PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11751}
7,7 19 115
ocen
7,7 10 1 19115
6,4 5
ocen krytyków
Wniebowzięci
powrót do forum filmu Wniebowzięci

Czy ktoś mi udzieli odpowiedzi na nurtujące pytanie?

Ile panowie wygrali mamony w przeliczeniu na dzisiejsze złotówki.

18 000 zł (1973 ) = ............................ zł (2014)

ocenił(a) film na 10
kinomaniak85

Pół litra luksusowej eksportowej kosztowało wówczas 100 złotych, pół litra extra żytniej 77 złotych, a pół litra czystej 55 złotych. Źródło: "Wniebowzięci czyli jak to się robi hydrozagadkę" Macieja Łuczaka.

kinomaniak85

Czyli na ok. 200 flaszek im starczylo xd.

ocenił(a) film na 8
kinomaniak85

Myślę, że uproszczeniu możesz przeliczyć to na... 18 współczesnych tys.
W 1973 nauczyciel zarabia ok. 1.800 ówczesnych złotych. Za dwa lata zacznie się inflacja.

ocenił(a) film na 10
Whisky12

a dziś ile nauczyciel ma średni Tak z 2500? To wychodziłoby z 25000

ocenił(a) film na 10
kinomaniak85

Gdzieś koło 20-25 tysięcy

kinomaniak85

Wygląda na to, że około 25 tysięcy na dzisiejsze złotówki. W 1973 roku średnie wynagrodzenie to było 2798 złotych.

kinomaniak85

Ktoś tu przywołał wynagrodzenie z 1973, ale wtedy nie płacilo się podatków. Dzisiejsze netto wygląda podobnie, jednak wtedy wszystko było dużo droższe. Fiat 126p kosztował w salonie 69.000 zł o ile można było go jakkolwiek dostać nowego :p Pieniądze pewnie spokojnie wystarczały by przeżyć, ale nie kupowało się elektroniki (bo jej nie było), samochodów (bo to był towar luksusowy), a jak się podróżowało to po taniosci i po kraju. Mieszkania zaś były socjalne, a nie własnościowe. Ludzie nie byli tak uzależnieni od materialnej potrzeby posiadania. Gdy dziś jest to standardem, ciężko jest żyć a la PRL lata '70

ocenił(a) film na 9
Zieeelak

Za to jak fajnie się wtedy latało :)
Nawet do Koszalina.

ocenił(a) film na 9
kinomaniak85

Zrobiłem szybką kalkulację, biorąc pod uwagę coroczne wskaźniki inflacji i denominację, i wyszło mi, że 17,5 tys. wtedy to dzisiejsze (tzn. w 2022, bo do tego roku mam dane GUS-u) 11 260 złotych. A w 2014 to było jakieś 8 673 złote.

Oczywiście ceny niektórych produktów w stosunku do zarobków mogły być zupełnie inne niż obecnie - np. ceny biletów lotniczych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones