PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11387}

Uniwersalny żołnierz

Universal Soldier
6,6 35 402
oceny
6,6 10 1 35402
5,7 7
ocen krytyków
Uniwersalny żołnierz
powrót do forum filmu Uniwersalny żołnierz

Twórcom filmu udała się fajna rzecz, bardzo sprawnie połączyli widowisko SF z intencjonalną komedią i trzymającym w napięciu thrillerem, co jak się okazuje wcale takie łatwe nie jest, bo w dzisiejszych filmach, o takim wyczuciu możemy jedynie pomarzyć. Dotyczy to również Emmericha, owszem widowiskowe sekwencje w "2012" mogą robić wrażenie, ale ich połączenie z innymi gatunkami nie daje zamierzonego efektu, a wszystko co możemy oglądać pomiędzy kolejnymi eksplozjami okazuje się zupełnie zbędnym wypełniaczem. "Uniwersalny żołnierz" uniknął tych błędów, dzięki czemu fabuła nie ginie w rażącej po oczach akcji tylko tworzy z nią spójną całość. Słuszny okazał się również dobór aktorów, bo Van Damme i Lundgren dali z siebie wszystko, a że nie musieli dużo dać, to świetnie sobie poradzili.
Niestety nie samą obsadą film żyje, czego przykładem są nieudane kontynuacje. W "Powrocie" największe wrażenie robi kilkusekundowa retrospekcja z części pierwszej. Jeszcze gorzej radzi sobie "Reaktywacja" w której niezłe zdjęcia Hynesa nie były w stanie pomóc kiepskiemu i śmiertelnie poważnemu scenariuszowi.

vuv

zdjęcia Hyamsa oczywiście

ocenił(a) film na 8
vuv

Zgadzam sie z Tobą. Pierwsza część jeśli mówimy o solidnym filmie S-F/akcji wypada rewelacyjnie. Według mnie jest to życiowa rola Lundgrena i jeśli myślę o tym aktorze to zawsze w głowie mam Andrew Scott, poprostu świetna postać, dobrze zagrana. Van Damme nie ma co wyróżniać bo poprostu zagrał swoje, rola jakich wiele w jego dorobku, zdecydowanie Dolph zdominował film. Szkoda tylko, że panowie, wpierw Van Damme pociągnęli to dalej w złą stronę. Dziwi mnie, że po przeczytaniu scenariusza kontynuacji Van Damme zgodził się zagrać, tym samym zniszczyć w jakimś stopniu to co razem stworzyli kilka lat wcześniej. Teraz to samo zrobił Lundgren, choć może to była próba ratunku serii po marnej kontynuacji, nieco lepiej ale dalej porażka. Widzę, że kręci się część 4-tą ... Znowu obaj panowie w obsadzie. Tak poprostu się niszczy coś co mogło by być filmem kultowym jeśli nie miałoby kontynuacji. Zupełnie jak "matrix", który chyba już w roku ukazania się został okrzyknięty filmem kultowym, niestety dwie niepotrzebne, kolejne części zabrały mu to miano w zamian tworząc mocno średnią trylogię.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones