PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=101418}

Wyzwolenie

Osvobozhdenie
7,2 983
oceny
7,2 10 1 983
Wyzwolenie
powrót do forum filmu Wyzwolenie

Tak niesamowitej produkcji już dawno nie widziałem :) Z takim przegięciem historii się jeszcze nie spotkałem. Film dostał też w Polsce wysokie noty chyba za "dobre" ukazanie Polaków :) A tymczasem o powstaniu warszawskim nic, jedynym podziemiem jest GL-AL, Niemcy to banda kretynów i tchórzy (ciekawe wobec tego jak zajęzli w parę lat prawie całą Europę?) którzy torturują małpki w ZOO (tak było w filmie!), Marszałka Watutina śmiertelnie ranią Niemcy, których na Wołyniu wtedy nie było (Watutin wpadł w zasadzkę żołnierzy z UPA), Hitlera i jego otoczenie sparodiowano jak w kabarecie (co nawet nie jest śmieszne, ale żałosne). Mimo to dałem filmowi 6 na 10. Niezłe jak na 1970 rok efekty specjalne i niespotykany nawet dziś rozmach.

użytkownik usunięty
ludzikw

Chciałbym się skupić na "warszawskich" wątkach tego serialu:
1. czarno-biała scena łapanki na warszawskim Starym Mieście kuriozalna, zarówno ze względu na widoczny w tle tłum przyglądających się jej kręceniu gapiów stojących równymi rzędami w górze i prawym boku ekranu, w tym mężczyznę, który swobodnym krokiem przechadza się za dorożką i dorożkarzem "próbującym uciec" przed łapanką, jak i scenę egzekucji, kiedy z luf karabinów żołnierzy niemieckich nie wydobywa się żaden błysk, a strzelanie mają imitować gwałtowne ruchy rękami wykonywane przez strzelających, którzy strzelają tak jakby chcieli strzelać rozstrzeliwanym w nogi. Poza tym nie słyszałem, by w Warszawie podczas okupacji Niemcy przeprowadzali łapanki połaczone z natychmiastową egzekucją, ale może rzeczywiście tak było.
2. rozmowa w stajni na Służewcu pomiędzy GL-owcami, w której słowa "unikajcie "Cafe Clubu" i dworca" wypowiedziane po polsku, na które nałożony był głos rosyjskiego lektora przetłumaczono w polskiej wersji językowej wydania DVD w napisach jako "unikajcie kawiarni, klubu i dworca"
3. scena zajęcia przez Rosjan i żołnierzy I Armii WP Warszawy w styczniu 1945 r. - nie wiem, czy scenę przejścia wojsk przez Wisłę rzeczywiście kręcono w Warszawie, w każdym razie budynki w jej lewobrzeżnej części znajdujące się przy rzece, których nie przysłania czarny dym, są w bardzo dobrym stanie.
4. w końcowych sekwencjach ostatniej części filmu mamy kilkunastosekundową panoramę centrum Warszawy A.D. 1970 w kolorze - pokazana jest, m.in. Ściana Wschodnia i w części miejsce, gdzie kilka lat później stanął hotel "Forum". Myślę, że z racji na to, że obraz jest kolorowy, a taśma kolorowa w owym czasie w Polsce była rzadko używana przy kręceniu różnego rodzaju materiałów filmowych, jest to obraz unikatowy.

ocenił(a) film na 6

Mnie właśnie te motywy z Powstaniem Warszawskim i idealizowaniem GL-AL wkurzyły. Ale takie czasy i taki producent (Mosfilm czasu ZSRR). Dobrze przynajmniej, że Polaków pokazano, bo bałem się, że Sowieci sami dojdą do Berlina ;)

ocenił(a) film na 9
ludzikw

ale powstanie warszawskie nie było wydarzeniem istotnym dla przebiegu wojny więc nie ma o czym mówić. Partyzantka w polsce tez była słąba to też nie dziwota ze zwiazek radziecki pokazał tylko te partyzantke która była ich no i ostatecznie wygrała.

ludzikw

A co może mieli jeszcze bandy UPA heroizować? Poleć jeszcze jakąś stronkę nazistów, jak to masz w zwyczaju.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones