PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31714}

Z zimną krwią

In Cold Blood
7,8 2 979
ocen
7,8 10 1 2979
8,0 5
ocen krytyków
Z zimną krwią
powrót do forum filmu Z zimną krwią

Zaczynając od d... strony, film jest arcydziełem montażu. To, jak się poskleja ten film, było planowane prawdopodobnie równolegle ze scenariuszem, bo energia większości scen zawiera się właśnie w montażu. Opening, w którym jeden z morderców gdzieś dzwoni - w następnym ujęciu widzimy już kobietę odbierającą telefon, ale nie od tego mordercy. Następnie jest zaskakująco wciągający miks kilku różnych kwestii wypowiedzianych do telefonu przez różnych ludzi w tym samym czasie. Potem jest między innymi scena w hotelu ustępująca sami zobaczycie czemu, a także proces w którym oskarżyciel nawija przez 5 minut a po wszystkim widzimy... pustą salę.

Jest budowanie napięcia do sceny w której przyszli mordercy przyjadą do rodziny i ją wyrżną. Wszyscy wiemy, że do tego dojdzie, widzimy rodzinę prowadzącą swoje życie w miasteczku i przygotowujących się do snu równolegle z przyjeżdżającymi złodziejami. Wiemy, że ich potem skażą na śmierć. Ale... Nie widzimy tego. Film nagle się urywa by przejść ponad sceną zbrodni do dnia następnego - genialne!

Jest to opowieść o wszystkim po trochu - psychice zbrodniarzy, karze śmierci, zbrodni samej w sobie. "Jesteśmy żywym dowodem na to, że zbrodnia popłaca" - mówi jeden z nich (zabili 4 osoby dla 40 dolarów, myśląc że zdobędą więcej). Gdy już siedzą w więzieniu, słyszymy "Zabawne jest to, że tylko jedna osoba stąd jest przeciwko karze śmierci".

Sama końcówka, te ostatnie 20 minut, to dla mnie najlepsza część. Przesłuchiwanie trochę nierealistyczne i pośpieszone jak dla mnie, wcześniejsze jeżdżenie po kraju i śledztwo stojące w miejscu - nie było zbyt ekscytujące. Jednak ta ostatnia część - tutaj już udało się temat wykorzystać najpełniej, ze sceną egzekucji i napisem "In Cold Blood" pojawiającym się znikąd.

"Zielona mila"... Jest na drugim miejscu. O.


7/10.
Monolog z końcówki. Wyłączcie dźwięk jak się boicie spoilerów i zobaczcie, jak to wygląda...
http://www.youtube.com/watch?v=IVDxfDNq2VU

_Garret_Reza_

i co, przeczytałeś w końcu? Ja w liceum miałam dobrą polonistkę, która podrzucała mi te ważne książki, więc i tę pochłonęłam wtedy - z zapartym tchem. W ogóle to uwielbiam styl pisania Trumana, jego wrażliwość, ukryty dowcip. Teraz jestem w trakcie czytania zbioru esejów Trumana "Portrety i obserwacje". Jestem zachwycona! Znajdują się tam takie perełki jak artykuł z wywiadu z Marlonem Brando, liczne komentarze na temat znanych osobistości także tych ze świata kina (Chaplin, Monroe. Bogart itp.), m.in. esej dotyczący właśnie kręcenia filmu "Z zimną krwią". Polecam!

ocenił(a) film na 7
Borysa

Zacząłem, nie skończyłem. Tylko kilka pierwszych stron, z tymi dokładnymi opisami wszystkiego co możliwe.

Teraz kończę "Trudno o dobrego człowieka".

_Garret_Reza_

jak to nie skończyłeś? Przecież jego opisy są świetne! budują napięcie. A jakim wspaniałym językiem się posługuje, na jakie detale zwraca uwagę! Przecież to właśnie stanowi istotę jego stylu. Ja się właśnie zachwycałam tą dbałością o szczegół. Jego dzieło jest podparte rzetelną dokumentacją, obserwacją, wywiadem, Capote całkowicie zaangażował się w temat. Uwielbiam, kiedy pisarze tak z pasją podchodzą do swojej pracy, nie robią z czytelnika idioty, traktując wybrane przez siebie historie pobieżnie. Rozumiem, że opisy w Nad Niemnem w wieku licealnym mogły nudzić (choć mnie nie), ale Truman?! No ok, masz prawo mieć inne zdanie:))) ale proponuję jeszcze raz sięgnąć do tej książki. Pani na polskim Cię nie uczyła, że Capote tą książką zapoczątkował nowy reporterski styl pisarski? Ale z drugiej strony może po prostu Ci to nie podchodzi. Ja generalnie zaczytuję się w reportażach:).

Borysa

Przepraszam za kategoryczny ton mojej wypowiedzi. Po prostu nie wiedziałam, że komuś "Z zimną krwią" mogło się nie podobać lub tym bardziej nudzić.:))

ocenił(a) film na 7
Borysa

Nie że znudził lub nie podobał. Trzeba było oddać do biblioteki i tyle...

_Garret_Reza_

heheh a ja sobie dopowiedziałam, że znudziło Cię te kilka pierwszych stron "z dokładnymi opisami wszystkiego co możliwe". :) W takim razie zachęcam do ponownego wypożyczenia książki Capote.

_Garret_Reza_

A jak Ci się podoba "Trudno o dobrego człowieka"?

ocenił(a) film na 7
Borysa

Bardzo. Styl autorki, pomysły na kolejne fabuły i fakt, że bohaterowie wyznają filozofię obiektywizmu zanim została wymyślona.:)

_Garret_Reza_

a sięgnąłeś po nią, bo Tarantino?

ocenił(a) film na 7
Borysa

A co z nią ma wspólnego Quentin?

Sięgnąłem, bo wpisałem w google "Książki podobne do Atlasu zbuntowanego" i ta była jedną z nich.

_Garret_Reza_

Ponoć lubi tę autorkę:)

_Garret_Reza_

Podobno już nie zaglądasz na fora, ale może zrobisz wyjątek. Co masz na myśli przez "nierealistyczne przesłuchiwanie"? Bo z tego co pamiętam, to kilka godzin ono trwało według tego, co mówili. I wydało mi się jak najbardziej akuratne. Zwodzili ich sprawą o skradzionym samochodzie, powoli dając do zrozumienia, że sprawa jest grubsza. Pozwolili im opowiedzieć swoje wersje, wytknęli niespójności w zeznaniach, straszyli dowodami, blef z żywym świadkiem i czekanie aż któryś pęknie.

ocenił(a) film na 7
NickError

Niestety, nie pamiętam tych scen już.:(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones