwanej fantastyką socjologiczną. To jeden z bardziej charakterystycznych odłamów sf. W latach 60. powstało sporo powieści i nowel traktujących o "zamkniętych społecznościach". Niektóre z tych dzieł odwoływały się do Orwella i Huxleya, inne nieco luźniej traktowały temat. Jednym z czołowych przedstawicieli gatunku był Brytyjczyk Brian Aldiss, autor takich rzeczy jak Non-stop, Cieplarnia czy cykl o Helikonii.

Zasada była prosta - społeczność odizolowana, zamknięta, zwykle kontrolowana. Niekiedy podane to w formie antyutopii, innym razem w formie dystopii. Świat zewnętrzny nieznany, zapomniany. Taka swoista izolowana ekosfera, zamknięty system społeczny, polityczny i kulturowy. Bohater w jakiś sposób ociera się o granicę albo ją przekracza, odkrywając, że świat jest większy niż jedno zamknięte miasto, które do tej pory było całym światem.

per333

No to i Szulkin podchodzi pod tą definicję. Zwłaszcza "O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji" kojarzy mi się z tym co napisałeś. :-)

per333

ej w sumie to czym sie rozni antyutopia od dystopii?

ocenił(a) film na 6
yemeth1

wikipedia definiuje różnicę tak:
"Dystopia, ze względu na podobieństwa w kreowaniu odstręczających obrazów ludzkiej egzystencji, jest często utożsamiana z antyutopią. Istotna różnica między tymi zjawiskami literackimi polega na tym, że dystopia swoje pesymistyczne wizje przyszłości wywodzi bezpośrednio z rzeczywistości, a nie z utopijnych programów jej naprawy."

per333

no sekunde po tym jak zadalem to pytanie przypomnialem sobie ze tez mam internet i googla :D ale dzieki :D

aswq1

Zasadniczo "Total Recall" jest na podstawie Philip K. Dick "Przypomnimy to panu hurtowo". Reszty nie piszę bo już per333 napisał. Seksmisja też jest jakimś tam postapokaliptycznym SF.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones