PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=783626}

W imię dziecka

The Children Act
6,5 1 829
ocen
6,5 10 1 1829
W imię dziecka
powrót do forum filmu W imię dziecka

Chcę zwrócić uwagę na istotne punkty, często przykryte polskim dubbingiem, lub wątkiem religijnym, który nie jest tu najważniejszy.

1. Children Act to reguła w prawie brytyjskim, która mówi, że dobro dziecka jest nadrzędnym dobrem w sytuacji osądu. Ważniejszym niż wola rodziny lub religii. W tej sytuacji można było z góry przewidzieć jaki będzie wyrok w sprawie Adama, co również jest wspomniane później w filmie. Zatem wizyta sędzi w szpitalu mogła mieć inne podłoże niż decyzja o jego życiu (ta decyzja jest wskazana przez Children Act). Sędzia (Fiona) jest rozbita z powodu odejścia męża, czemu zaprzecza w swoim środowisku. Nie wie jednak czy drwić z męża, czy próbować ratować związek. Spotkanie z chłopakiem budzi w niej dawne nuty.

2. Fiona z gorzką ironią stwierdza w rozmowie z mężem: "gazety piszą, że wydałam decyzję o zaszlachtowaniu dziecka" (chodzi o bliźnięta syjamskie). To pierwszy sygnał, że logika sądu ("jedno żywe dziecko jest lepsze niż dwoje martwych") nie zawsze jest logiką rodziców i społeczeństwa. "Gazety" są innego zdania.

3. Fiona w czasie rozprawy o bliźniętach syjamskich: "ten sąd kieruje się prawem, a nie moralnością". Podobnie Fiona przy wyroku dotyczącym Adama: "życie jest ważniejsze od godności człowieka". To wyraźne osie konfliktu. Fiona zawsze wybiera życie i prawo. To jej rola. Na drugi plan schodzi moralność i godność do czego dodam od siebie - także czułość, rodzicielstwo, opiekuńczość. Ten konflikt widzimy w jej życiu prywatnym. Dawno wygasłe uczucia z czym nie może pogodzić się mąż, dodatkowo wydaje się niespełnionym ojcem.

4. Decyzja Fiony w sprawie Adama - tak logiczna, zgodna z prawem, dobrze odebrana przez wszystkich - doprowadza do tego samego końca. Adam nazywa swoje motywacje religijne idiotyzmem. Niedługo później staje się ofiarą innego idiotyzmu (?). Tym razem nie słucha nikogo. "My choice, my lady."

5. Piosenka śpiewana w szpitalu i w czasie wieczoru wigilijnego to Down By The Salley Gardens - nie porywam się na analizę Yeats'a, polecam pochylić się nad tekstem, nie jest skomplikowany. Dobrze oddaje sytuację Adama i Fiony. Zbyt poważnie podchodzą do swojej codzienności, nie zauważając, że życie toczy się nieco obok nich. W efekcie Adam doprowadza się do śmierci. Fiona - moim zdaniem - wraca do życia. Ostatnie sceny interpretuję jako rozpoczęcie odbudowy relacji z mężem. Jak to wpłynie na jej decyzje w sądzie?

relaj_

Film nie schodzi mi z głowy, stąd ten wpis. Zaznaczam, że to wyłącznie mój odbiór.
Zacne kino.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones