PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=109907}

Zło

Ondskan
7,7 51 038
ocen
7,7 10 1 51038
6,9 10
ocen krytyków
Zło
powrót do forum filmu Zło

Buntownik z powodem

ocenił(a) film na 7

Co może zrobić osoba bita i poniżana? Odreagowywać. Jak? Poprzez bicie i poniżanie innych, słabszych od siebie. W ten sposób osoby słabe odbijają sobie na innych swoje kompleksy. Straszne, jeśli takie rzeczy dzieją się zaciszu domowego ogniska. Jeszcze gorzej, kiedy staje się to częścią systemu.
Młody Erik jest na najlepszej drodze do życiowego rynsztoku. Poniżany przez ojczyma, bity za byle co, przepełniony jest agresją. Kiedy daje jej ujść, nikt nie jest bezpieczny. Ostatnią deską ratunku jest dla niego prywatna szkoła z internatem. Początkowo wszystko układa się dobrze, lecz już wkrótce okaże się, że Erik wcale nie uciekł od szykan psychicznych i fizycznych. Oto w szkole panuje usankcjonowane prawo silnej pięści, gdzie starsi mają silną pięść, a młodsi mają pełno celów na ciele, gdzie ta pięść może wylądować. Erik nie zamierza grać w tę grę, nie zamierza być uległy, dawać się poniżać. Jednak dzięki przyjaźni z niezwykle rozgarnięty acz fizycznie odstającym od reszty Pierrem oraz pierwszej prawdziwej miłości Erikowi udaje się poskromić swoje agresywne instynkty. Jednak przyjdzie mu za to zapłacić bardzo wysoką cenę.
"Zło" to połączenie klasycznych filmów o chłopcach z internatu jak "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" czy "Inny kraj" z "Buntownikiem bez powodu", do którego film odwołuje się nie tylko w dialogach ale w całej estetyce obrazu i kompozycji narracji. Reżyserowi udało się bardzo dobrze pokazać mechanizm samonakręcania agresji, koło obłędu, z którego wyjść jest bardzo trudno. Zaskakująco dobrze poradził sobie z główną rolą filmowy debiutant Andreas Wilson. W Szwecji zapewne czeka go całkiem niezła kariera filmowa, w czym na pewno nie zaszkodzi mu jego uroda (po seansie można było usłyszeć nie jeden głos zachwytu).
Sam film jednak wydał mi się jakiś niepełny. Mimo wszystkich tragedii w jakie "Zło" obfituje, film okazał się nadzwyczaj pogodny... chyba trochę za bardzo. Przez to jakby stracił na wiarygodności.

ocenił(a) film na 6
torne

Zgadzam się z przedmówcą. Film nie miał być tylko kolejną opowiastką o młodzieży zamieszkałej w szkolnych internatach. Ale chyba nie wiele więcej z niego wynika. Niestety film jest zbyt płytki aby być dobrym obrazem samonakręcającej się agresji. Jest to raczej obraz dręczenia szkolnych „kotów” przez starszych kolegów. Film wydaje się miejscami nie dopowiedziany. Tak jakby powieść, która była podstawą do adaptacji poddano nadmiernym skrótom. Generalnie świetna rola młodego wykonawcy głównej roli. Udany film, który może się podobać. Niestety reżyser – Mikael Hafström postanowił zdyskontować swoją popularność i niezłe dokonania nakręcając słabiutki horror „Duch topielca”, którego akcja też dzieje się w szkole.

ocenił(a) film na 9
Grover_3

Film mi sie podobał.Najbardziej sie wkurwialem na Silverhielm :D mialem chęc mu zajebac tak jak głowny bohater Erik :) ogolnie dobry !

użytkownik usunięty
torne

a ja sie z Wami nie zgodze......
mnie uderzyła siła Erika, który powiedział nie i przerwał krąg przemocy
wartość sama w sobie niebywała
i wystarczająco czytelna bez zbędnych fajerwerków i dużych liter na końcu....

torne

Ja też się nie zgadzam. Happy end (nie do końca...w koncu z Marją mu nie wyszło) był tu akurat zaskoczeniem - ja przynajmniej przez cały spodziewałam sie, ze Erik zaraz zginie albo zdarzy się cos strasznego. W końcu nie tak trudno pokonac chyba kilku (nieomal) rówieśników - zwłaszcza, ze wielu uczniów było im przeciwnym.
Że pogodny? Nie powiedziałabym... Pierre sobie nie poradził. Większość z nas by sobie nie poradziła. To, że Erik wygrał, było skutkiem jego siły charakteru. Mało kto wytrzymałby takie bagno. I to jest smutna rzeczywistość.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones