PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=706018}
6,9 10 627
ocen
6,9 10 1 10627
3,6 8
ocen krytyków
Wyklęty
powrót do forum filmu Wyklęty

czy zrobiony na zlecenie polityczne jak taki Smoleńsk?

ocenił(a) film na 7
yeticzek

Dla normalnych - normalny, dla lewaków pewnie nie normalny.

Starrlight

aha, czyli badziew zgodny z obecną wizją historii rządu

ocenił(a) film na 7
yeticzek

Skoro uważasz bohaterstwo żołnierzy wyklętych za badziew to ja nie mam o czym z tobą dyskutować.

Starrlight

aleś patosem poleciał, żebyś się nie rozpłakał tu jeszcze...
gdzie napisałem, że nie uważam tzw. "żołnierzy wyklętych" za bohaterów?
jak to będzie coś w stylu Historii Roja i będą co 5 minut krzyczeć: niech żyje Polska, to to będzie parodia a nie poważny film o AKowcach

ocenił(a) film na 7
yeticzek

Jestem kobietą ;)
Tylko wywnioskowałam to po twoich wypowiedziach sam uzyłes m.in słowa badziew a jedyne co pewnie widziałeś to zwiastun, ja również i jakoś nie kojarze zeby co chwile padało "niech żyje Polska" co wiecej powołujesz sie i przyrównujesz do Historii Roja a ogladales chociaz czy tez tylko zwiastun?
Tak sie sklada ze czytałam juz recenzje Wyklętego i były bardzo pozytywne, i nie pisz ze pewnie prawicowych dziennikarzy bo akurat nie..

Starrlight

po jeden. -stwierdziłem, że badziew jak poszło coś o lewakach
po dwa. -liczyłem naiwnie na odpowiedź od normalnego człowieka a nie lewaka,
prawicowca czy co tam teraz jeszcze jest ;)
po trzy. -wszystkie moje wpisy dotyczą charakteru filmu! a nie tego o czym/kim jest

yeticzek

Film nie ma dotacji publicznych, więc nie ma nic wspólnego z rządem, choć nie wiem co to ma do rzeczy, a film został zrealizowany przez zbiórki społeczne.

ocenił(a) film na 8
yeticzek

ej ty ..
"od normalnego człowieka a nie lewaka,
prawicowca czy co tam teraz jeszcze jest "
kto dał Ci prawo określac kto jest normalny ? hehe i czym jest normalność ?
włącz tv i obejrzyj powtórkę skoków narciarskich ...

zdeniu84

a niby gdzie określam kto jest normalny a kto nie, że tak psze pana zapytam?

użytkownik usunięty
yeticzek

Owszem stwierdzając od normalnego człowieka a nie lewaka uważasz,że człowiek o poglądach lewicowych jest gorszy czyli nienormalny czyli głupszy to proste stwierdzenie jak budowa cepa,bo ma inne poglądy od twoich uważasz,że jest od Ciebie gorszy to czysta głupota i partie polityczne takimi jak ty zbierają głosy zarówno lewicowe i prawicowe wpająjąc podział Polaków na lepszych i gorszych i dzieląc Polaków na strony PO, Pis,lewica.Mamy jeden naród,jedną wiarę i jesteśmy wszyscy wspólnotą mówiącą jednym językiem.Zarówno ateiści,katolicy jak i ludzie innej wiary i narodowości żyjący i mieszkający w Polsce mają takie samo prawo do życia i wierzenia w co uważają za słuszne i nikt nie ma prawa narzucać im swojej woli zaczynając od kościoła kończąc na partiach politycznych i normalnych ludziach.

użytkownik usunięty

Ten post kierowany do osoby Starrlight

Starrlight

Owi 'żołnierze' w większości to zwykli bandyci, którzy korzystali z okazji, że w państwie panuje chaos powojenny. A czy tym państwem byłaby III RP, czy PRL, nie miało dla nich znaczenia. Teraz się ich gloryfikuje, ale dla współczesnych im zwykłym Polakom, kojarzyli się z pewnością zdecydowanie inaczej.

ocenił(a) film na 7
truegod

Owszem byli bandyci ale byli też bohaterowie prawdziwi. Nie wolno wrzucać wszystkich do jednego worka. Równie dobrze wszyscy Niemcy to naziści a wszyscy Rosjanie to komuniści

klosek19

Masz rację, byli wśród nich prawdziwi patrioci, ale byli również bandyci. Obecnie się ich zrównuje, a to nie prowadzi do niczego dobrego.

truegod

Kto konkretnie był bandytą?

euremail

W dobie interentu można wszystko sprawdzić;). Tych złych niestety były setki, dużej częsci zbrodni pewnie nie poznaliśmy, a co za tym idzie i sprawców. Wymienię jednak tych najbardziej znanych zbrodniarzy z AK: Wiktor Syty "Lis", Leonard Zub- Zdanowicz ( tu mamy przykład uznawania za bohatera człowieka, którego oddział rozstrzelał swoich rodaków, niewinnych chłopców, Żydów i nikt dokładnie nie wie kogo jeszcze!- a dostał on najwyższe odznaczenia państwowe!), Mieczysław Pazderski "Szary" i wielu, wielu innych..znajdziesz ich w interencie- wystarczy wpisać zbrodnie żołnierzy wyklętych. Informacje o ich zbrodniach powszechnie na oficjalnych stronach związanych z historią Polski.

TomasT

Najpierw piszesz setki, po czym podajesz trzy nazwiska, z czego o pierwszym google wyrzuca dwa linki, oba z pojedyńczymi zdaniami na temat człowieka. Drugi, to niepotwierdzona nigdzie relacja ze strony jawnie nienawidzącej Wykletych, trzeci - zbrodnia osądzona. Jednak biorąc pod uwagę, że w oddziale byli ludzie, którym na Wołyniu wymordowano całe rodziny, to głównym błędem było zlecenie takiemu oddziałowi zlikwidowania tych 30 komuchów. przerodziło się zapewne w jawna rzeź.

Inna sprawa, to fakt, ile z takich zbrodni przypisano wyklętym. Dziadek był sołtysem w okręgu Ognia. Ilu zwykłych bandytów grabiło wioski a nie miało nic wspólnego z partyzantami, ale przedstawiali się jako "ludzie od Ognia" to tylko jeden Bóg wie - tak opowiadał.

wiejskiorganista

I właśnie o wielu takich 'wyklętych' tu mowa. A pisał o setkach, bo ilu ludzi wówczas żyło w Polsce, a o ilu coś wiadomo? Nie każdy zapisuje się w historii, większość to jednak anonimowi zarówno bohaterzy, jak i łotrzy.

wiejskiorganista

"Drugi" ze swoim oddziałem miał kilka potwierdzonych zbrodni. Nie mówimy o jednej zbrodni, ale kilku. Poczytaj dokładnie na ten temat;). To wiedza, która normalnie pojawia się np podczasów studiów z historii. Wymieniłem kilku, bo trudno byłoby mi wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, taki post pisałbym kilka h. Trzeba pamiętać o tym, że w każdym oddziale było kilkunastu- kilkudziesięciu ludzi i często wszyscy oni uczestniczyli w zbrodniach. Także łatwiej mi bylo podać nazwiska dowódców znanych oddziałów.
Co do tych bandytów podających się za wyklętych, to należy sobie zdać sprawę, że to też nie byli przypadkowi ludzie, ale osoby, którym ktoś dał broń, wyszkolił..To też jest część historii wyklętych i nie należy o tym zapominać. Gdyby wyklęci nie podjęli zbrojnej walki z komunistami, to tacy byli żołnierze- bandyci nie mieliby takich możliwości grabienia. Mimo wszystko ja pisałem o wyklętych pełną gębą, którzy uznawali się za patriotów, a mimo to dokonywali wielu zbrodni. Ta sprawa jest bardzo delikatna i nawet wymieniony przez Ciebie Ogień ma nie do końca czyste ręce. Bo o ile niektóre zbrodnie rzeczywiście trudno w 100% przypisać oddziałowi Kurasia, to te gdzie pojawia się osobiście Ogień i jego zaufani ludzie są nie do podważenia. No a takich relacji jest dużo..

TomasT

Paru, kilkunastu "zolnierzy wykletych" bylo bandytami, ale lewica i tak powie, ze wszyscy to bandyci i ZSRR nas wyzwolil itd...

Pawlovsky

Setki było bandytami. To niestety fakty historyczne. Nie można o tym zapominać, umniejszać lub fałszować. Poczytaj o tym, to nie są jakieś wymysły odrzucane przez historyków, ale podkreślę to jeszcze raz fakty. Nie mam zamiaru twierdzić, że wśród wyklętych nie było bohaterów, bo podkreślam to jeszcze raz na pewno byli. Jednak liczba zbrodni wojennych obciążających sumienia wyklętych jest tak duża, że mówienie o ich działaniach jedynie jako bohaterskich jest fałszowaniem historii.
Twierdzenie, że kilku, kilkunastu wyklętych było bandytami jest takim samym fałszowaniem historii, jak mówienie o tym, że ZSRR przyniósł nam pełną wolność.
Jednak nie można zapominać, że bez Armii Czerwonej alianci przegraliby tą wojnę. No i nie można też zapominać, że nasi kaolicjanci z USA i Wlk Brytanii pięknie sprzedali Polskę w Jałcie. Historia jak widzisz nigdy nie jest czarno-biała..
Na i nie wiem co ma lewica do faktów historycznych? Ja nie mam przekonań lewicowych, ale prawicowe. Przecież nawet Paweł Kukiz mówił, że nie powinniśmy zapominać o ofiarach zbrodni wyklętych.

TomasT

"jak mówienie o tym, że ZSRR przyniósł nam pełną wolność." ZADNEJ wolnosci nam nie przyniesli, po prostu chcieli nas okupowac, a ich propaganda wmawia, ze nas wyzwolili, no dobra, setki bylo bandytami, ale tysiace bylo patriotami, ale tez nie mozna mowic ze ktos byl bandyta, bo okradal ludzi z zywnosci, oni tez cos musieli jesc, a jak ludziom nie brakowalo jedzenia, co w tych czasach bylo wyjatkiem, to czemu mieliby nie podzielic sie z ludzmi walczacymi z okupantem? ZSRR tez wmawialo, ze ktos kto ratowal Polske, zabijal dzieci, oni nie odstawali propaganda od III Rzeszy w czasie wojny, czy po niej, tak samo jak weszli 17 wrzesnia i mowili, ze to dlatego by ratowac Bialoruska i Ukrainska ludnosc przez polskim jarzmem. Jak juz pisalem, wielu wycieralo sobie gebe patriotyzmem, ze sa zolnierzami, by krasc.

Pawlovsky

No nie mogę się z wieloma rzeczami zgodzić. Po pierwsze Armia Czerwona współuczestniczyła w wyzwoleniu Polski spod jarzma nazistowskiego. Potem nie mieliśmy pełnej autonomii, ale nie można powiedzieć, że nie mieliśmy żadnej wolności. Komunizm w Polsce, to nie był ten sam komunizm co w innych państwach bloku wschodniego, jednak posiadaliśmy dużą swobodę w swoich decyzjach , zwłaszcza po śmierci Stalina, a następnie Bieruta.
Co do dzielenie się jedzeniem, to nie masz pojęcia o czym piszesz..Ja znam historie z grabieży przez tzw wyklętych od świadków takich zdarzeń. Podam Ci przykład: przychodziła Armia Czerwona, dzieliła się z niedożywionymi mieszkańcami wsi, potem żołnierze Armii Czerwonej szli dalej i wtedy pojawiali się wyklęci..Wiesz po co? Żeby grabić i gwałcić. Nie dziw się więc, że jakby nie brać byłego okupanta Armię Czerwoną starsi mieszkańcy wsi często lepiej wspominają niż wyklętych. Znowu podkreślę, że oczywiście duża część wyklętych to byli patrioci i bohaterowie, jednak wśród nich byli też mordercy i pospolici bandyci. Natomiast wieś w dużej części było prosowiecka. Wsi lepiej żyło się po wojnie niż przed wojną. Armia Czerwona często lepiej traktowała mieszkańców wsi, niż wyklęci, którzy żadali jedzenia, ubrań, niczym okupant niemiecki. Co do zbrodni wyklętych kilka podałem, resztę sobie możesz wyszukać w internecie. Dobrze, że chociać już mi przyznałeś rację, że tych bandytów były setki..Po prostu należy pamiętać i o ciemnych kartach naszej historii- to wszystko.

TomasT

Armia radziecka, gdy wchodziła do miast, wiosek to gwałciła, rabowała i mordowała. Zabijanie żołnierzy AK, katowanie takich bohaterów jak Pilecki, czy Inka. Armia czerwona dzieliła się jedzeniem? Powiedz to Polakom, których zsyłano na Syberię i pod pretekstem głodu żołnierzy, wszystko grabili. Dużo starszych osób wspomina lepiej Armie radziecką, bo ilu było kapusiami? Babcia mi mówiła, że gdy weszli do wioski to ukradli jej konia, łyżki i nawet dopuszczali się gwałtów. Wielu ludzi powie ci, że woleli okupację nazistów, bo jak się siedziało cicho to nic nie robili. Stali po drugiej stronie Wisły, a teraz mówią, że nam pomagali, chyba jak sabotowali marne darowizny od Amerykanów i Anglików.

Pawlovsky

Ale ja się z tym wszystkim zgadzam i nie podważam. Widzisz tylko mówimy o dwóch wejściach Armii Czerwonej, we wrześniu i potem gdy wypierali Niemców. Trzeba o tym pamiętać i to odróżniać.
Armia Czerwona była okrutna, nie ludzka i chyba tego sobie nie musimy udowadniać bo ja się jedynie z Tobą będę zgadzał. Chciałem tylko pokazać, jak widzą wyklętych niektórzy ludzie np w perspektywie Armii Czerwonej. Musimy tutaj jednak pamiętać, że bez Armii Czerwonej nie wygralibyśmy z nazistami.
Nie pisz mi prosze dyrdymał, że jak się siedziało cicho to NIemcy nic nie robili. Urodziłem się tylko dlatego bo jakimś cudem moich przodków sąsiad Niemiec wyciągnął znad grobu. Nazistowcy żołnierze rozstrzelali całą wieś i jedynie kilku ludzi się uratowało. Do tego Niemcy zabierali całą żywnośc, zwierzęta, wszystko..
Nie chcę także porównywać kto był okrutniejszy, Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, czy wyklęci. Chcę Ci pokazać, że to ludzie tworzyli wojnę i w zależności na jakich ludzi się trafiało, takimi potem postrzegało się ich pobratyńców. W niektórych rejonach wyklęci bardziej dokuczyli miejscowej ludności niż Armia Czerwona i naziści, mówi Ci to coś?
Poza tym ja wskazuję na fakty historyczne, na fakty, więc o co Ci chodzi w Twojej dyskusji? Nie obrażam bohateró, którzy byli wśród wyklętych, ba ja uważam, ze trzeba oddawać im chwałę. Twierdzę jednak i tego twierdzenia będę bronił, że o ofiarach wyklętych także nie można zapominać! Jak się będzie czuł człowiek, któego rodzinę zabili wyklęci, a teraz mówi się tylko i wyłącznie o ich bohaterstwie? Trzeba mówić, też o złych rzeczach, bo tych było także mnóśtwo. Nie chcę po prostu fałszowania historii.

TomasT

Armia czerwona pomagała bo miała na względzie propagandę, oni chłopi, dobrzy, a polska szlachta zła. Niemy zabijali całe wsie, szczególnie jak się pomagało żołnierzom AK, abo ukrywało się Żydów, bo chcieli, wpoić Polakom, że nie opłaca się ukrywać Żydów, bo całe wsie za to odpowiedzą i to działało i to jest przykład, że ludzie są źli z natury. Mnie po prostu denerwuję to, jak parę osób piszę, tu, że to byli zwykli zbrodniarze, jak w telewizji się ich obraża itd, ja cię szanuję i szanuję to co piszesz oraz się z tym zgadzam w 100% Cieszę się, że twoja rodzina przeżyła, tylko nienawidzę, jak się mówi, że ZSRR pomogło Polsce, gdyby nie wbili nam noża w plecy, to Polska by się znaczniej dłużej broniła, wszystko poszło by na północ i zachód polski, a tu jeszcze musieliśmy walczyć z Ukraińcami, ZSRR, Białorusinami w mniejszym stopniu oraz z Litwinami, nawet Słowacja nas zaatakowała.

Pawlovsky

To nie wiem dlaczego napisałeś do mnie z wyrzutem;). Ja nie pisałem, że wyklęci to zbrodniarze, ale że znaczna ich część nimi była i nie można o tym zapominać, z szacunku do ich ofiar. Jestem za tym aby czcić pamięć dobrych wyklętych i ich bohaterstwo, ale bez pomijania pamięci o ofiarach zbrodni tych złych. Ja po prostu nie lubię jak historię się intepretuje i pokazuje w sposób skrajny. Historia nie jest czarno-biała, ale składa się z wielu barw.
Z ZSRR to też nie jest tak prosto, że przez nich przegraliśmy kampanię wrześniową. Przegraliśmy ją przez złe decyzje dowódców oraz taktykę odnoszącą się do naiwnego oczekiwania na pomoc zachodu (coś jak teraz Ukraina). Najlepsze jest to, że w tej chwili nasz taktyka obronna nie uległa ani trochę zmianie..nadal mamy się bronić i czekać na pomoc zachodu..ZSRR właśnie dobrze napisałeś wbiło nam jedynie nóż w plecy, ostatecznie pieczętując naszą klęskę. Natomiast zachód nie tylko wbił nam nóż w plecy, ale jeszcze pokazał pośladki..Nie dość, że zostawiono nas na pożarcie nazistom i komunistom, to potem jeszcze sprzedano Rosjanom w Jałcie..
No a mówienie, że ZSRR pomogło wygrać Polsce wojnę to rzeczywiście nadużycie. Rosjanie pomogli wygrać wojnę aliantom, ale nie za darmo..(tutaj znowu wracamy do Jałty i sprzedaży dużej cześci Europy ZSRR).
Także nie ma dobrego zachodu i złego wschodu. To nie tak wygląda, każdy po prostu broni własnych interesów. Z wyklętymi jest podobnie- ich cel był szlachetny, ale sposób dążenia do osiągnięcia tego celu już dyskusyjny. Podjęta wlaka zbrojna po pierwsze nie miała sensu, była z góry skazana na porażkę, a po drugie przyciągnęła ciemnych typów, którym często już wcześniej należał się stryczek. Ci bandyci są niestety częścią historią wyklętych. Jednak ja nie będę oceniał tego czy wyklęci dobrze czy źle zrobili walcząc zbrojnie z komunistami. Nie jestem od oceniania, uważam jedynie, że nie można zabraniać o tym dyskutować, tak samo jak i sensie powstania warszawskiego. Chcę jedynie aby pamiętano zarówno o bahotarstwie wyklętych, jak i o zbrodniach ich bandyckiej częsci, z szacunku do ofiar.

TomasT

Jeżeli uważasz, że na ciebie wyskoczyłem, to przepraszam, nie chciałem:) Wiesz ja się też z tym komunizmem zagalopowałem, jedno jest pewne za komuny, przynajmniej wszystko było państwowe, bo polskie to może za dużo powiedziane, a teraz? Dla zysku sprzedają kopalnie, stocznie, nawet sport i piwa... Kapitalizm piękny... Kiedyś uważałem, że młodzież za komuny była "lepsza" przez właśnie komunę i propagandę mimo wszystko, ale takie były czasy, młodzież i dorośli byli bardziej poukładani i to nie tylko w krajach, gdzie była komuna, choć mam słabość do aut i filmów za PRL'u mimo wszystko nie było tylu przestępstw itd, wiesz o co mi chodzi?:) Znów zszedłem z tematu, ale taki niestety już jestem. Zachód tam samo nas zdradził jak ZSRR, szkoda pisać o tym co zrobili Anglicy. Jeśli chodzi też o wyklętych, to psychika siada na wojnie, może to też miało wpływ na to, co niektórzy wyprawiali. Niestety też nie mam jakiejś wielkiej wiedzy na temat II wojny światowej, bo to jest straszny okres dla naszej ojczyzny i za każdym razem przemawia przeze mnie złość jak wgłębiam się w historię, pozdrawiam kolegę, fajnie z kimś popisać kto ma większą wiedzę i nie obraża ludzi, jak niektórzy tutaj:)

Pawlovsky

NIe uważam, że mam dużą wiedzę, ale interesuję się historią, zwłaszcza historią Polski i poznając głębiej przede wszystkim drugą wojnę światową, zrozumiałem że nie ma możliwości jej przedstawienia w czarno- białych barwach (poza zdjęciami i filmami;) ). Niewielu ludzi można przedstawić jak złych lub dobrych i czcić ich jak ikony. Tym bardziej nie lubię jak tak poważną rzecz jak druga wojna światowa interpretuje się w polityczny sposób. Tutaj właśnie kłaniają się wyklęci i ich czczenie przez obecną władzę, z pominięciem ofiar tych bandyckich wyklętych. No i jasne, że wojna niszczyła psychikę, zmieniała ludzi, ale jednak nie wszyscy stawali się od razu bandytami. Polecam tutaj najnowszy film Mela Gibsona;).
Co do komunizmu to ja uważam, że to jeden z najgorszych systemów politycznych jakie wymyślił człowiek, ale tak samo jak Ty uważam, że nie wszystko co komunistyczne było złe. Tutaj też nie podoba mi się podejście obecnej władzy i oddzielenie grubą kreską wszystkiego przed 1989roku i traktowanie tego jako złe, a wtedy rządzących jako tylko i wyłącznie przestępców.
No i także jestem fanem motoryzacji z tamtych czasów;).

TomasT

Tak, jestem młody, a co do poglądów to też mam prawicowe, ale nie skrajnie i strasznie daleko mi do nacjonalizmu, jak zapewne tobie:) Wyjątkiem może być popieranie Marine Le Pen :) Też tak myślę, że nie wszystko co czerwone, było złe, za komuny podobało mi się parę rzeczy, oprócz filmów, motoryzacji, wychowania dzieci z jednej strony przez propagandę ZSRR i wierzenie bezgranicznie kościołowi, bo wiadomo religia była napiętnowana wówczas, szczególnie jak księża walczyli o Polskę, ale rodzice, szczególnie na wsi wpajali szacunek do kościoła, wręcz posłuszeństwo, a z drugiej strony poukładane dzieci, ale to nie o tym, podobało mi się jak już wspomniałem, że nie sprzedawano polski dla marnych groszy, dla własnej korzyści:)

Pawlovsky

No mnie też bardzo daleko do nacjonalizmu;). Chociaż Marine Le Pen nie popieram..jak wyjdzie jeszcze Francja z UE, to może nie być wesoło..Poza tym to lepiej wykształcona wizerunkowo wersja ojca, także nic ciekawego..Jedyny plus jest taki, że zrobiłaby porządek z islamem.
A no i właśnie też mi się podobają te wartości o których mówisz- rodzinne, patriotyczne, religijne. Co dziwne za czasów komunistycznej Polski te wartości były pilęgnowane i szanowane, a teraz liczy się tylko kasa, statystyki..To mi się bardzo nie podoba. Chciałbym ten starej katolicko-patriotycznej Polski, pilegnującej swoją odrębność , zwyczaje, historię..No i marzy mi się powrót polskiej motoryzacji..

TomasT

Wiesz, ja szanuję Marine Le Pen, ona chce by Francja znów była wielka, dlatego chce wyjść z Unii, która ingeruje nawet we Francję, chce powrotu Franka itd, Francuzi sami są sobie winni, mieli mnóstwo kolonii i nie chciało im się pracować, do dziś tak zostało. Front Narodowy to jedyna partia prawicowa, która ma jakieś szansy na zmiany, dlatego jest wyzywana od faszystowskich, nawet prawicowa partia Sarkoz'yego gdzieś odeszła w cień. Co do motoryzacji, to mam w planach kupić GAZ-21 Wołga 10-16 tysięcy, w tych granicach można kupić już cacko albo łade 2106/07 :)

Pawlovsky

Niektóre wypowiedzi Marine Le Pen trochę zbyt mocno zahaczają o hasła nazistowskie. To mi się nie podoba i bardzo ostrożnie do tego rodzaju prawicy podchodzę. No a wypowiedzi jej ojca momentami bronią nazizmu (stawał kilka razy za to przed sądem).
No i Francja bez UE nie jest w stanie być wielka. Francja to kolos na glinianych nogach i to dużo słabszych niż np te greckie. Zobacz jakie Francja ma zadłużenie, problemy z gospodarką, obciążenia podatkowe, bezrobocie i przestępczość. Gdy patrzy się na te dane, to wydaje się, że stoi za nimi jakiś duży kraj w Afryce, a tu niespodzianka- to nasza europejska Francja. Gdyby Francuzi wyszli z UE, to musiano by znieść socjal, zwiększyć iość godzin pracy, a na to Francuzi się nigdy nie zgodzą.
GAZ-21 Wołga to był kiedyś samochód..jak ktoś go miał to tak jak teraz najnowszą wersję BMW. Powiem Ci, że też mi się marzy;). Chociaż ja także z sentymentem podchodzę do naszego pierwszego w pełni polskiego samochodu po wojnie- Syrenki. Tylko tutaj troudno trafić model w dobrym stanie, w dobrej cenie, zwłaszcza modelu 102S.

TomasT

Nawet ojca oskarżyła o antysemityzm. Prawie wszystkie problemy Francji są spowodowane przez kolonie i ich nieróbstwo, myśleli, że jak naściągają ludzi z Afryki, by za nich pracowali, bo Francuzi nie będą sprzątać ulic, nawet dziś, to będą na nich pracować, a tu nagle w latach 90 obudzili się i kapnęli, że jest odwrotnie, ja rozumiem tolerancję, ale nie pseudo tolerancję, że przez wieki wyzysku czarnych, mamy im wszystko dawać, bo oskarżą nas o rasizm itd. Co do aut, to mnie jeszcze na żadne nie stać, powoli ciułam, część odłożone z pracy właśnie we Francji, gdzie nawet często jeżdżę do siostry na 3 tygodnie - miesiąc co pół roku, ale wydać tyle pieniędzy trochę boli, przynajmniej mnie :D Lubisz też stare amerykańskie wozy? No może oprócz krążowników szos :D Warszawa 210, co ty na to? Syrena 102S oj trudno ten klasyk znaleźć, coraz mniej starszych wozów na polskich drogach, szkoda, w ogóle to szkoda, że Polska motoryzacja się nie rozwinęła po 89, ale pewnie też wszystko sprzedali :)

Pawlovsky

No niestety z imigrantami się zgadzam, ale partii Marine Le Pen się boję. Jednak jeśli w tej chwili nie zrobimy porządku z imigrantami i jeśli nie zaczną respektować naszego prawa, to niedługo zaczną powstawać kalifaty. Pierwszy zapewne w Belgii (gdzie już jest silna partia o to walcząca), potem we Francji, Szwecji, Holandii, Niemczech i na koniec w Wlk Brytanii.
Z amerykańskich podobają mi się klasyczne muscle car, zwłaszcza camaro. No i nawet się zastanowiałem nad kupieniem takiego, ale także mi się szkoday kasy zrobiło. Z lat 80tych można fajnego camaro kupić już za 20-25 tys.
No a co do Warszawy 210 to chyba marzenie o niej jest nieosiągalne;). No ale rzeczywiście jako miłośnikowi amerykańskich wozów może Ci się podobać;). To masz zamiar szukać Forda Falcona?
A Syrenę 102S trudno jest znaleźć, jak się znajdzie to 50 tys plus i to za średni stan. Lubię właśnie tą wersję, bo jest bardzo mocna (jak na tamte czasy), ma moim zdaniem naprawdę fajny, klasyczny wygląd i posiada jeszcze te legendarne drzwi. Nastała na nie moda, a dodatkowo Syrenki są bardzo ekologiczne;)- ulegają naturalnemu rozkładowi;). Żałuję, bo mój ojciec już za mojego życia sprzedał Syrenkę w dobrym stanie..za grosze..

TomasT

Na takie wozy jak Falcon, czy wozy za 50 tysiecy, to mnie jeszcze dlugo nie bedzie stac, ku mojemu zdziwieniu dzis, w swoim miescie widzialem starego, bialego, zadbanego Garbusa i te charakteryczne mocne, zolte swiatla, mocno sie zdziwilem:D Dlaczego pytasz, czy mam zamiar szukac Forda Falcona?:D Wielu ludzi, sprzedawalo stare wozy, ale kto mogl pomyslec, ze wciagu 20-30 lat znikna z polskich drog i ze beda bardzo duzo warte, ahh muscle scar, Shelby mustang Gt 500, Ford Mustang - o ile nie mysle sie w nazwach i gatunkach:D O takich autach mozna pomarzyc Wiesz, w starych amerykanskich filmach, a dokladnie z lat 70, jest pelno taki aut, nie znam marki ani modelu, w kazdym filmie jest ich setki, wiesz moze o jakie samochody mi chodzi? Czesto w filmach Eastwooda sa, w sensie jak gral Brudnego Harrego, jeszcze kiedys widzialem w swoim miescie starego Playmoutha, ale nie znam niestety modelu :P

Pawlovsky

Pytałem o Forda Falcona bo to pierwowzór Warszawy 210;). Trochę żałuję, że ten samochód nie powstał- ciekawy projekt. I fajnie, że ktoś tu jeszcze lubi stare samochody;). I wiem o jakie samochody Ci chodzi;). Brudny Harry jeździł Fordem Galaxie 500;).

Pawlovsky

Daj spokój. Próbujesz coś tłumaczyć potomkom polskich socjalistów. Szkoda czasu. ;)

Ps. Tym nie mniej cieszę się człowieku, że istnieją jeszcze młodzi ludzie Twojego pokroju, którym Gwiazda Śmieci nie sformatowała mózgu. ;)

TomasT

Ewentualnie zbrodnie komuchów w latach 80, jak zabijali Górników, księży itd. Skazywanie ludzi na pokaz w aferze mięsnej.

Pawlovsky

Ale co to ma wspólnego z wyklętymi? Nikt tutaj, anitym bardziej ja nie podważa zbrodni komunistycznych. Tych jednak najwięcej było nie w latach 80tych, ale w latach 40tych i 50tych.

TomasT

Mi tylko chodzi, że komunizm w Polsce przyniósł tylko zbrodnie i okupację:)

Pawlovsky

No i to też fałsz. Komuznim nie przyniósł okupacji(sprawdź znaczenie słowa), ale częściowe ograniczenie swobody. W latach 40tych i 50tych komunizm był mocno represyjny w stosunku do swoich przeciwników, jednak potem nastąpiła w Polsce bardzo mocna odwilż w podejściu do wrogów systemu. Polska miała także z roku na rok coraz większą autonomię w swojej polityce. Byliśmy dośc specyficznym państwem, z dość dużą swobodą działania, na tle innych państw bloku wschodniego.
No i chyba młody jesteś, ale ja prawicowiec, wymienię Ci niezaprzeczalne osiągnięcia Polski w czasach komunizmu. Bo to był system zły, fatalny, ale jednak miał swoje zalety: przede wszystkim podniesiono poziom kształcenia w Polsce i uczyniono go ogólnodostępnym, co niemal w 100% wyeliminowało analfabetyzm, zwrównano klasy społeczne, zmniejszono do niemal zera głód i ubóstwo najbiedniejszych, a także zbudowano silny przemysł.
W Europie nie doszłoby do zrównania klas społecznych gdyby nie komunizm. Strach przed nim zmusił elity do podzielenia się swoimi przywilejami z najbiedniejszymi.
Reszta to już jednak same wady..Bo komunizm to niestety najbardziej fałszywy i zakłamany ustrój polityczny jaki pojawił się na świecie.

TomasT

Teraz na polsacie "Sportowcy wyklęci" i wyśmiewanie się z PIS'u i polski, Stuhr też obrażał żołnierzy wyklętych na rozdaniu Orłów, czy innej tam gali.

TomasT

Tak na koniec ci powiem, wracając do tego kabaretu, wiesz ja nie mam jakiejś obsesji, manii, ale np. Jest taki program na yt "Ucho Prezesa" Jak rzadzila poprzednia partia, to nie bylo takich programow, tylko kazdy najezdzal na Tuska, jak rzadzilo PO to sie smiali z nich, teraz smieja sie z PIS, ja wiem, ze to sa kabareciarze, ale jak dla mnie sa to tez choragiewki i to podchodzi pod pajacowanie, teraz w kabaretach smieja sie z tego "27:1" z PISU, bo wiedza, ze ludzie sa glupi i wszystko lykna, naszym krajem latwo manipulowac, kazdy patrzy ma minusy PIS, a nikt nie patrzy na plusy, ktorych jest wiecej, juz widze jak PO glosowaloby na przedstawiciela na przewodniczacego Unii jakby byl z PIS, jak oni robia wszystko by dopchac sie do koryta, a PIS az tak nie sabotowal ich, krzycza o demokracji, a kto ja lamal, jak wtargneli to siedziby gazety i sila chcieli nagrania, hipokryzcja, co? Przepraszam, ale musialem sie wygadac, bo na glupote polski nie moge patrzez, pozdrawiam. PS. Polacy chca sie tylko smiac, zawsze sie ktos znajdzie, przedtem Tusk teraz Kaczynski.

Pawlovsky

Wiesz to nie jest portal polityczny, ale ja też mam przekonania prawicowe. Mimo wszystko nie popieram ani PiS, ani PO. Mam też nadzieję, że w następnych wyborach żadna z tych partii nie wygra. Dlaczego? Bo obie partie są skrajne. Nie mają wypośrodkowania w swoich poglądach. Jedni są zbyt preuropejscy, drudzy zbyt narodowościowi. Podobnie jest z historią, każda z tych partii pisze własną wersję obalenia komuznimu, oczywiście uznając za bohaterów osoby sprzyjające partii. Nieawno była sprawa z Wałęsą..no na litość..są dokumenty współpracował, to nie tuszujmy tego, ale też nie zrównujmy z ziemią człowieka, który jest symbolem wolności w Europie. Podejdźmy do tego po prostu uczciwie, że każdy w młodym wieku popełniał błędy. Podobnie jest z wyklętymi, nie tuszujmy ich zbrodni, nei zapominajmy o ich ofiarach, ale też nie najeżdżajmy na nich jako jedynie zbrodniarzy. Ja jestem za tym aby pamiętać o bohaterstiwe żołnierzy wyklętych, ale z jednoczesnym podkreślaniem, że nie wszyscy wśród nich zasługują na wielbienie.
Co do kabaretów, to przecież ich zadanie śmiać się z polityków..;).

TomasT

Zakładam że przekłamane rewelacje które tu zamieszczasz, usłyszałeś od swojego oświeconego tatusia lub dziadziusia, którzy współpracując z czerwoną zarazą w pocie czoła budowali "wolną" Polskę. hihi ;)

Mrok

Jakie przekłamane rewelacje? Możesz powiedzieć o chociaż jednym kłamstwie jakim tu napisałem? No i oczywiście jesteś magiem i wiesz, że moja rodzina musiała być komunistami..Tylko pamiętaj, że czarownice i magowie czasami trafiają na stos..
No i zdziwię Cię może, ale pochodzę z rodziny o tradycjach prawicowych.

TomasT

Nie napisałeś nic nowego. Wielu współczesnych pluje dziś na ludzi z lasu i stara się ich przedstawiać jako zbrodniarzy. Jednocześnie te same osoby wskazują na chwalebne zasługi ZSRR w wyzwalaniu z okowów sanacji.

Co do Kampanii Wrześniowej, masz rację że jej wynik był w dużej mierze następstwem ślepej wiary w pomoc naszych "sojuszników". Nie zmienia to jednocześnie faktu, że przy praktycznie jednoczesnym ataku z obu stron, Polska ze swoimi możliwościami mogła co najwyżej pogwizdać.

Co do pochodzenia prawicowego powiem tak. Z dzisiejszą prawica przypomina Buddystę wierzącego w Allaha. ;)

Mrok

Pluje na ludzi z lasu? Gdzie ja pluję? Ja przedstawiam fakty historyczne i mówię o tym, że powinno się pamiętać też o ofiarach ich zbrodni. Nie powinno się tuszować historii i przedstawiać jej jako czarnej lub białej bo nie ma czegoś takiego. Historia ma wiele różnych barw i trzeba pamiętać o wszystkich.

TomasT

Fakty historyczne? ;)

Kilka osób z mojej rodziny zostało wywiezionych na Sybir, inni walczyli pod Monte Casino, jeszcze inni brali udział w Powstaniu Warszawskim, więc możesz mi wierzyć że trochę te sprawy znam z bezpośrednich relacji.

To było inne pokolenie. Ta prawda do naszej świadomości nie jest w stanie się dziś przebić. Kochali polska ziemię i za nią umierali. Takie uczucia są nam dziś całkowicie obce.

Mówisz że nie wszyscy byli tak szlachetni. Owszem, ale jaki do licha to był procent(!) i kim(!) byli Ci ludzie których tak ochoczo wrzucasz do jednego worka z cichociemnymi czy też ludźmi z AK?

Nie jesteśmy godni rozwiązać im rzemyka u sandała. W porównaniu z nimi jesteśmy stadem nieokrzesanych świń, które przez ponad ćwierć wieku patrzyły na 4 rozbiór Polski i poza gęganiem nie zrobiły nic.

Co do sowietów, to nie byli ludzie tylko bydło(!), które wyzwalało mordując, gwałcąc i szabrując, a później dopuszczało się zbrodni na opornych przez długie lata. W szeregach KGB, politruków różnej maści i oficerów wyższego stopnia roiło się od Żydów, o czym dziś nikt nie mówi.

Do 1989 roku ta swołocz niszczyła wszystko co polskie, bo te wartości zawsze były dla nich solą w oku. Natomiast po błogosławionej polskiej pierestrojce ich potomkowie przebrani w eleganckie garnitury w ramach tzw. demokracji rozkradli polską własność i zbudowali z niej prywatne imperia.

Tak wielkim skrócie wyglądają fakty historyczne przyjacielu, tylko że o nich ze współczesnych książek za wiele się nie dowiesz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones