PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=236147}

Wolność słowa

Freedom Writers
7,6 27 818
ocen
7,6 10 1 27818
Wolność słowa
powrót do forum filmu Wolność słowa

Kiedy porównać "Wolność słowa" z francuską "Klasą", od razu wychodzi na jaw straszliwy infantylizm amerykańskiej produkcji. Aż trudno uwierzyć, że coś takiego mogło mieć miejsce naprawdę, choć z drugiej strony brzmi to i wygląda jak typowa propagandówka. Wszystko jest słodziutkie, odpowiednio wzruszające i przyjemnie podane. I zrobione całkowicie szablonowo. Jedyne co warto wynieść z tego filmu, to otoczkę, której należy się dokładniej przyjrzeć. I co się wtedy okaże? Ano tylko tyle, że film zrobili biali, że główną bohaterką jest biała kobieta, że gangi to tylko Latynosi, czarni i azjaci mają, ale białaski co najwyżej zadzierają nosa (scena z pogróżkami białych rasistów została wycięta z ostatecznej wersji). Konstrukcja jest zatem prosta oto dzikusy żyjące podług barbarzyńskiego kodeksu plemiennego, których biali muszą wybawić od złego, ucywilizować i pokazać inną drogę. Od 500 lat słyszymy tę samą śpiewkę. Kiedyś zbawiano mieczem, dziś kobylastą twarzą Hilary Swank – rezultat jest jednak identyczny. To styl życia białych jest właściwy (dokładniej białych protestantów z naciskiem na edukację i karierę) i wszyscy powinni zachowywać się zgodnie z tym stylem. Ci, którzy się tak nie zachowują są gorsi i biali muszą "dać im szansę", by przeszli na jasną stronę bytu. Jak na film o tolerancji, "Wolność słowa" ma straszliwie rasistowską konstrukcję. To ja już wolę "Zakonnicę w przebraniu", tam przynajmniej białe przesłanie przebrali w kolorowe ciuszki a la Whoopi Goldberg.

I na koniec jeszcze jedna uwaga. Nie bardzo wiedziałem, co w tym filmie robi tak fantastyczna aktorka jak Imelda Staunton. Jednak pod koniec ma jedną fantastyczną scenę, która w pełni usprawiedliwia jej udział w tej produkcji.

torne

Sorry, ale w Stanach to nie biali strzelaja do siebie na ulicy i to czarni sa skazywani kilkakrotnie czesciej na smierc niz biali, nie jestem rasista, ale pisze fakty. Czarni za wszystko obwiniaja bialych.

ocenił(a) film na 6
Pawlovsky

Serio? Spośród 10 największych masakr z użyciem broni palnej w Stanach, pięć popełnili biali:
Adam Lanza (zabił 27 osób, z czego 20 to dzieci w wieku 6-7 lat)
George Hennard (zabił 23 osoby)
James Huberty (zabił 21 osób)
Charles Joseph Whitman? (zabił 18 osób)
Patrick Henry Sherrill (zabił 14 osób)
Takie są fakty.

torne

Czarni są odpowiedzialni za około 40% przestępstw, gdy stanowią 13% społeczeństwa, jeśli chodzi o gangi, to białych raczej w nich nie zobaczymy, tylko w mafii, a mafia rzadko robi masakry na ulicy.

Pawlovsky

33-40 % dokładniej.

ocenił(a) film na 6
Pawlovsky

Ale to wciąż nie czyni prawdziwym tego, co napisałeś wcześniej: "Sorry, ale w Stanach to nie biali strzelaja do siebie na ulicy"

torne

Wiesz, trudno zobaczyc biale gangi w USA, strzelajace do siebie z aut, bo ktos sprzedaje dragi na czyims terenie, nie mieszkamy w USA, wiec mozemy tylko wierzyc we filmy, filmiki, w gazety i tym podobne. Staram sie nie powielac klamstw:)

ocenił(a) film na 6
Pawlovsky

czyli rosyjskie, irlandzkie i włoskie gangi też nie są białe?

torne

Wiesz, podaj mi pare strzelanin, gdzie biali strzelali do siebie z aut (gangi), mowisz o gangach, ktore sa zdominowane przez czarnych a jak juz pisalem biali to raczej "bawia" sie w mafie, oczywiscie biali tez sa czlonkami gangow, w kazdy kraju nawet w Polsce, w USA tym bardziej, tylko rozroznij gangi np. Irlandzkie z lat 30/40 i tych obecnych do tych w ghett. Ile niewinnych zginelo w strzelaninach latynosow, czarnych, a ile w strzelaninach bialych.

ocenił(a) film na 6
Pawlovsky

https://ucr.fbi.gov/crime-in-the-u.s/2010/crime-in-the-u.s.-2010/tables/table-43 (przede wszystkim dane z tabeli 43c)

Z danych z lat 1980-2008 wynika, że 53% przestępstw związanych z gangami popełniali biali, a ponad połowa ofiar tych przestępstw była biała

Biali dominują w statystyka dotyczących: morderstw dzieci, gwałtach, morderstwach członków rodzin, gangów no i oczywiście wypadkach samochodowych po pijanemu

torne

Mogę uwierzyć we wszystko co tam napisali, ale na pewno nie to o gangach, idąc tymi statystykami, wierząc w nie, to biali powinni być skazywani kilkakrotnie częściej niż czarni na śmierć, ale tutaj można mówić o rasizmie i nie słusznym skazaniu na śmierć, brakło tabeli "wywołane zamieszki", to mniejszości na pewno byłyby na pierwszym miejscu, ten link jest bardzo ciekawy, 1980, w tych czasach rosyjskie i irlandzkie gangi oraz mafie były bardzo obecne w życiu USA, ale wydaje mi się, że w tych tabelach zmieszano gangi z mafią, wiem, że się powtarzam, ale to są całkiem dwie inne rzeczy, co do "popularności ich" to nikt nie przebije latynoskich. http://dziennikzwiazkowy.com/spoleczenstwo/gangi-made-in-chicago/ Białe gangi były sławne, szczególnie w latach 50, a Detroit jest miastem, gdzie jest strasznie dużo gangów, a wiadomo jak tam wygląda podział etniczny. Też nie mylmy skinheadow z gangami, bo w USA jest ich statycznie duzo.

torne

Nie mowiac juz o brutalnosci latynoskich gangow.

torne

W sumie to chciałbym cię przeprosić za to co napisałem, nie wiem jak mogłem tak sączyć jadem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones