PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34856}

Wyspa

Seom
7,0 1 945
ocen
7,0 10 1 1945
6,6 7
ocen krytyków
Wyspa
powrót do forum filmu Wyspa

Odmieńcy

ocenił(a) film na 10

Czwarty film Kim Ki-Duka jest chyba dziełem idealnie łączącym delikatność i symbolikę jego najsławniejszych dokonań, a zarazem brutalność, brud i patologię znaną z debiutów. I wyszło coś niezwykłego, jak ktoś już wspomniał- ohydny i piękny zarazem obraz.
Historia chorej miłości dwójki rozbitków życiowych- on stracił wszystko, mordując swoją żonę i jej kochanka, ona- nigdy nie miała niczego. Albo są razem i robią sobie krzywdę wzajemnie, albo osobno i wtedy krzywdzą sami siebie. To wszystko trudne do opisania, więc lepiej za mnie opowie to film. Dodam tylko że bardzo podobała mi się cisza która dominuje w "Wyspie" i dopełnia ją czasami muzyka. Kim opowiedział to wszystko bez słów, zostawiając tylko na naszym szlaku symbole-zagadki. Ryby symbolizują bohaterów, którzy kaleczą się na wzajem, ale potem pozwalają sobie żyć, wrzucają je z powrotem do rzeki, muszą pływać z bliznami. Pies jest dla mnie do dziś postacią nieodgadnioną. Mam za to hipotezę co do żółtego koloru domku, w Azji bowiem symbolem ochrony przed złem. Zło to cały świat, normalność, a nasi bohaterowie odgradzają się od niej i tworzą własny rodzaj "zepsutego dobra". Chcą tym dobrem się dzielić i odciąć od reszty. Może zagalopowałem się w interpretacji, niemniej film zmusza do myślenia i gwarantuję że stworzycie wiele własnych podczas seansu. Polecam.

ocenił(a) film na 10
Lucky_luke

Co do symboliki psa, może to trochę rozjaśni problem : "Psy obronne też cieszą sie popularnością mimo, że jeden może kosztować nawet 100 tys wonów. Pies obronny strzeże domu przed złodziejami, żyje w nim około 7 lat, a potem jest źródłem mięsa dla domowników." (za blogiem o Korei)
Jak więc widzimy pies w filmie nie jest elementem, tak jak podejrzewałeś, bez znaczenia symbolicznego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones