PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=173500}

Wyznania gejszy

Memoirs of a Geisha
7,6 188 741
ocen
7,6 10 1 188741
6,1 14
ocen krytyków
Wyznania gejszy
powrót do forum filmu Wyznania gejszy

"Żywe dzieło sztuki" - tak określa rolę gejszy Mamecha, ja zaś w ten sposób scharakteryzuję film. Wykonany z rozmachem, wyczuciem elegancji, w dość... kobiecy sposób, co współgra z jego tematyką. Tajemniczy, lecz lekki w przekazie, choć problematyka z nim związana nie jest tak prosta w rozumieniu - jest nastawiony na aktywność widza, prowadzi z nim rozmowę, intrygując, zachęcając do samodzielnych spostrzeżeń.
Zachwyca mnie jego aktualność. Nie chodzi tu o obecną modę na utożsamianie się z kulturami wschodu, lecz myśl, że jednym z problemów naszego- i poprzednich w gruncie rzeczy również- wieków jest to, że owszem, pożądamy piękna, chcemy się nim zachwycać, ponad wszystko zaś posiadać. Nie ma miejsca na miłość dla niego.
Aspektów które chciałam poruszyć jest naprawdę wiele, lecz większość, nim usiadłam do napisania tejże notki, wyparowała z mojej głowy. Z pewnością jednak nie zapomnę o nastrojowym klimacie filmu - można ulec wrażeniu, że ciasno owija się o widza, nadając pożądany kształt, lecz nie dusząc go, ani nie ośmielając. Jak gejsza. Magia kina!
Zastanawiające jest to, jak często o nim myślę, ile razy w ciągu dnia przewija się przez moją głowę. Wyjaśnia to również fakt, że dzień po obejrzeniu tej oskarowej prezentacji pobiegłam do biblioteki po książkę, na podstawie której film został zekranizowany (autorstwa A. Goldena, jak czytałam - wersja niezgodna z prawdą, przekłamana. Cóż, z pewnością podkolorowana, jednak już we wstępie jest napisane, że powstała z nagranych słów Mineko Iwasaki, które, by wykluczyć ewentualne błędy, zostały spisane przez najętą sekretarkę.).
"Wyznania gejszy" oceniłam na 8, głównie za fabułę i klimat - każdy szelest tkaniny jest przesiąknięty japońskimi formami zwyczajowymi, a muzyka... ach muzyka...
Zresztą, zobaczcie sami :)

Elencza

Wystarczy trochę poczytać na temat tego kim jest geisha, żeby wiedzieć, że film jest więcej niż "podkolorowany". Trudno oceniać, czy to P. Golden to sprawił, czy ma w tym swój udział P. Iwasaki. Żeby to ocenić trzeba by pewnie dotrzeć do oryginalnych nagrań, o których piszesz. Dlatego jeśli chodzi o zawartość merytoryczną (jakąś wiedzę na ten temat) warto film oglądać ze sporym przymrużeniem oka.
Muszę się natomiast zgodzić, że film ma ciekawy i ciągający klimat. I to jest duży, jeśli nie największy, plus filmu. I myślę, że tylko po to warto go oglądać :)

ocenił(a) film na 1
Elencza

A mnie film nie zachwycił, w przeciwieństwie do książki.

ocenił(a) film na 8
baba_yaga

Zwykle tak jest, że książka jest lepsza od filmu, a przynajmniej według moich osądów. Jednak w tym przypadku postawiłabym znak równości, choć pewnie jeszcze nie nasiąknęłam tak kulturą wschodnią, by dostrzec smaczki. Ale... co kto lubi ;)

ocenił(a) film na 1
Elencza

Właśnie smaczki :) Uczyłam się języka japońskiego wiele lat i zdecydowanie odrzucam film, jako marne popłuczyny po dobrej książce. Ani klimat, ani bohaterki (o zgrozo! zagrane przez CHINKI!) nie wzbudziły mojego zachwytu (brrr!). Jedynie Hatsumomo, Prezes i Pan Nobu zasługują na uznanie.

ocenił(a) film na 8
baba_yaga

Po książce przychodzi tylko zawiedzenie, ale trzeba się z tym liczyć , że żaden film nie dorówna książce. Nie można nic tak perfekcyjnie streścić i przedstawić tak jakbyśmy sobie mogli wyobrażać ale i tak mi się podobał liczę się z tym , że wielu ludzi nigdy nie przeczyta książki i ten film będzie dla nich przecudowny... bo nic innego nie będą znać.
Dobry film .

ocenił(a) film na 8
TrefnaPanna

Książkę przeczytałam i mimo to film uznaje za dobry (jeśli nie bardzo dobry). Znacznie się odcina od reszty komercyjnych filmów, które obecnie są produkowane . Nie siedzę w kulturze japońskiej i myślę, że należy się liczyć z tym, że nie każdy kto ogląda film jest zapaleńcem orientu :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones