PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=94756}

W martwym punkcie - sekretarka Hitlera

Im toten Winkel - Hitlers Sekretärin
6,7 228
ocen
6,7 10 1 228
W martwym punkcie sekretarka Hitlera
powrót do forum filmu W martwym punkcie - sekretarka Hitlera

Nie sądzę by praca sekretarki Adolfa Hitlera różniła się technicznie od pracy sekretarki w dużej firmie. Aspekt moralny jednak pozostaje. Z czasem napewno każdy orientuje się dla kogo pracuje i ze zlepek informacji może dojść z kim ma do czynienia. Jednak nie można wyciągać wniosków z historii typu: "jakbym wiedziała to postąpiła inaczej". Do NSDAP myślę że należeli iteż przyzwoici ludzie co nie zmienia zbrodniczego charakteru tej organizacji. W administracji III Rzeszy też nie brak było ludzi wybitnych jak Albert Speer, tym większy był więc dramat. I ten temat ciągle nie doczekał się należytego mu dzieła.

ocenił(a) film na 9
Adi_3

A Speer to niby taki był miły człowiek? Przecież on tak nakłamał o tym jak to nic o niczym nie wiedziałam, że normalnie można zwątpić w istotę człowieka. Kanalia bez honoru. Napisał książkę, w której się wybielił jak mógł, ile mógł w celu ratowania skóry (jeszcze przed procesem) sprzedać informacji Amerykanom tyle sprzedał. Słodził się do Hitlera, a jak zrobiło się gorąco, to do Amerykanów. Szkoda tylko (to sarkazm rzecz jasna), że w prywatnej korespondencji nie ukrywał faktu, że doskonale się w tym wszystkim orientował i jak najbardziej to popierał. Na procesie inni oskarżeni słysząc jak nawija te bzdury jak to niby nie był świadom niczego (zajmując się przemysłem zbrojeniowym!!) po prostu się z niego śmiali jak z najlepszego komika. No ale cóż, Amerykanie nie mieli oporów w kwestii zatrudniania i wybielania nazistów, to i jemu się udało.

Co do tej sekretarki, to według mnie akurat bardzo ciekawy film, bo kobieta postrzegała Hitlera z innej perspektywy i była praktycznie odcięta od informacji o bieżących wydarzeniach. Kiedy pozna się jej relacje można lepiej zrozumieć takie sytuacje. Z tymże ona była sekretarką i w jej sytuacji ta niewiedza była jak najbardziej możliwa - w przeciwieństwie do sytuacji bezpośrednich współpracowników Hitlera jak Speer. Bardzo ciekawy jest fragment o tym, co się działo w bunkrze przed samym samobójstwem Hitlera.
Ona biedna po wojnie czuła się współwinna, choć w sumie nic nie było jej winą i nie odegrała w niczym żadnej ważnej roli. Nie była nikim szczególnym, nie robiła nic szczególnego i dałaby się ją zastąpić inną dziewczyną po prostu piszącą na maszynie. Dla mnie ciekawe są takie różne relacje samych Niemców - tych bardziej "szarych" Niemców, którzy faktycznie mało wiedzieli, a byli silnie manipulowani - chodzi mi o samo społeczeństwo. Np. miniserial "Dzieci Hitlera" świetnie ten temat przedstawia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones