PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7171}

Wybór broni

Le choix des armes
6,3 202
oceny
6,3 10 1 202
Wybór broni
powrót do forum filmu Wybór broni

Zaczynają się lata 80, Ives Montand wraz ze swoją Catherine Deneuve już na emeryturze, pojawia się młody twardziel Depardieu, (Gabinowi się zmarło, Delon przez całą tą dekadę będzie grał w filmach z "glina" i "człowiek" w tytule, a Belmondo częściej w komediach) pokazane zostają w końcu ciągnące się w nieskończoność blokowiska. Taki oto to film. W sam raz na 5/10. Ale później przyjdą lepsze.

Picu

Jakie np?

ocenił(a) film na 5
Moondog

Nie wiem, takie bardziej w klimacie lat 80... La Balance (Kapuś), Policja, Zawodowiec, Diva, Niepokonany, początki akcji Luca Bessona albo w starym klimacie Przesłuchanie w noc sylwestrową.

Picu

Hm trudno mi się wypowiadać o francuskim kinie kryminalnym z tego okresu, bo po prostu słabo je znam , ale Towarzysze broni bardzo przypadły mi do gustu. Przypominały mi nieco 'Nie dotykajcie łupu' z Jeanem Gabinem, a Ives Montand w roli gangstera pasował idealnie. Jak dla mnie - świetnie nakręcony i przemyślany film.

ocenił(a) film na 5
Moondog

Chodzi o to, że "Wybór broni" to zupełne podsumowanie tego okresu, zdaję się, że właśnie zapoczątkowanego przez "Nie tykać łupu" i stanowi nieoczekiwany pomost pomiędzy starym na nowszym kryminałem. Ale ten pomost jest nijaki (tylko średni) w porównaniu do okresu, który podsumowuje. Całe lata francuskiego kryminału 50-70 więc czekają na Ciebie.

PS "Towarzysze broni" Renoira to przedwojenne arcydzieło z Gabinem - przypadkiem wymieniłeś jedną z najlepszych filmowych rzeczy jakie dała Francja.

Picu

Tak, sam to zauważyłem :) Chociaż dla mnie nie ma większego nad Marcela Carne.

ocenił(a) film na 4
Picu

Rzeczywiście ten film jest nad wyraz niedookreślony. Tutaj symbolika starego kryminału dla mnie osobiście wiąże się z symboliką starych ludzi (twarz Yves Montanda, plus Catherine Deneuve już też nie taka bez skazy). We wcześniejszych filmach lat 70tych "bandzior" miał swój honor i kodeks. Francuskie kino bardzo silnie to podkreślało. Te złe charaktery mimo wszystko miały w sobie magnes, który przyciągał uwagę widza (najlepiej to ilustrują filmy Melville'a).
Depardieu to już ta nowa twarz (osobiście nie przepadam za nim) w nowym stylu gry. Narwany, frustrujący, mocno nieprzewidywalny. Dynamizuje fabułę ale ją też spłyca. Wydaje się, że jego postać przestępcy ma mniej głębi i jest mniej ciekawa niż te kreowane we wcześniejszych latach.

ocenił(a) film na 5
srick.pl

Z tego powodu przeglądnąłem teraz filmografię Depardieu (co jak co, ale dla mnie to aktor znakomity) i on nieszczególnie bawił się dalej w takie klimaty -był, jest o wiele bardziej wszechstronny. Symboliczną zmianę warty zauważyłem już w filmie "Dwaj ludzie z miasta", gdzie zresocjalizowany Delon poznaje nowy narybek Depardieu i odchodzi z lekkim niesmakiem - to jest dosłownie jedna scena z nim, bardzo fajnie zaakcentowane.
Jeżeli Ci się uda znaleźć to zobacz faktycznie "Policje" Pialata, myślę, że w tym konkretnym przypadku może zmienisz zdanie co do roli Depardieu, choć to w sumie bardzo mylący tytuł.

ocenił(a) film na 4
Picu

Przyznam, że podanych tu tytułów jeszcze nie miałem okazji obejrzeć. Fakt, o tym pierwszym już nieraz czytałem kilka pozytywów. Ale o tym drugim w ogóle nic nie słyszałem. Pewnie będę musiał kiedyś to nadrobić :))
Teraz rzadziej oglądam francuskie kino, ale doskonale pamiętam, że swego czasu w polskiej telewizji było ono dość mocno promowane. Różne cykle tematyczne z poszczególnymi artystami: min.: Claude Lelouch, Jean-Paul Belmondo, Pierre Richard, czy oczywiście cała masa filmów z De Funes'em. Poza tym wiele, wiele innych, okazjonalnych tytułów twórców nie mniej ważnych. Teraz trzeba tego szukać i dowiadywać się co jest dobre ale niestety już na własną rękę.

ocenił(a) film na 4
Picu

Co do Policjanta-Depardieu być może w tym przypadku skłonny byłbym bić mu brawo. W ogóle ciekawy film. Ale jeśli chodzi o "Dwóch ludzi", to niestety nie znalazłem w tym filmie nic pozytywnego. Niemniej skorzystałem z polecenia i wielkie dzięki :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones