PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11655}
5,8 2 092
oceny
5,8 10 1 2092
5,6 10
ocen krytyków
Widziadło
powrót do forum filmu Widziadło

Bardzo dobry

ocenił(a) film na 9

Film reklamowano jako horror erotyczny, ale dzisiejsze wyobrażenie o tego rodzaju ekranizacjach nie bardzo pasuje do tego wspaniałego obrazu. Zobrazowana opowieść jest bardziej analizą stanu ducha głównego bohatera, jest dobrze zrealizowanym filmem psychologicznym... "Widziadło" nie straszy widza...
Film bardzo dobrze oddaje klimat epoki, w której snuje się opowieść. Z wielką pieczołowitością zadbano o scenografię, dodano pasującą muzykę. Nowicki trafnie obsadził role znakomitymi aktorami. Słowa uznania należą się także Maciejowi Mazurkiewiczowi odtwarzającemu rolę Pawełka. Jako syn Strumieńskiego wypadł bezbłędnie. Moją uwagę zwróciły też wysmakowane i wypieszczone zdjęcia; momentami miałem wrażenie, że oglądam film Wojciecha Hasa, a innym razem, że film Janusza Majewskiego. Myślę jednak, że Nowicki nie wzorował się na twórczości Hasa czy Majewskiego, ale kierował się swoją własną wrażliwością.
Reżyser Marek Nowicki otrzymał nagrodę za debiut reżyserski; uważam, że bardzo słusznie(: a debiutował właśnie "Widziadłem".

ocenił(a) film na 7
Jaromil

Ja też uważam, że ten film jest całkiem niezły - na pewno zasłużył na lepszą ocenę niż ta, która widnieje na filmwebie. A pisanie o nim jako "kuriozalnym" jest już naprawdę sporą przesadą. Nie wiem, czemu ale mam wrażenie, że gdyby nie był polski, nasi ziomkowie podchodzili by do niego z mniejszą rezerwą.
Zdjęcia wysmakowane, nie ma też żałosnego epatowania strachami, jest za to gra klimatem. Polecam.

ocenił(a) film na 8
szaman12

Też uważam, a i nie rozumiem (po raz kolejny) tak niskiej noty tutaj, ale już się przyzwyczaiłam, że to co większości się podoba, na ogół mnie nie leży. Także ocenami na filmwebie nie kieruję się wcale. A film ma fantasmagoryczny klimat rodzącego się obłędu, zaś scenki kobiety w świetle zachodzącego słońca były czymś niesamowicie plastycznym. W ogóle sztuka tutaj odgrywa sporą rolę, a uwagę widza może zwrócić dbałość o takie szczegóły jak rysunki kochanków z Księgi Miłości Piotra Strumieńskiego i Angeliki. Wspaniałe! Dość rzadko się zdarza, żeby w filmie fabularnym zobaczyć tak dobre prace z wprawną kreską, a tutaj...mistrzostwo. I to nawiązanie do obrazu Podkowińskiego "Szał uniesień". Bezbłędna scena! Na pewno wrócę za jakiś czas do tego filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones