PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30633}

Więzień nienawiści

American History X
8,2 305 257
ocen
8,2 10 1 305257
7,1 29
ocen krytyków
Więzień nienawiści
powrót do forum filmu Więzień nienawiści

Wchodzi nauczyciel dobry Murzyn i rozmawia z Neonazistą w szpitalu więziennym, dokładnie po akcji pod prysznicem. Skąd on wiedział kiedy przyjść, kiedy Derek będzie na dnie i będzie potrzebował pocieszenia ? A przyszedł jak ksiądz do potrzebującego.

Wyjaśnienie jest tylko jedno, on stał za całą przemianą bohatera, on wszystko zorganizował. Ktoś powie: robisz sobie żarty. Absolutnie nie, opisuję film, ja go nie nakręciłem, nie miej do mnie o nic pretensji, bądź wyrozumiały jak byłeś w czasie oglądania tego filmu.

Pamiętacie tę niby niepozorną scenę, kiedy nauczyciel Murzyn przychodzi na policyjną naradę i ustalają tam, że trzeba pilnować się, bo Derek wychodzi z więzienia. To pokazuje jakie miał kontakty i możliwości. To jest kluczowa scena. Murzyn wszystkim kręcił, inaczej ta scena nie miałaby większego sensu. Także w rozmowie z Żydem w szkole pokazał, że to on będzie rozdawał karty w tym filmie.

Więc tak było, nauczyciel Murzyn kazał umieścić Dereka z zabawnym Murzynem. Derek najpierw mu się opierał, stroił groźne miny, kto chodził do przedszkola to wie o czym mówię. Ale potem zwyczajnie zakochał się w zabawnym Murzynie, zrozumiał, że jest gejem, co prawda białym, ale gejem, więc został usprawiedliwiony.

Musicie zrozumieć, że w tym filmie wszyscy biali są źli, poza wyjątkami, jest dobry Żyd nauczyciel, tego nie muszę tłumaczyć, jest siostra, co prawda biały, ale kobieta demokratka, tak ją nazywa gruby, w ten sposób wyjaśnia widzom dlaczego jest inna, niż wszyscy normalni biali, czyli neonaziści z amerykańską flagą przed domem. Jeżeli w białym dokonała się przemiana na normalnego człowieka, to tylko dlatego, że okazało się, że jest gejem. Scena pod prysznicem była symboliczna także w tej kwestii stania się gejem. Jeszcze jedna scena jasno to pokazuje, kiedy Derek wychodzi z więzienia i rozmawia z zabawnym Murzynem, wyznaje mu, że ten jest dla niego najważniejszy, z zabawny Murzyn lekko pokazuje mu języczek, taki sugestywny gest, pokazujący co wydarzyło się między nimi.

Kolejna sprawa koledzy neonaziści zjawili się pod prysznicem też nie przez przypadek, strażnik był też ustawiony. To wszystko zorganizował nauczyciel Murzyn, dobry wychowawca, najważniejsza postać w tym filmie. On ich przekupił, sceny wyświadczania przysług z meksykańcami nie były przecież pw filmie przez przypadek. Chyba nie jesteś neonazistą myśląc, że mógł być nim jakiś biały neonazista, jak Cameron, oczywiście najważniejszy był dobry Murzyn.

Dobry Murzyn mówi jasno do Dereka, który już powoli zaczyna rozumieć co się dzieje w tym filmie i prosi go o wyciągnięcie z więzienia. Ten mu odpowiada moja pomoc nie jest bezwarunkowa. Murzyn kręci wszystkim w tym filmie, jeżeli zechce może wyciągnąć Dereka z więzienia, ma pełnię władzy, reszta przy tym to już drobne sprawy. Takie jak np. wpuszczenie Dereka na miejsce zbrodni, co normalnie nie jest możliwe, ale teraz są nowe czasy.

Przesłanie filmu jest takie: ty także możesz ściągnąć ze ściany te neonazistowskie plakaty i zostać kim tylko chcesz, tzn. demokratą, gejem, transem, ćpunem, po prostu nowym człowiekiem w nowej lepszej rzeczywistości. Dostosuj się do nowej normalności, zrozum, że białe jest złe, diabeł jest teraz biały, inaczej zginiesz jak brat Dereka.

Jeżeli masz zastrzeżenia co do treści filmu, bo sam bohater mówi w rozmowie z dobrym Murzynem: parę rzeczy tu się nie zgadza. Reżyser dał nam do zrozumienia, że akcja i scenariusz to jedno i to nie jest zbyt ważne, bo teraz czasy są takie, że teza i przesłanie są ważniejsze, więc nie czepiaj się, bo zostaniesz na zawsze białym ....

ocenił(a) film na 8
Andrrzej

Ok naziolku

ocenił(a) film na 9
Andrrzej

nie wiem co napierdalasz, ale ja bym ograniczył dawkę :p

Andrrzej

:D:D:D Podoba mnie się ta interpetacja. Nie zapomnę jej nigdy :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones