PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=529319}
6,7 3 065
ocen
6,7 10 1 3065
Zakochany Goethe
powrót do forum filmu Zakochany Goethe

To typowo polski błąd. W Polsce ze względu na ramy czasowe kwalifikuje się Goethego do epoki romantyzmu, podczas gdy w rzeczywistości reprezentował on okres Burzy i Naporu (Sturm und Drang) i klasykę weimarską (Weimarer Klassik). Natomiast o romantykach wypowiadał się raczej niepochlebnie.

egocentric

Phi, ja tam czytuję tylko jego publikacje minaralogiczne, bo to jest jedyne, na czym się znał i umiał pisać. Reszta jego twórczości jest... ekhm! Powinien był zostać wspomnianym już mineralogiem/geologiem, bo opisał sporo rzeczy, o których wcześniej nikt nie miał pojęcia. Zresztą, do dzisiaj się o tym nie wie i nie wspomina, tylko się katuje ludzi "Cierpieniami..." (chociaż już jego poezję bardzo lubię, ale podczas "Cierpień..." cierpiałam ;P ).
Jeden z minerałów (goethyt) został własnie nazwany jego nazwiskiem.

ocenił(a) film na 7
Koralina90

Hmm, nigdzie nie napisałam, że odmawiam mu zasług w nauce. Wiem przykładowo, że Goethe odkrył jedną z kości szczęki, której nazwy nie pomnę, ponieważ nie jestem w tym ekspertem.
I nie mówię też, że każdy musi za nim przepadać (chociaż ja osobiście Fausta w oryginale uwielbiam :)) i że Cierpienia młodego Wertera to szczyt jego możliwości, bo również tak nie uważam. Zwracam jedynie uwagę na błąd w opisie filmu z punktu widzenia historii literatury.

ocenił(a) film na 6
egocentric

dla pocieszenia - nie każdy.

Koralina90

"Cierpienia młodego Wertera" w oryginale są super, a w polskich szkołach katuje się młodzież przekładem Leopolda Staffa ;)

ocenił(a) film na 9
sunniva5

"Cierpienia..." uznaję za arcydzieło literatury, a przekaz Staffa bardzo dobry. Ile ludzi tyle osądów :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones