PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11655}
5,8 2 090
ocen
5,8 10 1 2090
5,6 10
ocen krytyków
Widziadło
powrót do forum filmu Widziadło

A jednak w pewnych kręgach rzecz kultowa. Nie rozumiem, ale cóż - niezbadane są ścieżki, którymi podąża dzielny duch Eda Wooda.

J__van_den_V_

Film dziwny i niepokojący. Myślę że przed twórcami "Ringu" nie mamy się czego wstydzić.

użytkownik usunięty
J__van_den_V_

To jest nasz rodzimy ROCKY HORROR PICTURE SHOW. Film tak kuriozalny, że aż nie sposób oddalić wrażenia, iż twórcy zrobili go takim specjalnie. Stąd bierze się jego kultowość. Ja też obowiązkowo oglądam za każdym razem, gdy dają go w TV.

ocenił(a) film na 8
J__van_den_V_

Przepraszam, ale co ten film ma wspólnego z Edem Woodem?

ocenił(a) film na 2
washack

Nie ma za co. Wspólnego ma (moim zdaniem) nomen omen ducha radosnej, anarchicznej twórczości, nie baczącej na umiejętności warsztatowe, spójność scenariuszową i logikę przedstawianej historii. Czyli: kręcimy, a potem się zobaczy, zresztą mamy jeszcze montaż...

ocenił(a) film na 8
J__van_den_V_

Drążę temat: nie zgadzam się co do umiejętności: zdjęcia są na wysokim poziomie, zresztą strona wizualna jest głównym atutem filmu, muzyka Knittla ciekawa, aktorstwo niczego sobie, nie można tego porównywać z produkcjami Wooda. Co do spójności i logiki, to było chyba celem twórców, po prostu poetyka snu. Wood chciał robić kino popularne i mu nie wychodziło, a "Widziadło" jest jednak bliżej kina autorskiego... może rzeczywiście pewne rzeczy są nieco przeszarżowane w sposób niezamierzony, nadaje to jednak filmowi pewien smaczek. Myślę, że traktowanie go tylko w kategoriach campowej czy trashowej ciekawostki to chyba jednak przesada...będę bronił filmu, póki sił!

ocenił(a) film na 2
washack

Musimy pozostać przy swoich opiniach - to już chyba kwestia gustu. O ile zdjęcia i muzyka jeszcze jakoś się bronią (chociaż moim zdaniem są nieco manieryczne), o tyle cała reszta przeważnie mnie bawi, zamiast straszyć czy wzruszać. Nie umiem uznać tego filmu za udany, przykro mi, nawet jeśli przyczepimy mu metkę kina autorskiego - co w Polskich warunkach oznaczało nie tylko ambitne próby psychologizowania, ale i rozmaite dziwactwa zupełnie nieprzyjazne widzom. Nie nawołuję do zniszczenia wszystkich kopii tego filmu :) , ale uważam, że taka projekcja to czas stracony.

ocenił(a) film na 8
J__van_den_V_

Och nie! Manieryczność i dziwactwo to przecież piękna sprawa! A czy trzeba być przyjaznym dla widza? Czy film jest dla widza? Niech się widz wypcha!
Cóż, dziękuję za dyskusję, może jeszcze się kiedyś o coś pospieramy :)

p.s. pomyślałem jeszcze o pewnym pokrewieństwie WIDZADŁA z kinem Kena Russela...co myślisz? Jego też pewnie nie lubisz? Pozdrawiam

ocenił(a) film na 2
washack

Widzę, że jesteś zwolennikiem kina artystycznego. Ok, ale czym jest kino bez widza?
Nie jestem znawcą twórczości Kena Russela (rzeczywiście, może warto to nadrobić), widziałem tylko kilka jego filmów, ale np. "Diabły" to absolutna rewelacja.

ocenił(a) film na 8
J__van_den_V_

Nie, nie, nie! Lubię kino na maksa autorskie, ale to nie znaczy, że gardzę komercją! Uwielbiam na przykład Sama Raimiego, Zacka Snydera, dobre filmy klasy B, horrory, SF, etc. Żeby nie było....Fajnie, że lubisz Russela, on też jest dziwaczny i manieryczny!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones