PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=643003}
7,5 1 263
oceny
7,5 10 1 1263
7,7 6
ocen krytyków
West of Memphis
powrót do forum filmu West of Memphis

"Jestem niewinny, ale przyznaję się do winy żebyście mnie w końcu wypuścili."
"OK, jesteś wolny."

Przecież to jest jakaś potworna groteska.

smakosh

Chodzi o ogromne odszkodowanie, które państwo musiałoby wypłacić, gdyby uznano, że niesłusznie skazano tych trzech oraz o pogorszenie wizerunku polityków niegdyś zaangażowanych w proces. Aby tego uniknąć i uciszyć ludzi walczących o ich uwolnienie, którzy nagłaśniali sprawę, zgodzono się na tą groteskę w sądzie.

davix84

No nie żartuj?

Właśnie chodzi o to jak państwo i władza sądownicza stojące na straży sprawiedliwości mogą się przyznawać do tego, że wsadzili do więzienia niewłaściwą osobę odmawiając jej jednocześnie prawa do uniewinnienia i zamykając sobie tym samym drogę do ścigania prawdziwego winnego (bo do tego sprowadza się precedens Alforda)? Przecież to jest niedopuszczalne pod względem moralnym, etycznym, prawnym i każdym innym w cywilizowanym świecie.

smakosh

Skoro dziwisz się temu, że dochodzi do takich sytuacji tzn. że mało wiesz o świecie. Myślisz, że u nas w kraju to mamy lepszą sprawiedliwość? Tam gdzie w grę wchodzą duże pieniądze i władza nie ma sprawiedliwości. Jedyne co można zrobić to nagłaśniać takie sprawy i liczyć, że taki nacisk społeczny coś da, np. złagodzi niesprawiedliwość tak jak w przypadku z filmu.

davix84

Co ma piernik do wiatraka? Co ma prawo do jego przestrzegania?

smakosh

Prawo ma bardzo duzo do jego przestrzegania ale nie chce mi sie teraz podawac wszystkich zwiazkow. Wazne natomias o jakim prawie mowimy. Jesli mowimy o prawie moralnym, etycznym, opartym na poczuciu sprawiedliwosci to czesto rozmija sie ono z prawem ustanowionym w panstwie. Jak to wyraznie widac na przukladzie z Memphis. Jakies przepisy prawa panstwowego moga nawe sluzyc do lamania prawa moralnego dla korzysci wplywowych jednostek. Jesli zdamy sobie sprawe ze wymiar spraiwdliwosci sluzy przedewszystkim do utrzymania wladzy w rekach pewnej grupy ludzi to nie dziwi juz "sprawiedliwosc Kalego" w sadach czy paradoksy w stylu procesu trzech z Memphis. Oczywiscie jest to dziwne gdy rozpatrujemy takie sytuacje przez pryzmat wewnetrznej sprawiedliwosci ale gdy juz zorientujemy sie w realiach tego swiata zadna niesprawiedliwosc nie dziwi, bulwersuje, wkurza, frustruje ale nie dziwi.

użytkownik usunięty
davix84

Jestem w połowie filmu i może jeszcze będzie, ale zastanawia mnie kwestia rekonstrukcji zdarzeń. Specjalista powiedział, że całą zbrodnia miała miejsce po ciemku, w ciągu godziny. Zastanawiam się, czy sprawdzili, czy jedna osoba byłaby w stanie tego dokonać. O ile dobrze zrozumiałam, specjalista obalił kwestię tortur na tle seksualnym. No i to się zgadza psychologicxznie, bo morderca na tle seksualnym na pewno by się nie śpieszył. Z drugiej strony: dlaczego ciała były rozebrane? Dlaczego były związane w szczególny sposób? Jeśli morderca chciał działać szybko to po co zajmował się rozbieraniem i wiązaniem? Nękają mnie raczej tej natury pytania.

Zgadza się, dlatego jestem zwolennikiem teorii, że chłopców zabił ojczym z kolegą. Szczególnie kolega podczas wywiadu z szefem grupy FBI strasznie przeżywał ten dzień. Dziwne, że nikt go nie docisnął, bo człowiek łamał się mocno psychicznie.

ocenił(a) film na 9
smakosh

a najgorsze że prawdziwy morderca pozostał na wolności... a młodym ludziom zmarnowali i zniszczyli życie, to chociaż władze stanowe mogłyby mieć odrobine godność i przyznać się do błędu ale nie bo przecież liczą się tylko pieniądze.... a jak się okazuje w innych przypadkach można np. niesłusznie skazany za morderstwo Tim Masters spędził w więzieniu w Kolorado aż 10 lat, Władze hrabstwa Larimer, gdzie go skazano , przyznały mu 4,1 miliona dolarów w ramach odszkodowania za niesłuszne uwięzienie.
A prawo amerykańskie(i nie tylko) ma wiele z groteski jak choćby wyroki w stylu 150, 200, 500 lat z prawem do zwolnienia warunkowego po odbyciu połowy kary np. po 250 latach.

_deezee_

Z tego co wiem, oczywiście fajnie gdyby na ten temat wypowiedział się ktoś studiujący prawo:

Wyroki po tyle lat mają sens, aby więzień nie miał możliwości wyjścia z więzienia po różnych skróceniach wyroku. Są ludzie skazani na 40lat i gdy na przykład 100 więźniów z pewnego powodu otrzymuje ułaskawienie: -40 lat to taka osoba wychodzi, a osoba która ma na karku 500 lat musi jeszcze poczekać.

Z resztą przecież Jessie otrzymał właśnie dożywocie + 40lat.

NataliaMorawska

Nie, Misskelley dostał 40 lat. Baldwin dożywocie, a Echols karę śmierci.

BeeBee61

A nie, coś mi się pomyliło . :D

smakosh

Z tego co wiem to czesta taktyka w USA, nie pamiętam juz sprawy ale jakas kobieta byla w identycznej sytuacji. I choc po latch znaleziono prawdziwego morderce, ona umarla jako winna choc juz na wolnosci. Wtedy miala wybor: albo walczysz o uniewinnienie a proces trwa do 5 lat i siedzisz przez ten czas, albo przyznajesz sie i nie zglaszasz roszczeń i wychodzisz jutro.... a w wiezienie dla niektorych to pieklo, zrobia wszytko by wyjsc tym bardziej niewinni

ocenił(a) film na 8
smakosh

..i to w tej Ameryce, która czasem jest stawiana za wzór praworządności itd.
prokurator okręgowy Ellington pewnie nie ma problemów z patrzeniem w lustro i dalszym mydleniem oczu wyborcom, gdy potrójny morderca jest na wolności a osoby odpowiadające za skazanie niewinnych ludzi nie poniosły konsekwencji

ocenił(a) film na 8
smakosh

w pierwszej części "Paradise Lost" pojawił się też ciekawy motyw. okazało się, że w kolejnym procesie nie mogą ponownie zastosować tego samego nagrania z przesłuchania, na którym Jessie przyznał się do winy, żeby skazać pozostałą dwójkę. Fogleman chciał znów to od niego wyciągnąć, czyli zmusić Misskelley'ego do ponownego złożenia fałszywych zeznań - w nagrodę miał mieć skrócony wyrok. nie udało się, ale niestety na niewiele się to zdało..
przy okazji polecam tamten dokument, który w znacznie większym stopniu skupia się na rodzinach trzech skazanych (np. okazuje się, że Damien miał syna) - szczególnie dołująca jest historia Jessie'ego, gdy wiemy jak cała sprawa się skończyła..

Glanc

Jest o tym mowa również w West of Memphis.

smakosh

Czy u nas Komeda nie był w podobnym położeniu? ale coś zadziałało lepiej i zamiast ponownego procesu został uniewinniony i otrzymał odszkodowanie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones