PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=542370}
3,7 642
oceny
3,7 10 1 642
Witajcie w Mroku
powrót do forum filmu Witajcie w Mroku

rozczarowujący dokument z tezą, który tak naprawdę bardziej wykpiwa subkulturę gotów niż ją naprawdę prezentuje. zabrakło dobrego podłoża (korzenie nurtu), zamiast tego postawiono przed kamerą garstkę nastolatków, którzy zestresowani starają się przed kamerą jakos umotywować swoje poczynania (czy też tylko ich symulowanie) w jakiś rozsądny, ideologiczny sposób. wyszedł z tego bełktot który każdemu laikowi da jednoznaczne pojęcie o całym nurcie jako o zbieraninie ludzi niezrównoważonych psychicznie, mających problemy z akceptacją, czy też zwyczajnie niedojrzałych emocjonalnie. podejście w zasadzie perfidne, widać że sami twórcy nie za bardzo mieli pojęcie o czym kręcą film, więc często w ciemno (sic!) zawierzali "mądrosciom" wygłaszanym przez swych rozmówców. krzywdzące dla większości gotów (nie wszystkich, bo prawdą jest że i takich odpałów jak tutaj znajdzie się sporo). najbardziej chyba irytowała mnie licealistka która chciałaby udawać że jest wampirzycą i "student" z wadą wymowy (zresztą osób z tą przypadłością było tu więcej) który "pochłaniał energię" innych ludzi. gdy te stworki po latach dorosną same beda się smiać albo wstydzić z powodu udziału w tym dokumencie i robienia z siebie błaznów. subkultura gotów to znacznie szersze spektrum zagadnień i tego też mi tutaj zabrakło, jakiegoż zrównoważenia. chyba jedyny jasny punkt to krótki występ przed kamerą Anji Orthodox. całkiem ciekawie prezentuje się wątek "przedsiębiorców pogrzebowych", choć i oni miejscami gadają niemożebne bzdury. no i ten "racjonalny satanista" - tak, tak, też się kiedys w to bawiłem i mogę zaręczyć, że z tego się wyrasta. wystarczy odkryć że LaVey był bardziej sprytnym showmanem, a swe idee zaczerpnął z cudzych koncepcji filozoficznych, żeby przytoczyć choćby najbardziej oczywistego Nietzschego czy Crowleya. mozna zobaczyć, aby przekonać się jak w Polsce kręci się "rzetelne" dokumenty, ale jesli nie masz pojęcia o zagadnieniu to lepiej porzuć seans bo tylko namiesza ci w głowie.

ocenił(a) film na 1
Caligula

Nie zgodzę się z Tobą, że twórcy nie wiedzieli jak film pokierować i dlatego "zawierzyli mądrością" samych bohaterów.
Film jest jednoznacznie stronniczy, w żadnym miejscu nie zagłębia się w kulturę gotów, pokazuje tylko krótkie "zajawki" które mają zszokować widza. Dodatkowo nawiedzony profesorek który boi się w prost, jednak porównuje w jakiś tam sposób gotyk do sekty. A na koniec reklamuje swoją stronę internetową...
Co do niedojrzałości występujących osób, rozbawiły mnie opowieści Wampira energetycznego i gościa który co rok na urodziny wyprawiał swój pogrzeb. Ale np dziewczyna "robiąca z siebie wampirzycę" zrobiła na mnie dobre wrażenie. LaVey'owski satanista też mówił w większości do rzeczy.

Ogólnie, filmu moim zdaniem nie powinni oglądać ludzie którzy nie mają bladego pojęcia o gotach bo nie jest to film który ma za zadanie przedstawienie wyglądu tych ludzi, tylko propaganda mająca na celu przedstawić ich jako odmieńców. Jedynie pól minutowa wypowiedź Anji Orthodox jest na poziomie jaki powinien mieć film nazywany "dokumentalnym".

Caligula

Tego dokumentu nie powinno pokazywać sie osobom, które o gotyku nic nie wiedzą. Bo dla nich , po obejrzeniu tego "dzieła", goci będą bandą oszołomów, których należy co najmniej omijać z daleka.
Fatalny dobór rozmówców. Brak rozmów z twórcami np. muzyki gotyckiej (jedna Anja Orthodox sprawy nie załatwi - zresztą gdzieś czytałam, że musiała bardzo się starać, żeby jej słowa zabrzmiały tak, jak ona by chciała a nie pan "reżyser"). A ten zalożyciel centrum terapii uzależnień duchowych - po co? Chyba tylko po to, żeby "zwykłym" ludziom słowo gotyk od razy kojarzyło się z sektą.

Dla zainteresowanych daję link do, według mnie, naprawdę rzetelnego artykułu na temat: co dla kogoś może oznaczać bycie gotem:
http://tonid.jogger.pl/2008/02/23/o-rany-jestem-gotem/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones