PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=742974}
5,8 8 521
ocen
5,8 10 1 8521
4,3 18
ocen krytyków
Zaćma
powrót do forum filmu Zaćma

Dobry film

ocenił(a) film na 8

Jestem praktycznie pewny, że gdyby film odciąć od kontekstu historycznego, otrzymał by on znacznie lepsze recenzje. Jakimż świetnym manewrem byłaby zmiana nazwisk, imion bohaterów. Zrobić film o tej kobiecie, nie mówiąc tego wprost. Nawet nie o niej, a po prostu inspirowany tą historią. „Zaćma” dla mnie byłaby wtedy dziełem uniwersalnym. Kobieta głęboko wierząca w pewną ideologię, przyjeżdża do obozu „wroga”. Obozu, w którym pozornie dla każdego jest garść bezpieczeństwa. Przekonuję się ona po chwili, że nie jest anonimowa. Że na jej przybycie oponent bardzo dobrze się przygotował. Film jest o bezgranicznej wierze w system. O tych ludziach, którzy oddali się jakiejś idei w pełni, nie myśląc o tym, że być może kiedyś zmienią zdanie.

Wspaniała gra reżysera, której wyrazem było przerzucanie obrazami z pamięci o przesłuchaniach, do aktualnych przesłuchań. Z tym, że teraz to ona jest przesłuchiwana. Duchowni nie stosują przemocy. Atakują ją werbalnie. Na jej twarzy rysuję się niemoc, ból, niepewność. Jakby to przypominało jej o czymś o czym nie chce pamiętać. Świetnie nakręcona, scena początkowa, rozmowy postaci Gajosa z główną bohaterką to majstersztyk aktorski i zdjęciowy. Ten poziom utrzymuję się przez cały film. Czekamy na kulminację i wreszcie nadchodzi. Spotkanie z prymasem. Kamera „objeżdża” dookoła bohaterów siedzących naprzeciw siebie przy stole. Zderzenie dobra ze złem. Na myśl przyszła mi wtedy scena gry w szachy z diabłem z „Siódmej pieczęci”. Gra aktorska naprawdę na bardzo wysokim poziomie. I można przymknąć oko na chwilowe momenty (dosłownie momenty) błahości dialogu. Tak właśnie to może wyglądać. W chwilach największych emocji i zawziętości ludzie uciekają się do najprostszych argumentów. Bardzo dobre zakończenie, podsycające całą historię. Tradycyjna klamra filmowa. Odjeżdżamy z bagażem.. doświadczeń.

ocenił(a) film na 8
Sredniak

Zgadzam się z Tobą w 100 % jednak czuje pewien mały niedosyt szczególnie dwie sceny dla mnie wyrwane z kontakstu i jakby "wyrwały" mnie z tej historii mianowicie scena z latającą papierośnicą w trakacie przesłuchania jak i scena na cmentarzu spotkanie z duchem ofiary,reżyser chciał dodać trochę meatafizyki ale jakoś wogle mi to nie pasowało wolałbym zdecydowanie więcej "wspomnień" z przeszłości przybliżającą główną bohaterkę.Natomiast film świetny jestem ciekaw czy trafi do szerokiego grona widzów....Chyba już niedługo się przekonamy.

ocenił(a) film na 8
flisek1987

Mała liczba ludzi na forum wypowiada się na temat gry aktorskiej.Uważam ,że była naprawdę na wysokim poziomie.Nie chodzi mi tylko o główną bohaterkę ale też a może przed wszystkim Janusza Gajosa(kapitalna rola).Marek Kalita także świetnie zagrał.Najlepsze momenty filmu to według mnie rozmowy -Brystygierowej z Cieciorką i oczywiście finałowa z Prymasem.I to lubię najbardziej sceny nie efektowne ale do bólu efektywne.Nie mogłem od tych rozmów oderwać oczu...

ocenił(a) film na 7
flisek1987

Zgadzam sie, ze gra aktorska byla na wysokim poziomie, dykcja p. Mamony.. Najczesciej narzeka sie tez na udzwiekowienie polskich filmow, a tu prosze, jak idealnie.

ocenił(a) film na 8
Divian

Zgadzam się z oceną gry aktorskiej,aczkolwiek niezwykle ważne dialogi "szeptane" w końcowych scenach z Prymasem były prawie niezrozumiałe (w sensie fonetycznym).Chętnie obejrzę jeszcze raz,gdy będzie wersja z napisami.

Borsuck

wlaśnie , teraz ogladalem, i te dialogi z prymasem są na muzyce, ktora je zagłusza ! Ja tez - przez to - nie moglem ich zrozumieć. Ach ci dźwiękowcy polscy - nie wiedzą że najwazniejszy jest przekaz słowny w dźwięku !

ocenił(a) film na 8
Sredniak

I to jest postawienie kropki nad i - bardzo wyważony, rzeczowy tekst- 8/10 !!!

Sredniak

Podoba mi się Twoja recenzja/ocena tego filmu, ale nie zgadzam się z tym, że oderwanie teJ historii od faktów byłoby lepszym rozwiązaniem. Dla mnie postać Krwawej Luny przedstawiona została w sposób zbliżony do tego, co miało miejsce w rzeczywistości. Rzeczywistości, o której można teraz tylko snuć domniemania.

ocenił(a) film na 8
kaszojad

Znakomity film, dobry scenariusz, reżyseria i gra aktorska. Rozmowa Luny Brystygierowej, w rozmowie z Pr. St. Wyszyńskim, nie powtarzalna, jakby sam szatan rozmawiał z Panem Bogiem. 8*

ocenił(a) film na 4
Sredniak

No to dlaczego Bugajski "nie odciął"?

ocenił(a) film na 10
Sredniak

Lepie bym tego nie napisała! Mamona to mało wykorzystana w filmie aktorka, a to wielka szkoda, dobrze, że Ryszard Bugajski (prywatnie mąż aktorki) powierzył właśnie jej główną rolę w Zaćmie, bo pokazała jaką genialną jest aktorką! Gajos wiadomo świetny! Trzeba jednak założyć, że Bóg istnieje tak, tak, ale Boga nie ma!

ocenił(a) film na 8
Sredniak

Kupiłem film ,,Zaćma'', czy warto go obejrzeć?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones