PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30633}

Więzień nienawiści

American History X
8,2 305 209
ocen
8,2 10 1 305209
7,1 29
ocen krytyków
Więzień nienawiści
powrót do forum filmu Więzień nienawiści

Bardzo dobry, chociaż przemiana głównego bohatera, pomimo genialnej gry Nortona, pozostaje w sferze deklaracji. A to trochę zmniejsza siłę rażenia historii.

Muszę jeszcze wspomnieć o polskim tytule. Zwykle polskie tytuły, gdy nie są dosłownym tłumaczeniem oryginału, są żenujące. Zdarzają się jednak wyjątki - i oto jeden z nich. Polski tytuł nie dość, że jest świetny, to na dodatek jest dużo lepszy od wydumanego oryginału.

ocenił(a) film na 8
Marac

Czy zmniejsza? Film pozostawia widza w niepewności czy deklaracja głównego bohatera pozostanie w mocy czy on sam znowu podda się nienawiści. Jak dla mnie to wręcz wzmacnia przekaz.
Poza tym pełna zgoda.

ocenił(a) film na 8
KubaLBN92

Nie nie nie, nie zrozumieliśmy się. W sferze deklaracji, czyli że Norton mówi "W więzieniu się zmieniłem i przestałem być rasistą" - to jest deklaracja. Potem nam się pokazuje co się niby stało, że do tej przemiany doszło. Dla mnie nie zostało to pokazane przekonująco, a więc przemiana pozostała w sferze ustnej deklaracji.

***SPOILERY***

Dalsza część historii (gdy już odwiesimy do szafy naszą niewiarę w przemianę z agresywnego rasisty w tolerancyjnego pacyfistę pod wpływem tego, że jeden Murzyn był dla niego miły a biali wykochali go w pupkę) jest rozegrana koncertowo, łącznie z piorunującym (acz przewidywalnym) zakończeniem i nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. Film kończy się jak najbardziej we właściwym momencie, każąc nam się właśnie zastanawiać - no i ciekawe co on teraz zrobi...

ocenił(a) film na 8
Marac

A to rzeczywiście się zupełnie nie zrozumieliśmy. Czytałem Twojego posta i odpisywałem zmęczony potwornie seansem Nocturnal animals, także czuję się usprawiedliwiony ;)

Co do przemiany w więzieniu, rzeczywiście. Baardzo dawno nie oglądałem Więźnia, ale pamiętam że właśnie z tego powodu ma u mnie tylko 8.


Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
KubaLBN92

O, jak miło spotkać bratnią duszę! :) Bo przeglądając opinie nie zauważyłem raczej, żeby ludzie mieli do tego elementu zastrzeżenia.

Również pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones